Jak podaje dalej Urząd Statystyczny Republiki Słowackiej, podobnie jak w zeszłym miesiącu, najbardziej wzrosły płace w sektorach o najniższych dochodach, w restauracjach i hotelach o 18% do 700 euro, w budownictwie z 15% do 1000 euro oraz w . 15% do 1038 euro. Płace rosły najwolniej w przemyśle o najwyższych zarobkach długoterminowych, a mianowicie w informacji i komunikacji o prawie 6% do 2617 euro.
Wysoka inflacja obniżyła nominalne zarobki nawet w marcu, więc płace realne były niższe rok do roku w siedmiu z dziesięciu monitorowanych branż. Najbardziej spadły w informacjach i komunikacji o 7,8%, transporcie i gospodarce magazynowej o 5,7% oraz przemyśle o 5,1%. Płace realne wzrosły w gastronomii i hotelarstwie o 2,8% oraz bardzo nieznacznie w mieszkalnictwie i budownictwie o 0,2%.
Przez cały pierwszy kwartał 2023 r. nominalne miesięczne wynagrodzenia rosły we wszystkich monitorowanych branżach, przy czym większość branż odnotowała wzrost dwucyfrowy. Najbardziej wzrósł w mieszkalnictwie, do jednej piątej, a najmniej w informacji i komunikacji, o 7,4%. Od początku roku płace realne wzrosły zaledwie o 5% w sektorze zakwaterowania io 1,5% w gastronomii. W pozostałych ośmiu sektorach wzrosły one z 0,3% w budownictwie do 6,7% w informacji i komunikacji.
nie zaniedbuj
Na Słowacji spada nie tylko bezrobocie, ale także płace realne
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.