Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin uzgodnili w rozmowie telefonicznej w poniedziałek, że należy złagodzić napięcia na granicy polsko-białoruskiej. Ale nie zgadzali się co do pochodzenia kryzysu migracyjnego, powiedział Pałac Elizejski. Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką na temat migrantów.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
Spotkanie Władimira Putina z Emmanuelem Macrom (zdjęcie) Źródło: Reuters
„Celem rozmowy było zakończenie tego (migracyjnego) kryzysu” – powiedział dziennikarzom doradca prezydenta Francji. Powiedział, że rozmowa została zainicjowana przez Macrona i trwała godzinę i 45 minut.
Emmanuel Macron i Władimir Putin „zgodzili się” złagodzić kryzys migracyjny „na granicy białorusko-polskiej”, powiedział Elysee po 1,45-godzinnej rozmowie między prezydentami Francji i Rosji. #AFP
19.52 – 15.11.2021
102
260
„Chociaż nie było zgody co do tego, jak doszło do obecnego kryzysu na granicach Białorusi, Władimir Putin powiedział prezydentowi, że rozumie potrzebę jego zakończenia, zwłaszcza ze względu na godność migrantów jako narzędzi” – cytuje agencję doradca Macrona. jak mówią. Reutera. Według niego Putin ogłosił zamiar negocjacji z Łukaszenką w sprawie sytuacji granicznej.
Według DPA, mężowie stanu mówili też o groźbach Białorusi wstrzymania tranzytu gazu przez terytorium kraju do Europy. Ponownie Macron wezwał do zmniejszenia napięć.
Kraje UE przyjęły dodatkowe sankcje wobec białoruskiego reżimu. Wpływ dotyczy na przykład linii lotniczych Belavia
Przeczytaj artykuł
Białoruska agencja doniosła o rozmowie z Merkel i Łukaszenką, ale nie podała żadnych szczegółów. Był to jednak pierwszy bezpośredni kontakt zachodnich mężów stanu z Łukaszenką od czasu kontrowersyjnych sierpniowych wyborów.
W poniedziałek wieczorem rzecznik kanclerza Steffen Seibert ogłosił wezwanie reportera. „Mówili o trudnej sytuacji na granicy białorusko-unijnej, w szczególności o potrzebie udzielenia pomocy humanitarnej tamtejszym uchodźcom i migrantom” – powiedział. „Zgodzili się również dalej omawiać te kwestie” – dodał rzecznik.
Państwa Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek kontynuację sankcji wobec białoruskiego reżimu w odpowiedzi na napiętą sytuację migracyjną na białoruskiej granicy. Dotykają one m.in. linii lotniczych Belavii i innych firm turystycznych.
Polska ogłosiła w poniedziałek, że w przyszłym miesiącu rozpocznie budowę muru na granicy białoruskiej, aby uniemożliwić migrantom przekraczanie granicy.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.