NATO funkcjonuje jako sojusz obronny od rozpadu bloku wschodniego. Powstał w wyniku podpisania w 1949 r. w Waszyngtonie 12 państw Paktu Północnoatlantyckiego. Prekursorem Sojuszu Północnoatlantyckiego była powojenna umowa z Dunkierki między Wielką Brytanią a Francją z 1947 roku. Sojusz rozrósł się rok później dzięki porozumieniu brukselskiemu w sprawie krajów Beneluksu, ale natychmiast rozpoczęły się negocjacje w sprawie szerszego sojuszu wojskowego, który obejmowałby państwa Ameryki Północnej.
austriacki: Wojna otworzyła oczy sceptykom
Czescy przywódcy polityczni również upamiętniają w sobotę członkostwo Czech w NATO. Podkreślają, jak ważne jest teraz członkostwo z powodu rosyjskiej agresji. „Członkostwo w NATO gwarantuje w ten sposób nasze bezpieczeństwo, bo wszyscy jego przywódcy wielokrotnie wspominali, że NATO jest gotowe bronić każdego dziesiątka terytorium swoich członków. Dzięki temu, że my, jako Czechy, jesteśmy jego częścią, nie ma zagrożenie”, powiedział premier na Twitterze Petr Fiala (SZWO).
Zobacz wszystko online
fiala podkreślił, że dzięki naszej przynależności do naszego terytorium – albo na terytorium innego Państwa Członkowskiego, wojska wroga nie mogą wejść, bez wywoływania reakcji odwetowych ze strony wszystkich państw członkowskich.
Minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan (STAN) rozmawiał także o przystąpieniu do NATO na Twitterze. Zatrzymał się u „sceptyków”. „W tym roku musimy docenić, jak szybko i delikatnie zostaliśmy wtedy przyjęci. I być może większość sceptyków, którzy utorowali drogę do iluzorycznego mostu między NATO a Rosją, otworzyła oczy. Jak widać, wschodni starszy brat potrafi bombardować mosty”, oświadczył Austriak.
Dla uczczenia rocznicy w sobotę w siedzibie Senatu powiewała flaga NATO, poinformował przewodniczący izby wyższej Milos Vystrcil (SZWO). Według premiera Miroslav Kalousek trzeba jednak powiedzieć, że nie weszliśmy do NATO, ale zostaliśmy zaakceptowani. „Parlament Republiki Czeskiej zdecydował o naszym wejściu w kwietniu 1998 roku. Młodszym przypomnę, że Zemanowa CSSD poprosiła o decyzję w referendum, Bóg na próżno. Zeman już szkodził interesom Rosji” Kalousek wykopał głowę państwa na Twitterze.
Kalousek zagłębia się w wieloaspektową krytykę głowy państwa za jego prorosyjskie zachowanie. Za małe wsparcie niektóre na tegorocznej ceremonii wręczenia nagród na Zamku Praskim nie zjawili się nawet kucharze kameralni. Prezydent Jednak po inwazji Milos Zeman nagle odwrócił się i nazwał Putina szaleńcem.
Z powodu wojny przywódcy NATO często spotykają się obecnie z przywódcami europejskimi i pozaeuropejskimi, aby rozważyć dalsze kroki. Na przykład kilka stanów chce dołączyć do sojuszu. „Musimy poszerzyć nasze podejście do bezpieczeństwa. Nasi potencjalni przeciwnicy wykorzystują wszelkie dostępne im narzędzia – militarne, polityczne i gospodarcze – do atakowania naszych instytucji, osłabiania naszych społeczeństw i podważania naszego bezpieczeństwa. Jako pierwsza linia obrony potrzebujemy zatem szerszego, bardziej zintegrowanego i bardziej skoordynowanego podejścia do zapewnienia odporności. » Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg nakreślił jeden ze środków lepszego wyposażenia Sojuszu i jego członków przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami.
Ukraina też chciałaby przystąpić do sojuszu, ale według Europy nie ma ku temu powodów. Wielokrotnie ostrzega Rosję przed przystąpieniem Ukrainy do NATO, co domaga się nawet obietnicy, że to się nigdy nie stanie.
Kto jest członkiem NATO?
Państwa założycielskie: Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Włochy, Norwegia, Dania, Portugalia, Stany Zjednoczone, Kanada i Islandia
Pierwsze rozszerzenie: Turcja, Grecja i trzy lata później Niemcy, a następnie w 1982 Hiszpania
Rozbudowa na wschód: W 1999 r. Czechy, Polska i Węgry
Duża ekspansja w 2004 roku: Estonia, Łotwa, Litwa, Słowacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia
Następny: Chorwacja, Albania, a ostatnio Czarnogóra, Macedonia Północna
Bośnia i Hercegowina jest obecnie najbliżej wejścia do NATO, który jest zawarty w Planie Działań na rzecz Członkostwa. Jest preludium do przystąpienia do Sojuszu, którego celem jest przygotowanie kraju do przyszłych zobowiązań i zobowiązań wynikających z członkostwa.
Jednak na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku NATO obiecało przyszłe zaproszenia dla Ukrainy i Gruzji. Eskalacja napięć przez Rosję i późniejsza inwazja na Ukrainę w 2022 roku skłoniły Finlandię i Szwecję do rozważenia przystąpienia do Sojuszu.. Cypr również złożył wniosek o członkostwo, ale Turcja blokuje jego przyjęcie.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.