Baza: wycieczki do trzech granic, wędrówki transgraniczne i przekraczanie granicy Schengen

Aktualny

Rady dotyczące pieszych wędrówek

„Granice to nie korytarz, którego można przekroczyć!”, stwierdził w 1969 r. Gustáv Husák. Od 1951 r. granica między Słowacją a Austrią jest ściśle strzeżona, aby obywatele nie opuszczali socjalistycznego raju. Ta wycieczka poprowadzi Cię obok miejsca, w którym znajdowała się żelazna kurtyna, wzdłuż granicy słowacko-austriackiej do cmentarza wojskowego i bunkrów z czasów Pierwszej Czechosłowacji.

Więcej podpowiedzi

  • Austria: Martin Knor spędził cztery kolejne niedziele spacerując obok Wiednia i przez Wiedeń. Las Wiedeński (Wienerwald), położony blisko miasta, rozciąga się od Bratysławskiego Parku Leśnego i Wyspy Dunajskiej (Donauinsel) aż po pas zieleni na brzegu Dunaju Petržal.
    Turystyka przez Wiedeń

  • Bratysława: W drugiej połowie XVII wieku został zbudowany na terenie dzisiejszej Petržalki. Linia twierdzy Montecuccoli (1663), później znana także ze źródeł pisanych jako wały Tököli (1683). Linia fortyfikacji miała za zadanie chronić nie tylko podejście do Wiednia, ale także strategiczny most morski na Dunaju. Twierdzę z tej linii odwiedził Anton Zahradník oraz tzw. Francuski Błazen. Jest to krótkotrwała fortyfikacja zbudowana przez wojska napoleońskie podczas oblężenia Bratysławy w 1809 roku. W jej skład wchodził także bunkier będący częścią czechosłowackich umocnień granicznych, tzw. Linii Beneša.
    Za twierdzami do Lasu Peczyńskiego

  • Austria: Zakończenie Małych Karpat nad austriackim miastem Hainburg an der Donau jest bardzo fotogeniczne. Niskie wzgórza oferują wspaniałe widoki na siebie, miasto i Dunaj. Podczas tej wycieczki połączyliśmy skalisty szczyt Braunsberg, ruiny zamku Röthelstein i podatną na powodzie przyrodę Dunaju. Obwód jest odpowiedni także dla dzieci.
    Wycieczka do Hainburga na szczyt Braunsberg, ruiny Röthelstein i widok na Dunaj

  • Pieniny: Ta wycieczka przypomina raczej wycieczkę samochodową i zabierze Cię na polski Spisz. Lukáš Varšík odbył jesienną wycieczkę nad Zalew Čorštínská (Czorsztyńskie Jezioro), największy zbiornik wodny na Spiszu. Wokół zapory znajduje się kilka pięknych punktów widokowych, z jednego z nich można jednocześnie zrobić zdjęcie zamku Čorštín (Zamek Czorsztyn) i zamku Nedecký Dunajec (Zamek Niedzica). Lukáš zatrzymał się także na punkcie widokowym nad góralską wsią Lapšanka, w sedle Hanušovském i na wzgórzu Polianka.
    Spiskie Pieniny – zapora Čorštín

  • Węgry i Słowacki Kras: Równina Silicka rozciąga się na Węgry, gdzie jest częścią Parku Narodowego Aggteleg. Podczas wycieczki Viktor Baláž zobaczył kilka malowniczych wiosek, odosobnień, ale także łąk z krasowymi skarpami.
    Po węgierskiej stronie równiny krzemionkowej

Potrójna granica

Danka Tomášiková odwiedziła pięć słowackich trójgranic, czyli miejsca spotkań trzech krajów. Trzy południowe granice nadają się głównie do jazdy na rowerze, północno-zachodnia nadaje się do turystyki lekkiej lub rodzinnej, a północno-wschodnia trójgranica jest idealna do uprawiania turystyki pieszej.

  • SK-CZ-A: Martin Knor wybrał stronę morawską dla potrójnej granicy austriacko-czesko-słowackiej. Na trasie znajduje się kilka znaków edukacyjnych, ostatni odcinek do skrzyżowania prowadzi drewniana ścieżka.
    Na potrójnej granicy austriacko-czesko-słowackiej

  • PL-CZ-SK: Obwód od Čierne pri Čadci do północno-zachodniej potrójnej granicy, czyli miejsca spotkania Słowacji, Polski i Czech. Ciekawa jest także architektura czarnych domów z lekkimi okiennicami na Hrčavie i drewniany kościół w Petersburgu. Cyryla i Metodego z 1936 r.
    Wokół słowacko-czesko-polskiego Trojmedzia

  • PL-UA-SK: Podczas dwudniowej wycieczki Anny Javorskiej po Połoninie odwiedziła także słowacko-polsko-ukraiński potrójny punkt Krzemieniec. Następnie dalej granią do Balnic i ścieżką edukacyjną Udava – Solinka zejdziemy do Osadné.
    Wzdłuż grzbietu Połonina: Nová Sedlica – Osadné

