Tu kończy się spółka HB Reavis, będąca jedną z największych firm deweloperskich na Słowacji. Magazyn INDEX, który jako pierwszy ogłosił tę wiadomość, potwierdził to René Popik, dyrektor wykonawczy HB Reavis Słowacja. Za firmą stoi najbogatszy Słowak Ivan Chrenko.
W domu chce przenieść swoją uwagę z sektora deweloperskiego na inny obszar działalności. Firma planowała te zmiany od dawna i pod koniec ubiegłego roku znacząco zmniejszyła liczbę pracowników. Firma chce skupić się głównie na trzech rynkach: Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce.
Wiadomość o zaprzestaniu działalności deweloperskiej jest stosunkowo zaskakująca, biorąc pod uwagę wszystkie projekty, w których pracowała firma HB Reavis. Jak podaje portal, jest to jedna z najnowszych YIM.BA największe centrum biznesowe w Bratysławie, Nové Apollo, zlokalizowane we wschodniej części strefy biznesowej Nové Niva.
Firma współpracowała z londyńską pracownią Make Architects. „Nowy Apollo, projekt z największą płytą podłogową w Europie Środkowej, wkracza w końcową fazę”, » potwierdził wówczas Ondrej Medvecký, szef rozwoju projektu Nové Apollo.
Koniec dopiero na Słowacji
Tylko ostatnio – ogłosił deweloper budowa inwestycji mieszkaniowej na terenie dawnego tymczasowego dworca autobusowego. Jednakże, jak stwierdził dyrektor generalny grupy Marián Herman Forbesanawet ten projekt kierowany przez HB Reavis nie dojdzie do skutku.
HB Reavis ma na swoim koncie nie tylko słowackie projekty, ale także pracował za granicą. W zeszłym roku stała się nawet najsilniejszą marką wśród deweloperów biurowych w Europie. Być może najbardziej znanym ich projektem jest Varso Tower, najwyższy budynek w Polsce.
Ponadto słowacka firma ukończyła lub rozpoczęła 9 innych konstrukcji związanych z biurami handlowymi w Polsce. Osiem z nich znajduje się także w stolicy, Warszawie, a jeden w trzecim co do wielkości mieście Polski, Łodzi. Wśród nich znajdują się dwa budynki ich słynnej sieci coworkingowej o nazwie HubHub.
Pomysłodawcą marki HB Reavis jest Ivan Chrenko, najbogatszy Słowak według rankingu Forbesa. On sam jest jedną z największych tajemnic słowackich spraw, opinia publiczna nie wie nawet, jak dokładnie wygląda. Dzięki temu lubi spacerować po mieście incognito.
Jego aktywa sięgają 1,83 miliarda euro, co zapewnia mu obronę pierwszego miejsca. Portal podaje wyniki finansowe swojej flagowej spółki, HB Reavis Finstat w następujący sposób:
źródło: Finstat
Najbogatszy Słowak rozpoczął działalność gospodarczą na początku lat 90., w wieku 24 lat, w rodzinnym mieście Šala, gdzie urodził się w 1967 roku.
Wskazał, że miejscem jego działalności jest budynek, w którym mieszkał. Jej pierwsza działalność związana była ze sprzedażą sprzętu audiowizualnego, czyli głównie głośników i ich montażu.
Ale jego sukces wiąże się z innym biznesem i czymś zupełnie innym. Mówimy (już) o jego firmie HB Reavis – pierwotnie nazywała się ona jeszcze AB Reavis, do której dołączył w połowie lat 90. Podążył za swoim partnerem z branży audio, Viliamem Pančíkiem, który był jeszcze w chwili narodzin AB Reavis.
Chrenko później pomógł rozpocząć działalność gospodarczą. „Ivan Chrenko jest współzałożycielem HB Reavis. Od 1994 r. do października 2013 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego grupy” napisano dziś bezpośrednio na stronie internetowej firmy.
Pod koniec lat 90-tych firmie udało się pozyskać atrakcyjne kontrakty na budowę biurowców w naszej stolicy, co w pełni zapoczątkowało jej wspaniałą i pełną sukcesów historię. „HB Reavis stworzył pierwsze centra biznesowe w Bratysławie”, strona międzynarodowa pisze również po angielsku Forbesa.
Ivan Chrenko stopniowo stał się – i tak jest nadal – większościowym akcjonariuszem i prezesem zarządu HB Reavis, co nie poprzestało na budowie biur w Bratysławie, ale zaangażowało się także w inne duże projekty w naszym kraju i poza nim . nasze granice.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.