SPD Tomia Okamury od dwóch tygodni rozmawia o tym, jakie stanowisko zająć, gdy jej politycy komentują atak Rosji na Ukrainę.
Wprawdzie w pierwszych godzinach po ataku na Ukrainę partia była w stanie zagłosować z rządową większością, że Putin jest kłamcą i że Rosja powinna zwrócić Krym Ukrainie, to jednak po tygodniu znalazła „swoją” opozycję – że niewiele jest pomocy dla własnego narodu i żeby Czechy nie wysyłały broni na Ukrainę.
Gdy zajęli się wewnętrzną sprawą, w ciągu następnego tygodnia kilka razy się wycofali. Zmienia również powody, na których opierają swoje opinie.
Na przykład w minioną środę przed dziennikarzami Izby Deputowanych wystąpił główny rzecznik SPD ds. rosyjskiego ataku na Ukrainę, poseł Jaroslav Bašta, mówiąc, że Czechy nie powinny wysyłać broni, aby nie prowokować Rosji bronią jądrową. I że powinniśmy zachowywać się jak Węgry.
W niedzielę nie odmówił pomocy przy dostawach broni w talk show Prima. Powiedział, że należy mu ogólnie pomóc w tym, że sankcje gospodarcze działają tylko w perspektywie długoterminowej, więc nie przyczynią się do samego zaprzestania wojny i walk. „Jeśli okaże się, że jest bardzo skuteczny, to tak” – powiedział zapytany wprost, czy dotyczy to importu broni.
Już w poniedziałek Tomio Okamura poprawił swoje oświadczenie w swoim zwykłym filmie w sieciach społecznościowych. Tutaj odmawia dostaw broni i podaje, że nawet Polska nie chce eksportować broni, żeby mieć jej dosyć do obrony.
A Jaroslav Bašta również był przeciw Izbie Deputowanych w czwartek, ale tylko uzasadnienie jest inne. „W tym momencie dostawy są w pewnym sensie niebezpieczne, ponieważ nie wiemy, na kogo spadną” – powiedział redaktor News List. „Okres, w którym można było w ten sposób wspierać Ukrainę powoli dobiega końca” – dodał, dodając, że Polska czy amerykański Pentagon już tak myślały.
Należy dodać, że Stany Zjednoczone liczą na 13,6 mld dolarów pomocy humanitarnej, wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy, a Senat zatwierdził ten plan w czwartek w ramach debaty budżetowej. Jedyne, co się do tej pory zakończyło, to przekazanie armii ukraińskiej myśliwców MIG-29, które są wyposażone w polską armię w zamian za amerykańskie F-16. Oficjalnym powodem nie była jednak obawa, że broń wpadnie w ręce wroga, ale że kapitulacja bojowników nie zaostrzy konfliktu, a według amerykańskich tajnych służb Ukraińcy wciąż mają dość swoich bojowników.
Według Bašty opinia SPD się nie zmieni, bo według niego sytuacja na Ukrainie tylko się pogorszy. A gdyby „Pentagon i Polska wysłały broń na Ukrainę”? – Zależałoby to od rezolucji przewodniczącego SPD, która od początku była zarezerwowana – wyjaśnia Bašta. SPD przedstawia uzasadnienie dla szybkiego wycofania się SPD w tak kluczowej kwestii, jak wsparcie Ukrainy dla sprzętu wojskowego: „Możesz uznać wypowiedź w telewizji za moje oświadczenie” – powiedział.
W wykazie raportów zwrócono się do Tomii Okamury o ustalenie, jakie znaczenie ma w partii głos ich głównego eksperta ds. Ukrainy i Rosji. „To jest w toku” – wyjaśnia, gdy przekonują o rosyjskim ataku na Ukrainę.
– Mamy rezolucję, która jest też omawiana z posłem, w sprawie eksportu broni – przekonuje przewodniczący SPD, powtarzając przesłanie z poniedziałkowego wystąpienia, że nie chce dostarczać broni na Ukrainę, bo Polska też uważa, że niewiele będzie miała do obrony. się z.
Według niego jest to wtorkowa uchwała prezydencji. Jak to możliwe, że zinterpretował to w mediach społecznościowych w poniedziałek? „Sfilmowałem to jako moją opinię”, mówi. „Wtedy to po prostu dotarło do nas. Więc nie wierzysz mi na słowo” – dodał.
Mimo opisanych zwrotów opinii Tomio Okamura uważa, że stanowisko SPD w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy jest jasne. „To jest całkowicie zrozumiałe dla naszych wyborców” – powiedział.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.