  • LABBE: Trigonála jest prawdopodobnie jedynym marszem na Słowacji, który przekracza granice trzech państw, ponieważ najpierw można było przedostać się do Austrii przez odprawę celną, a potem w sposób luksusowy, gdzie odpowiadało to człowiekowi na ziemi, to samo dotyczyło Węgry. Miro Svítek ukończył wersję covidową z nieco zmodyfikowaną trasą.
    Trigonála 2021 (okładka)

  • SK-U-UA:Pavol Gomboš jechał rowerem z wsi Biel do punktu granicznego między Węgrami, Ukrainą i Słowacją. Po zwiedzeniu Trojmezio udał się dalej w stronę plaży do rzeki Cisy i wzdłuż jej tamy do Wielkich Trakkanów i na Węgry. Ostatnim przystankiem wycieczki jest Pribeník, gdzie można zobaczyć miejscowy dwór.
    Potrójna granica Węgry-Ukraina-Słowacja

Wskazówka na wycieczkę rowerową

W Bratysławie i okolicach jest wiele miejsc, do których można bezpiecznie dotrzeć rowerem. Moje ulubione to rzeka Morava, Vysomarch, Dunaj, Schlosshof, Malé Karpaty, Tyršák, Malý Dunaj, Mosty Bratysławskie, Hainburg, Lotnisko i wiele innych. Daniela Mäkka połączyła ich podczas miłej, długiej i kolorowej wycieczki rowerowej.

Dodatkowy

Całkowita długość wspólnej granicy słowacko-ukraińskiej wynosi około 98 km, ale Martin Hakel w trakcie swojej podróży pokonał pieszo 133 km. „Moim wysiłkiem nie było przebycie całego dystansu bezpośrednio wzdłuż pasa granicznego, ale raczej przebycie różnych nieoznakowanych szlaków, ale także oznakowanych szlaków turystycznych wzdłuż granicy, poznanie regionu, wiosek i wreszcie samych ludzi .”

Z galerii zdjęć

Po drugiej stronie Dunaju – Fot. Galeria / Laco Blaho

Pogoda

Według SHMÚ w sobotę pogoda będzie pochmurna lub pochmurna, miejscami zachmurzenie będzie zmniejszone, szczególnie w zachodniej i środkowej Słowacji. Rzadko na północy i wschodzie pada deszcz, w wielu miejscach deszcz ze śniegiem lub przelotne opady deszczu, od około 400 do 500 m śniegu. Unikalny lodowiec i powstawanie języków śniegu!

Najniższa temperatura w nocy wynosi od 4 do -1 stopni, w dolinach środkowej Słowacji rzadko wynosi około -3 stopni. Najwyższa dzienna temperatura wyniesie od 3 do 8 stopni, na Żylinie, w Horehroní i Spiszu około 1 stopnia. Wiatr będzie wiał z zachodu i wschodu, miejscami w porywach od 16 do 23 m/s, w górach wiać będzie burzowo, aż do wichury.

W niedzielę będzie chłodniej, od zachodu stopniowo będzie padać deszcz, deszcz ze śniegiem lub mżawka, opady śniegu od około 500 m. Najniższa temperatura w nocy wynosi od 0 do -5 stopni, w dolinach lokalnie około -7 stopni. Maksymalna dzienna temperatura od 1 do 6 stopni.

Ograniczenia na szlakach turystycznych

Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie

Od wysokości około 1200 m n.p.m. trasy pokrywa ciągła warstwa śniegu. Istnieje ryzyko poślizgu. Używaj sprzętu do pieszych wędrówek zimowych (mocne buty, raki, laski lub czekan).

Zielony TZCH Svorad – Hiszpania – Lomnô (Lomné) i zielony TZCH Proscekné – Borovianky dolina w Chočské vrchy są słabo oznakowane i dostęp do nich jest ograniczony. Mosty w dolinie Bobrovecká, Hlboka dolina i Bystra dolina są rozebrane i są w złym stanie technicznym.

Obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.

Niskie Tatry
Od wysokości około 1200 m n.p.m. trasy pokrywa ciągła warstwa śniegu. Istnieje ryzyko poślizgu. Używaj sprzętu do pieszych wędrówek zimowych (mocne buty, raki turystyczne, laski lub czekany). W północnych zagłębieniach centralnego grzbietu Tatr Niskich występuje duża ilość zwiewanego i niestabilnego śniegu, co zwiększa ryzyko zejścia lawin.

Ze względu na ilość powalonych drzew czerwony szlak z Širokiej doliny do Peknej vyhlídki, czerwony szlak z Ludrovej do Salatína jest trudny do przejścia.

Pieniny
Niebieski TZCH od wsi Leśnica do przełęczy Targów jest zamknięty do 15 grudnia 2023 r. ze względu na remont.

Karmnik dla ptaków
Żółty znak między skrzyżowaniem Horný dom i Kláštorská skala jest sezonowo zamknięty od 15 września do 31 grudnia.

Kwaśny
Z raportu PLA Kysuce wynika, że ​​z powodu katastrofy wiatrowej szlaki turystyczne w rezerwatach przyrody Veľký Polom i Klokočovské skálie są obecnie nieprzejezdne. Zalecają unikanie tych tras do czasu ich wdrożenia.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *