Od 2018 roku tysiące ludzi uciekło na wygnanie.
MANAGUA. Rząd Nikaragui skonfiskował majątek 222 przywódców opozycji, którzy zostali zmuszeni do emigracji w lutym po uwięzieniu ich przez reżim prezydenta Daniela Ortegi. Agencja AP poinformowała o piątkowym ogłoszeniu rządu Nikaragui.
Wśród osób zwolnionych z więzienia 9 lutego i zmuszonych do wejścia na pokład samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych było siedmiu byłych kandydaci na prezydentaprawnicy, obrońcy praw człowieka, dziennikarze i byli członkowie partyzantki sandinowskiej.
Wygnańcy
Wówczas władze wymiaru sprawiedliwości uznały przedstawicieli opozycji za „zdrajców ojczyzny” i jednocześnie pozbawiono ich obywatelstwa. Są to środki, które zostały skrytykowane i zakwalifikowane jako de facto wygnanie, co jest sprzeczne z międzynarodowymi standardami.
W oświadczeniu rządu stwierdzono, że dysydenci utracili prawa do swoich nieruchomości i wszystkich akcji spółek w Nikaragui, ponieważ zostali uznani za winnych „popełniania czynów przeciwko suwerenności, niepodległości i samostanowieniu narodu”.
Procesy działaczy opozycji często odbywały się w trybie przyspieszonym. Miejscem ich spotkań były często więzienia.
Nikaraguańska socjolog i działaczka polityczna Tamara Dávilová, która w lutym była jedną z 222 działaczy opozycji na wygnaniu, powiedziała w odpowiedzi na działania rządu, że konfiskata „jest pod każdym względem całkowicie nielegalna”.
„Z politycznego punktu widzenia pokazuje to po prostu, że reżim upada i musi uciekać się do grabieży, aby pokazać swoją siłę” – powiedziała.
Tysiące ludzi uciekło na wygnanie od 2018 r., kiedy siły bezpieczeństwa Nikaragui brutalnie stłumiły masowe protesty antyrządowe.
Procedury dyktatorskie
Ortega twierdzi, że protesty te były próbą zamachu stanu przy wsparciu zagranicy. Celem było – według Ortegi – obalenie go i nałożenie sankcji na członków jego rodziny i rząd.
Przed reelekcją Ortegi w listopadzie 2021 r. władze Nikaragui aresztowały siedmiu potencjalnych kandydatów opozycji na prezydenta, aby „oczyścić” mu pole.
Rząd zdelegalizował także setki grup pozarządowych, które Ortega oskarżył o przyjmowanie darowizn finansowych z zagranicy i wykorzystywanie ich do destabilizacji jego rządu.
Przez kogo Hiszpania zaoferowało swoje obywatelstwo 222 wygnańcom, Stany Zjednoczone przyznały Nikaraguańczykom dwa lata tymczasowej ochrony.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.