Główna nagroda Pulitzera w dziedzinie dziennikarstwa trafia do zespołu AP za reportaże o Ukrainie – Reuters

Tegoroczną najwyższą nagrodę Pulitzera w dziedzinie dziennikarstwa zdobył zespół AP za reportaż z oblężonego Mariupola na Ukrainie. AP otrzymała również nagrodę za zdjęcia, które jej fotoreporterzy dostarczali od początku wojny na Ukrainie. Seria doniesień o zabijaniu cywilów przez wojska rosyjskie w mieście Buča zdobyła nagrodę New York Timesa za reportaże międzynarodowe. Pisarze Barbara Kingsolverová i Hernan Diaz zdobyli nagrodę prozy.



Zdjęcie: ,

Mężczyzna z dzieckiem jedzie na rowerze obok zwłok cywila w miejscowości Buča pod Kijowem.




W tym roku Złoty Medal Służby Publicznej, będący główną nagrodą, trafia do zespołu dziennikarzy agencji AP, w skład którego wchodzą dziennikarka Lori Hinnantová, wideoreporter Mstyslav Černov, producentka Vasilisa Stepanenková i fotoreporter Jevhen Maloletka. Przybyli do portu w Mariupolu po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r., pozostali w mieście przez ponad dwa tygodnie i udokumentowali zniszczenie miasta przez wojska rosyjskie, w tym ataki na szpitale i infrastrukturę cywilną. Byli ostatnimi międzynarodowymi dziennikarzami w Mariupolu przed ucieczką z miasta. W tym roku nastolatek otrzymał także nagrodę World Press Photo za zdjęcie zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu.

Krajowa nagroda reporterska trafiła do Caroline Kitchener z Washington Post, która śledziła następstwa zeszłorocznej decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o zniesieniu prawa do aborcji przyznanego werdyktem w sprawie znanej jako Roe v. Wade z 1973 r. Opublikowała wówczas np. opowieść o nastolatce z Teksasu, która z powodu ograniczeń dotyczących aborcji nie była w stanie usunąć niechcianej ciąży, a następnie urodziła bliźnięta. Magazyn Atlantic zdobył nagrodę za artykuły Caitlin Dickerson dokumentujące skutki polityki byłego prezydenta Donalda Trumpa, która doprowadziła do rozdzielenia rodzin migrantów na granicy USA.

WIDEO: Naśladowali leżące związane ciała z miasta Buča przed ambasadą Rosji

Oprócz kategorii dziennikarskich Nagrody Pulitzera obejmują również kategorie dla twórców w dziedzinie literatury i muzyki. Dwie nagrody prozatorskie przyznano w tym roku Barbarze Kingsolver za powieść Demon Copperhead, współczesną wersję klasycznego dzieła Charlesa Dickensa, Davida Copperfielda. Hernan Diaz urzekł jury swoją powieścią Trust, która w nowatorski sposób opisuje wzloty i upadki wpływowej nowojorskiej rodziny w latach 20. Nagrodę biograficzną zdobyła Beverly Gage za książkę o Edgarze Hooverze, byłym szefie FBI.

Nagrody Pulitzera są przyznawane przez Columbia University w Nowym Jorku i są uważane za najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Ameryce. Jury ogłasza zwycięzców w 15 kategoriach dziennikarskich, ale przyznaje złoty medal tylko w jednej, a mianowicie za służbę publiczną. W zeszłym roku The Washington Post zdobył główną nagrodę za relację ze stycznia 2021 r., zamieszek w Izbie Kongresu.

WIDEO: Rosjanie przynieśli zniszczenie. Co pozostało z Bachmuta?

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *