Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa wzmocnienie granic na północy Ukrainy za priorytet.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i dowódca 36. Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy Serhij Wołyński przytulają się na lotnisku w Stambule, 8 lipca 2023 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wrócił w sobotę z wizyty w Turcji z pięcioma byłymi dowódcami ukraińskich żołnierzy broniących huty Mariupola Azowstal przed atakami wkraczających wojsk rosyjskich.
Mocne strony
- Wojna na Ukrainie trwa już 500 dzień
Ucz się więcej Dzień 499: Biden: Ukraina nie jest teraz gotowa do przystąpienia do NATO. Nie chcę jechać do Wilna dla zabawy – powiedział Zełenski
6:05 Decydując się na zaopatrzenie Kijowa w amunicję kasetową, Stany Zjednoczone zasadniczo przyznały się do popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie – twierdzi Moskwa. Według TASS jego stanowisko zostało zinterpretowane w oświadczeniu ambasady Rosji w Stanach Zjednoczonych. Waszyngton poinformował o dostawie amunicji kasetowej do zaatakowanego kraju w zeszłym tygodniu.
W rosyjskim oświadczeniu stwierdzono, że kraj przyjął do wiadomości uwagi rzecznika bezpieczeństwa Białego Domu Johna Kirby’ego na temat dostaw amunicji kasetowej. Według rosyjskiej ambasady Kirby otwarcie stwierdził, że amerykańska amunicja kasetowa zabije cywilów, tym samym przyznając się de facto do popełnienia przez Stany Zjednoczone zbrodni wojennych w konflikcie na Ukrainie.
W pewnym momencie lotu amunicja kasetowa eksploduje i rozpada się na mniejsze ładunki, które są rozproszone na większym obszarze. Niewybuchy mogą stanowić zagrożenie dla ludności cywilnej długo po zakończeniu konfliktu, dlatego ponad 120 krajów zobowiązało się w Konwencji o amunicji kasetowej do zaprzestania dalszej produkcji, składowania, przekazywania lub używania tej broni.
Porozumienia nie podpisały jednak np. Stany Zjednoczone, ani Rosja i Ukraina, które według międzynarodowych obserwatorów używały tego typu amunicji w obecnej wojnie.
5:50 Podczas niedzielnej wizyty w Łucku na zachodzie Ukrainy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do silniejszej ochrony granic Ukrainy z Białorusią.poinformowała agencja DPA.
W niedzielę Zełenski zakończył swoje tradycyjne przemówienie wideo na zamku w zabytkowej części Łucka, położonej około 150 kilometrów od białoruskiej granicy. Jako priorytet określił wzmocnienie granic na północy Ukrainy. Zełenski jeszcze raz podziękował też ukraińskim żołnierzom za sukcesy na polu walki.
Białoruś jest bliskim sojusznikiem Rosji i na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiosną 2022 roku udostępniła Moskwie swoje terytorium do wysłania rosyjskich żołnierzy lub odpalenia rakiet na Ukrainę. Tysiące rosyjskich żołnierzy stacjonuje obecnie na Białorusi, gdzie przygotowuje się do działań bojowych.
Eksperci uważają nowy atak z terytorium Białorusi za mało prawdopodobny. Jednak ukraiński rząd uważa Mińsk za potencjalne zagrożenie, pisze DPA.
W niedzielę w Łucku Zełenski i prezydent RP Andrzej Duda uczcili pamięć ofiar II wojny światowej i 80. rocznicę masakry wołyńskiej, w której ukraińscy nacjonaliści z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jego tzw. Armia UPA w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 wymordowała około 100 tysięcy ludzi, głównie Polaków, ale także przedstawicieli innych narodowości. Wołyń był wówczas częścią terytorium przedwojennej Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy, obecnie znajduje się w północno-zachodniej części Ukrainy.
Mimo bliskich więzi między obydwoma państwami, które zacieśniły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wydarzenia te nadal kładą się cieniem na stosunkach ukraińsko-polskich – przypomniała agencja PAP.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.