22 września 2023 o 13:15 I
Poszukują wkładów do papierosów i tytoniu, dzięki którym zakupy spożywcze, apteki i paliwo będą tańsze.
KISUCE/ POLSKA. Z roku na rok państwo podnosi akcyzę na wyroby tytoniowe. Podatek konsumpcyjny od wyrobów tytoniowych stanowi znaczną część dochodów skarbu państwa.
Po wzroście cen papierosów w lutym palacze głębiej sięgali do portfeli ze względu na swój zły nawyk. Cena pudełka wzrosła o trzydzieści centów i według producentów wyniosła 4,60 euro.
Mieszkańcy obszaru przygranicznego znaleźli zatem tańszą alternatywę. Coraz taniej jeżdżą do Polski, żeby kupić kartony papierosów. Tutaj cena papierosów waha się od 3,5 do 4,10 euro za paczkę w zwykłym sklepie, na straganach czy na stacjach benzynowych.
„Teraz po podwyżce kupują też benzynę i olej napędowy, pakują też kilka nabojów. Regularnie zamawiamy nowe zapasy papierosów, bo wiemy, że się zmarnują. Słowacy zawsze je u nas kupują” – mówi pani w sklepie. stacja benzynowa tuż za polską granicą, w Skalité-Zwardoniu.
Limit importu do Unii Europejskiej ustalono na 800 papierosów i jeden kilogram tytoniu.
Migranci zatrzymani w Polsce wracają na Kysuce, posiadają słowackie dokumenty Kontynuuj czytanie
W zależności od rodzaju kupujący może to zrobić na jednym kartonie ratować ponad dziesięć euro. A palacze zapewne znów będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni, choćby po części, żeby załatać dziurę w budżecie państwa. Oczekuje się, że turystyka tytoniowa ponownie wzrośnie.
Kolejna podwyżka cen
Ministerstwo Finansów Republiki Słowackiej (MF) przygotowuje już nowelizację ustawy o akcyzie na wyroby tytoniowe, którą chce choć częściowo załatać dziurę w budżecie państwa. Nie jest jednak jeszcze jasne, o ile faktycznie staną się droższe papierosy.
Ministerstwo planuje przedstawić nowelizację ustawy do komentarza jeszcze w tym miesiącu. Obecnie poszukuje opinii ekspertów i opinii publicznej w sprawie dostosowania podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe. Kilka organizacji zgłosiło już uwagi do proponowanej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym na wyroby tytoniowe.
Opodatkowanie w ramach polityki zdrowotnej
Instytut Analiz Ekonomiczno-Społecznych (INESS) podkreśla, że podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe stwarza problem długoterminowy.
Oficjalnie podatek przedstawiany jest jako element polityki zdrowotnej. Pieniądze z tego pobrane podatki należy zatem ukierunkować na leczenie lub walkę z paleniem. Jednak zdaniem INESS Ministerstwo Finansów chce tym podatkiem jedynie zwiększyć ogólne wpływy podatkowe.
„Widzimy to także w tej wstępnej informacji, w której nie ma wzmianki o aktualnej tendencji w konsumpcji wyrobów tytoniowych, ale w celu zabezpieczenia wpływów podatkowych z akcyzy”.
Obsługa drogowa Kysucia zostanie uruchomiona pół roku później Kontynuuj czytanie
„Zamiast globalnego obciążenia konsumpcji podatkiem od wartości dodanej, konsumenci danego produktu są opodatkowani selektywnie, a zadaniem kalendarza podatkowego jest zapewnienie stałego wzrostu wpływów podatkowych z tej grupy” – ostrzegają analitycy INESS, według których selektywne podejście do polityki podatkowej jest niesprawiedliwe i zamiast tego powinno zdominować zdrowotny aspekt opodatkowania.
helpdesk@sme.sk, abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Pozostań zalogowany” >
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.