Sytuacja jest napięta: Rosja przeniosła technologię za granicę z Polską, ostre słowa szefa węgierskiej dyplomacji

„Najnowszy raport serwisu Conflict Intelligence Team (CIT) wskazuje, że sprzęt wojskowy, wcześniej znajdujący się w rosyjskim mieście Briańsk, przyjechał pociągiem do Brześcia, miasta oddalonego o 50 kilometrów od Ukrainy i na granicy z Polską.” napisał napis na swojej stronie TVP.Info.

Brześć ma ważne położenie geograficzne w pobliżu granic trzech państw: Białorusi, Polski i Ukrainy. Jest także ważnym węzłem kolejowym i drogowym oraz portem na rzece Muchavec. W ostatnich miesiącach Moskwa zgromadziła dziesiątki tysięcy żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy, budząc na Zachodzie obawy, że przygotowuje się do inwazji na Ukrainę.

Moskwa nie chce przedłużać debaty o bezpieczeństwie z udziałem UE – mówi Ławrow

Moskwa nie pozwoli na bezterminową dyskusję o rosyjskich wymogach bezpieczeństwa – powiedział rosyjskiemu parlamentowi minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jego zdaniem widać to w dążeniu do przeniesienia tego tematu do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) czy w ciągłych apelach Unii Europejskiej o włączenie się również w dyskusje. Reuters zinterpretował wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji w ten sposób, że Moskwa nie chce przedłużania rozmów o włączenie UE czy OBWE.

Według Interfax, jeśli Rosja nie otrzyma konstruktywnej odpowiedzi Zachodu na jego propozycje, zemści się, powiedział posłom Ławrowa. „Nie pozwolimy, aby nasze plany wikłały się w niekończące się dyskusje, a taka linia jest wyraźnie widoczna, zwłaszcza w dążeniu do sprowadzenia tej sprawy z powrotem do OBWE lub poprzez uporczywe apele Unii Europejskiej o znalezienie na to sposobu. debaty. dał się wysłuchać szef rosyjskiej dyplomacji.

Galeria zdjęć (5)

Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Plik

W grudniu Moskwa opublikowała projekty dokumentów zawierających gwarancje bezpieczeństwa, których domaga się od Stanów Zjednoczonych i NATO, głównego partnera w negocjacjach w obecnym kryzysie dla rosyjskiej części Waszyngtonu. Moskwa prosi Sojusz m.in. o zobowiązanie się do nie ekspansji na Ukrainę i zaniechanie działań militarnych na Ukrainie, w Europie Wschodniej, na Kaukazie iw Azji Środkowej. Waszyngton i NATO odrzucają żądania Rosji, tak jak zrobiły to w niedawnej rundzie rozmów dyplomatycznych.

Na styczniowym spotkaniu w Genewie minister spraw zagranicznych Antony Blinken obiecał, że Waszyngton wyśle ​​w tym tygodniu pisemne odpowiedzi na rosyjskie prośby o bezpieczeństwo. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział dziś dziennikarzom, że Kijów nie ma zastrzeżeń do reakcji USA i że stanowisko Ukrainy zostało wzięte pod uwagę.

Sekretarz Stanu USA

Galeria zdjęć (5)

Zdrój: SITA – (Olivier Douliery / Pool przez AP)


Smid, analityk ds. bezpieczeństwa: Rosja gra w dyplomatycznego pokera z Zachodem


Zachód nie może żądać od Węgier osłabienia relacji z Rosją

Nawet w napiętej sytuacji wokół Ukrainy mocarstwa zachodnie nie mogą żądać od Węgier rozluźnienia dotychczasowych dobrych stosunków z Rosją, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w wywiadzie dla opublikowanego w środę internetowego wydania gazety Magyar Nemzet.

„Nikt nie może nas o to prosić. Po prostu dlatego, że ci, którzy stosują retorykę wojenną wobec Rosjan, robią ogromne interesy w Rosji i z Rosją. Spójrzmy tylko na dane gospodarcze. Od czasu sankcji przeciwko Rosji Niemcy i Francuzi zwiększyli swoje eksport do Rosji o kilka miliardów euro ” – zauważył szef węgierskiej dyplomacji.

Piotr Szijjarto

Galeria zdjęć (5)

Źródło: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic

Według niego, gdyby Budapeszt nie zbudował uczciwych relacji z Moskwą w ciągu ostatniej dekady, nie byłoby możliwe kupienie szczepionek Sputnik przeciwko krukowi w czasie, gdy pojawiały się najgorsze warianty nowego koronawirusa i gdzie szczepionki z krajów zachodnich jeszcze nie przybył, opóźniony lub mniej.

Wśród innych korzyści płynących z dobrych stosunków węgiersko-rosyjskich wymienił korzystne porozumienie w sprawie dostaw gazu zawarte na krótko przed wybuchem paniki gazowej w Europie, a także pomoc w ewakuacji obywateli Węgier na początku tego roku po protestach w Kazachstanie.

