Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) oddalił sprawę kobiety, która została przypadkowo postrzelona podczas interwencji policji w centrum Bratysławy. Prosiła o przyznanie się, że policja strzelając zagroziła jej życiu i zdrowiu. Wcześniej jego skarga została oddalona przez Trybunał Konstytucyjny.
Zdjęcie: TASR, Jarosław Nowak
Na zdjęciu policja i ratownicy reagują po strzelaninie na ulicy Obchodnej w Bratysławie 31 maja 2019 r.
Pod koniec maja 2019 roku mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował w centrum Bratysławy. Najpierw dźgnął członka administracji finansowej w siedzibie Ministerstwa Finansów, a następnie maszerował z bronią z centrum miasta na ulicę Obchodną.
Strzelanina na Obchodnej
Patrol policji próbował zatrzymać napastnika na środku zatłoczonej ulicy. Najpierw krzyczeli do bandyty, aby rzucił nóż i położył się na ziemi. Nie zareagował na polecenie i zaatakował z bronią jednego z stróżów prawa. „Wtedy policja zaczęła strzelać”, zgodnie z dokumentami opublikowanej decyzji Trybunału Konstytucyjnego Republiki Słowackiej.
Z siedmiu oddanych strzałów jeden pocisk trafił napastnika w nogę. Inny przeszedł przez ciało napastnika, odbił się od metalowych części torów tramwajowych i uderzył przechodzącą dziewczynę. Była to 15-letnia Nina, której rodzina wciąż jest w konflikcie z państwem.
„Słyszałem, jak coś bardzo głośno krzyczeli. Ale jak wyjęli te pistolety, przestraszyliśmy się, przechodnie zaczęli uciekać, byliśmy blisko i wtedy zaczęła się strzelanina. Pamiętam, jak krzyki stały się silniejsze, potem bardzo mocne strzały. To był ułamek sekundy, a ja już leżałam na ziemi” – opisała dla tygodnika Więcej 7 dni młoda kobieta.
Bratysława / policja / strzelanie / Ulica handlowa / Podczas interwencji policjanci zranili nie tylko uzbrojonego napastnika, ale także przechodnia
Kula z broni policyjnej trafiła ją w lewą kość biodrową i spowodowała rozdrobnione złamanie. W wyniku poważnego urazu przeszła trudną operację, po której przez dwa miesiące leżała przykuta do łóżka, przyjmując silne antybiotyki i środki przeciwbólowe. Po wyjściu ze szpitala 15-letnia Nina musiała przejść kilkumiesięczną rehabilitację.
Sam jesteś sobie winny
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych natychmiast wszczęło śledztwo w sprawie niefortunnej strzelaniny. Po dziesięciu miesiącach śledczy Urzędu Służb Inspekcyjnych (ÚIS) umorzyli postępowanie karne przeciwko policjantom, którzy użyli broni palnej w centrum miasta. Powodem było to, że ich działania nie zostały uznane za przestępstwo. Zgodnie z uchwałą urzędu nie można stwierdzić, że udzielający pomocy funkcjonariusze organów ścigania „nie zachowują należytej ostrożności przy użyciu broni służbowej, aby nie było zagrożenia życia innych osób”.
Kontrola stwierdziła też w swojej decyzji, że gdyby poszkodowana dziewczyna „natychmiast opuściła teren”, czyli pobiegła szybciej, być może nie odniosłaby obrażeń. „Trzeba stwierdzić, że w przypadku ofiary i jej znajomego, a także w przypadku stosunkowo dużej liczby przechodzących cywilów, bez wątpienia niepotrzebna ciekawość wzięła górę nad racjonalną decyzją o ucieczce” – czytamy w decyzji. . Śledczy ÚIS napisał też, że w przypadku zastrzelonej dziewczynki „nie chodzi o poważne i poważne obrażenia”.
Ucz się więcej Policja legalnie postrzeliła Obchodná w zeszłym roku, skargi odrzucone
Rodzina chce sprawiedliwości
Matka małoletniej ofiary złożyła zażalenie na decyzję ÚIS, ale prokurator Prokuratury Okręgowej w Bratysławie oddalił ją jako bezzasadną. Zdaniem prokuratury interwencja policji była uzasadniona, użycie broni palnej było nieuniknione, „ponieważ zastosowane przez nich łagodniejsze środki były nieskuteczne”.
Jednocześnie rodzina zastrzelonej Niny była niezadowolona, że przynajmniej nie wszczęto postępowania karnego lub dyscyplinarnego wobec policjantów, którzy użyli broni. „Jakby nic złego się nie stało i to była moja wina, że tam byłam. Całe śledztwo miało to jakoś oczyścić, żeby wszyscy byli czyści. I to nic nie dało, żadnej odpowiedzialności” – powiedziała młoda kobieta.
Rodzina złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego na decyzję prokuratury. Domagali się stwierdzenia naruszenia podstawowych praw do ochrony życia, nietykalności osoby i prywatności. Zakwestionowali również dochodzenie w tej sprawie przez Biuro Służby Inspekcji, które według poszkodowanych nie oceniło interwencji policji w sposób niezależny i bezstronny, ponieważ jest strukturą podległą Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
Zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie decyzji prokuratury okręgowej i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w celu dalszego postępowania. Zażądali 10 000 euro zadośćuczynienia za dziewczynkę, a jej matka zażądała 3000 euro. Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę.
W kwietniu ubiegłego roku Senat w składzie prezydent Jana Laššáková oraz sędziowie Petr Molnár i Ľuboš Szigeti stwierdził, że w spornej sprawie nie znalazł żadnych okoliczności, które wskazywałyby na naruszenie wspomnianych praw podstawowych. „Dlatego nie przychylił się do skargi konstytucyjnej powodów, a nawet nie odniósł się szczegółowo do innych ich zarzutów” – czytamy w opublikowanym orzeczeniu.
Zawiedli ETPCz
Rodzina strzelca Niny zakwestionowała postępowanie władz słowackich przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Adwokat poszkodowanych Michał Davala wyjaśnił Pravdzie, że ETPC zajmował się już podobną sprawą dotyczącą Czech. Przy tej okazji uznał, że badanie interwencji policji przez inspektorat, który nie jest jednostką samodzielną, nie spełnia wymogów ochrony praw gwarantowanych przez Konwencję Europejską.
Mimo to rodzinie strzelca Niny nie udało się wnieść oskarżenia. „ETPC oddalił skargę, otrzymaliśmy odpowiedź w jednym zdaniu, bez uzasadnienia” – powiedział Davala. Jak dodał, rodzina zastrzelonej dziewczyny prowadzi spór z państwem. Niedawno domagają się wypłaty odszkodowania, złożyli już odpowiedni pozew do sądu. Nie ujawnił, jakiej kwoty domaga się jego klient jako odszkodowania.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.