Dania pokonała Francję 3:0, Duńczycy objęli rolę faworytów

Helsinki, 21 maja (TASR) – Duńscy hokeiści pokonali Francję 3:0 w sobotnim meczu Pucharu Świata Grupy A w Finlandii. Po pięciu występach mają na koncie 9 punktów i nieprzerwanie zajmują 4. miejsce, gwarantując przejście do ćwierćfinału. Słowacy są na 5. miejscu przed meczem z Włochami (19:20 CEST) i mają trzy punkty straty do Duńczyków.

Jeśli Słowacja wygra z Włochami, a Duńczycy przegrają z Kanadą, Dania i Słowacja mogą rozegrać ostatni mecz grupy i awansować do ćwierćfinału.

Duńczycy rozpoczną kolejny pojedynek w poniedziałek o 19:20 CEST z Kanadą. Francuzi, którzy zajmują 6. miejsce z 5 punktami, zmierzą się ze Szwajcarią w niedzielę od 19:20.

Grupa A (Helsinki):

Dania – Francja 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Cele: 17. Regin (Storm, M. Lauridsen), 26. Blichfeld (M. Lauridsen, Ehlers), 59. Jakobsen (Storm). Sędziowie: Hansen (NOR), Rekucki (USA) – Beresford (UK), Sormunen (FIN), zawieszenie: 3:5 na 2 min, power-upy: 1:0, osłabienie: 0:0, 3007 widzów.

Dania: Dahm – M. Lauridsen, Lassen, Jensen Aabo, Kristensen, Larsen, N. Jensen, M. Jensen – Ehlers, Nielsen, Bau Hansen – Storm, Regin, Scheel – Aagaard, Bjorkstrand, Blichfeld – Poulsen, Jakobsen, Asperup – Meyer

Francja: Buysse – Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Thiry, Crinon, Bault – T. Bozon, Fleury, Treille – Bertrand, Claireaux, Perret – Texier, Boudon, Rech – Leclerc, Ritz, K. Bozon – Fabre

Francuz mógł lepiej rozpocząć mecz, gdy K. Bozon znalazł się sam w ofensywnej akcji przed bramkarzem Dahmem, ale go nie pokonał. Faworyt Duńczyków objął prowadzenie w 17. minucie, kiedy renumeracja dwa do jednego zakończyła się z Reginem – 1:0.

Texier nie wykorzystał obiecującej okazji na początku drugiej połowy iw 26. minucie Duńczycy zwiększyli przewagę. Blichfeld wyprzedził Buysse’a w power play – 2:0. Duńczycy opanowali grę, a ich dwubramkowej przewagi nie zmieniło kilka przerw w drugiej połowie, w tym krótka dwuosobowa dogrywka.

Francuz nie zaskoczył defensywy opozycji, która w trzeciej tercji zagrała skoncentrowana i kilkakrotnie groziła kontratakiem. Duńczycy zwracali uwagę na wykluczenia, unikali błędów, a Francuzi nie mieli dobrych szans nawet podczas meczu bez bramkarza. Jakobsen zamknął bramkę w 59. minucie pustą bramką – 3:0.

Powiedzieli po meczu (źródło: IIHF):

Emila KristensenaObrońca Danii: „Co ważniejsze, mamy jeszcze trzy punkty. Możemy być z tego zadowoleni, ale wciąż mamy pracę do wykonania. Mamy nadzieję, że dotrzemy do ćwierćfinału. Strzeliliśmy bramki Kazachom w dogrywce, ale w kolejnych meczach nie poszli nam po drodze. Poprawił się dzisiaj. Myślę, że w następnych meczach również utrzymamy się na pozytywnej fali.