Piotr Szijjarto

Galeria zdjęć (5)

Źródło: TASR / AP Photo / Valentina Petrova

Jeśli chodzi o stosunki rosyjsko-węgierskie, to rok 2021 był najbardziej udany, a zbliżające się w lutym spotkanie premiera Viktora Orbána z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie powinno jeszcze bardziej popchnąć te relacje – uważa minister.

Szijjártó podkreślił, że Ukraina nie może liczyć na wsparcie Węgier dla swojej antymniejszościowej polityki w obecnym konflikcie z Rosją. „Dopóki nie zmieni się ta polityka, za którą mniejszość węgierska żyjąca na Zakarpaciu otrzymuje jedynie pozbawienie praw, prowokację i zastraszanie, węgierski rząd będzie miał ograniczone możliwości wspierania Ukrainy”. dodał węgierski minister spraw zagranicznych.

NATO finalizuje pisemne propozycje dla Rosji

Sojusz Północnoatlantycki niedługo zakończy swoje pisemne propozycje dla Moskwy i oczekuje się, że przedstawi je w tym tygodniu. Poinformowała o tym agencja AFP, powołując się na środowe oświadczenie dyplomatów NATO. Rosja wcześniej zgłaszała swoje żądania bezpieczeństwa, które kraje zachodnie w dużej mierze odrzucają.

„Wiele żądań Rosji jest nie do przyjęcia lub nierealistycznych” jeden z dyplomatów powiedział AFP. Jednak NATO stwierdziło, że „zidentyfikowało kilka obszarów”, w których należy współpracować. „Pytanie brzmi, czy Rosjanie chcą,„Dyplomata powiedział, że Rosja powiedziała, że ​​czeka na pisemną odpowiedź przed podjęciem decyzji, czy kontynuować rozmowy z NATO i Stanami Zjednoczonymi.

Moskwa przedstawiła Zachodowi dwie propozycje

W grudniu Moskwa przekazała Zachodowi dwa projekty dokumentów bezpieczeństwa, domagając się m.in., by NATO nie dopuściło do swoich szeregów Ukrainy i innych krajów byłego ZSRR oraz zlikwidowało akumulację swoich sił w Europie Środkowo-Wschodniej. Rosja niedawno zgromadziła około 100 000 swoich żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą w ramach, zdaniem Zachodu, możliwych przygotowań do inwazji na Ukrainę.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział CNN we wtorek, że sojusz prześle swoje pisemne propozycje na Kreml jeszcze w tym tygodniu. Celem jest „spróbować znaleźć drogę naprzód”. Według Stoltenberga NATO jest gotowe do negocjacji z Rosją, pisze AFP. Sojusz nie pójdzie jednak na kompromis w kwestii swoich fundamentalnych zasad, w tym prawa swoich partnerów do wyboru własnej drogi.

Według NATO zachodni sojusznicy pozostają zdeterminowani, aby znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu. Zagrozili jednak Moskwie surowymi sankcjami w przypadku inwazji na Ukrainę.

Moskwa „musi” uzbroić separatystów na Ukrainie

Wysoki rangą rosyjski deputowany Andriej Turczak powiedział w środę, że Moskwa powinna rozpocząć zbrojenie zdominowanych przez separatystów obszarów na Ukrainie, aby pomóc im w obronie przed wspieranymi przez Zachód urzędnikami z Kijowa. Informację dostarczyła agencja informacyjna AFP.

Wystąpienie Turczaka, pierwszego wiceprzewodniczącego Rady Federacji (wyższej izby rosyjskiego parlamentu), zostało wyemitowane w rosyjskiej telewizji państwowej. Stwierdził tam: „Rosja musi zapewnić Ługańską i Doniecką Republikom Ludowym niezbędną pomoc i wysłać im określone rodzaje broni, aby wzmocnić ich obronę i odstraszyć agresję militarną, do której Kijów wyraźnie się przygotowuje”.

Rosja odrzuca zarzuty

Zachód i Kijów oskarżają Moskwę o podżeganie do powstania poprzez wysyłanie broni i wojsk przez granicę. Rosja zawsze odrzucała takie twierdzenia, a środowe oświadczenie Turczaka może sygnalizować zmianę oficjalnego stanowiska Moskwy. Turczak, który jest jednocześnie sekretarzem kierownictwa rządzącej partii Jedna Rosja, nie sprecyzował, jakie rodzaje broni należy wysłać prorosyjskim ukraińskim separatystom.

Dodał jednak, że partia rządząca jest zaniepokojona eskalacją napięć i dostawami zachodniej broni do Kijowa. „Cywil ginie” Turčak powiedział w telewizji. „Zachodni szefowie popychają ukraińską juntę do bezpośredniej inwazji na Donbas”, dodał: „Reżim kijowski musi zostać zatrzymany”. Kijów w tym miesiącu oskarżył Rosję o przeprowadzanie zakrojonych na szeroką skalę ataków komputerowych na ukraińskie strony internetowe, a Wielka Brytania ogłosiła, że ​​ma dowody na to, że Rosja planuje zainstalować prokremlowie na Ukrainie.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *