Przepraszam, jeśli kogoś zawiodłem – powiedział Heger, że nie wziąłem udziału w wycieczce do Kijowa

Aktualizacje: 16.03.2022 13:14
Opublikowany:

Bratysława – premier Słowacji Eduard Heger wyraził ubolewanie, że zawiódł kogokolwiek, nie podróżując ze swoimi kolegami z krajów Europy Środkowej na rozdartą wojną Ukrainę. Heger powiedział dziś dziennikarzom, że prawdopodobnie ponownie to rozważy. Premier Czech Petr Fiala i jego koledzy z Polski i Słowenii przybyli do Kijowa we wtorek, próbując otoczyć wojska rosyjskie; w stolicy Ukrainy politycy spotkali się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Nie wrócę. Przykro mi, jeśli zawiodłem niektórych ludzi na Słowacji. Podjąłem decyzję w oparciu o okoliczności i przekazane mi informacje” – powiedział Heger. Dodał, że otrzymał propozycję przyłączenia się do wizyty od premiera Mateusza Morawieckiego, ale na polecenie służb bezpieczeństwa ostatecznie nie udał się na Ukrainę.

Heger powiedział, że jego stosunek do Ukrainy się nie zmienił. Bratysława, która wspiera integracyjne ambicje Kijowa, przekazała już Ukrainie np. sprzęt wojskowy. Słowacki rząd zatwierdził dziś projekt ustawy, która umożliwi krajowi wnoszenie składek na rzecz osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Według projektu Bratysława zrezygnuje również z retroaktywnego zniesienia opłat za pojazdy przewożące pomoc humanitarną na Ukrainę, a samochody osobowe przyjeżdżające z Ukrainy nie będą musiały kupować winiety autostradowej. Gabinet Hegera powinien mieć teraz także uprawnienia do wykluczania kandydatów z niektórych krajów z udziału w przetargach na zamówienia publiczne na Słowacji.

Słowacki rząd postanowił również zwrócić się o pomoc humanitarną do instytucji międzynarodowych i krajów trzecich, ponieważ zdaniem MSW oferta w ramach uruchomionego unijnego mechanizmu ochrony ludności była niewystarczająca. Pomoc przeznaczona jest głównie na zakwaterowanie uchodźców, ich wyżywienie oraz opiekę zdrowotną. Według Hegera ten krok wiąże się z możliwą kolejną falą uchodźców ukraińskich, dla których Słowacja jest obecnie głównie krajem tranzytowym.

Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie z tego kraju na Słowację wjechało ponad 220 000 osób. Z tej liczby około 31 700 osób ubiegało się o tymczasowy status uchodźcy na Słowacji, co gwarantuje m.in. dostęp do rynku pracy i opieki zdrowotnej. W ostatnich dniach zmniejszyła się liczba osób przyjeżdżających z Ukrainy na Słowację.

Polska Słowacja Słowenia Rosja Ukraina Dyplomacja Walka Hegera

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *