Polski Trybunał Konstytucyjny odracza wydanie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości iROZHLAS

Polski Trybunał Konstytucyjny o miesiąc odłożył decyzję o respektowaniu przez kraj wstępnych środków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących zaskarżonej Izby Rewizyjnej Sądu Najwyższego. Odpowiada za przewinienia dyscyplinarne sędziów. Według mediów orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zadecyduje o tym, czy w Polsce będzie obowiązywać prawo unijne.




Warszawa

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie: Michaela Danelová | Źródło: iROZHLAS.cz

„Ogłaszam, że termin posiedzenia został odwołany 13 maja 2021 r. Nowy termin to 15 czerwca” – powiedziała Rzecznikowi sędzia Krystyna Pawłowicz, przewodnicząca Sędziom Konstytucyjnym.

Sąd ma orzec w sprawie żądania Rzecznika Praw Obywatelskich, by wykluczyć z trybunałów konstytucyjnych prawidłowo wybranych sędziów Justyna Piskorskiego, jednego z trzech sędziów konstytucyjnych powołanych bezpodstawnie przez opozycję, większość rządową w parlamencie i prezydenta Andrzeja Dudy, donosi Gazeta. Wyborczej.

W liście przypomniano, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w zeszłym tygodniu, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, czyli prawo do rzetelnego procesu sądowego, ingerując w skład Trybunału Konstytucyjnego.

Decyzje sądowe

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara udział Piskorska w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego byłby niezgodny z prawem, a także naruszałby międzynarodowe zobowiązania Polski. Ostrzegł, że w następstwie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wszystkie inne ustalenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące osoby nieuprawnionej są niekompletne i mogą zostać zignorowane przez każdy polski sąd.


Polscy eurodeputowani zgadzają się na powołanie Europejskiego Funduszu Odbudowy. „Drugi plan Marshalla” – powiedział premier

Przeczytaj artykuł


Według opozycyjnej gazety orzeczenie sądu w Strasburgu utoruje również drogę do nowych procesów przeciwko Polsce w sprawie ustaleń nieuprawnionych sędziów konstytucyjnych, w tym roszczeń odszkodowawczych.

Jednak pismo przypominało, że Trybunał Konstytucyjny odrzucił wcześniejsze wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich o wyłączenie spornych sędziów.

W sprawie toczącej się przed Trybunałem Konstytucyjnym powstaje pytanie, czy Wydział Nadzoru Sądu Najwyższego zajmuje się sprawą, w której prokuratura wnosi o uchylenie immunitetu polskiego sędziego.

Gazeta Wyborcza ostrzegła przed możliwym stwierdzeniem niezgodności prawa unijnego z polską konstytucją, którą obecnie interpretuje rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Dodał, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości może w każdej chwili wydać dodatkowe środki za ingerencję partii rządzącej w niezawisłość sądownictwa.

Krok w kierunku secesji z UE?

Odłożenie sprawy do połowy czerwca da więc Trybunałowi Konstytucyjnemu czas na skomentowanie nowego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W liście przypomniano również ostrzeżenie 25 byłych sędziów konstytucyjnych, że niestosowanie przez Polskę podstawowych przepisów UE będzie naruszeniem zobowiązań Polski i będzie krokiem w kierunku oderwania się kraju od UE.

Polski Trybunał Konstytucyjny składa się głównie z sędziów powoływanych przez obóz rządowy. Wydział Dyscyplinarny wpisuje się w szerszy kontrowersje wokół reformy polskiego sądownictwa, która według Brukseli podważa niezależność polskiego sądownictwa. Rząd PiS, który jest u władzy od jesieni 2015 r., walczy o sprawiedliwość Przedstawiciele polskiego obozu rządowego twierdzą, że sprawy prawne należą do kompetencji państw członkowskich UE.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *