17 maja 2023 o 16:11 I
Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem demencji.
W połowie kwietnia po 500 dniach dobrowolnej izolacji hiszpański Wspinaczka Beatriz Flamini opuściła jaskinię w prowincji Granada, gdzie przeszła na emeryturę jako uczestniczka doświadczenia. Celem było zbadanie, jak długotrwała izolacja i skrajna dezorientacja wpływają na ludzki umysł i zegar biologiczny.
Po półtora roku bez kontaktu 50-latek z uśmiechem opuścił trzewia naturalnej jaskini, żartował podczas spotkania z dziennikarzami i określił przeżycie jako „doskonałe i niespotykane”.
Fakt, że była to jego dobrowolna decyzja, a nie wymuszona na przykład klęską żywiołową, pomógł Flaminiemu przezwyciężyć trudne czasy.
Samotność szerzy się jak nowa epidemia, zagraża także młodym ludziom Kontynuuj czytanie
Chociaż ten raport może sugerować, że izolacja społeczna nie jest tak zła, jak się wydaje, prawda jest odwrotna.
Za granicą, na przykład w Wielkiej Brytanii, powstała Komisja Jo Cox, rodzaj samozwańczego ministerstwa samotności. W Japonii obywatele próbują się uspołecznić po pandemii. Liczba hikikomori, czyli ludzi, którzy nie lubili życia towarzyskiego i pozostawali w domu, wzrosła do 1,5 miliona.
W tekście przeczytasz:
- Jakie jest uczucie samotności?
- Jakie zagrożenia wiążą się z samotnością;
- Dlaczego należy zająć się samotnością;
- Ile kosztuje walka z samotnością?
Szef amerykańskiego Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego Vivek Murthy zwrócił uwagę na początku maja, że „izolacja społeczna” ma wpływ na śmiertelność podobny do palenia do piętnastu papierosów dziennie. To oświadczenie było słyszane w kilku mediach, w tym w Washington Post, The Times i Daily Mail.
Ale skąd się bierze „piętnaście papierosów dziennie”?
Murthy cytuje badanie opublikowane w 2010 roku, które dotyczyło relacji społecznych i wskaźników śmiertelności. Aby uzyskać bardziej solidną odpowiedź statystyczną na swoje pytania, naukowcy połączyli dane ze 148 badań na ten temat.
Metaanaliza obejmowała dane dotyczące 300 000 uczestników obserwowanych średnio przez siedem i pół roku. Naukowcy przyjrzeli się, w jaki sposób relacje społeczne mogą wpływać na ryzyko przedwczesnej śmierci, które aspekty relacji społecznych najprawdopodobniej przewidują przedwczesną śmierć oraz wszystkie czynniki, które zmniejszają ryzyko.
helpdesk@sme.sk, abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Pozostań zalogowany” >
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.