Zakaz eksportu podstawowych produktów i żywności ze Słowacji zagrażałby bezpieczeństwu żywnościowemu, uważa Róbert Kičina ze słowackiej Izby Żywnościowej.
Według Kičina Słowacja nie miałaby wystarczającej ilości żywności, gdyby inne kraje Unii Europejskiej zrobiły to samo. W ten sposób odpowiedział na propozycję posła Martina Fecka (OĽANO), który chce ograniczyć eksport surowców rolno-spożywczych ze Słowacji. Propozycja powinna zostać włączona do nowelizacji ustawy o żywności. Kičina poinformowała o tym na konferencji prasowej.
„Zakaz eksportu żywności i podstawowych produktów ze Słowacji postrzegamy jako niezwykle negatywny i stanowiący zagrożenie dla słowackich producentów żywności, ale także dla słowackiego bezpieczeństwa w zakresie dostaw żywności” – powiedział Kičina. że Słowacja jest gospodarką otwartą 60 procent żywności umieszczanej na słowackich ladach.
Czytaj więcej Ceny przekroczyły kolejną granicę, odnotowując najszybszy wzrost od ponad 20 lat. Większość żywności, benzyny i energii (+wykresy)
Jednak według Kičina na Słowacji mamy mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo żywności, a producenci żywności nie mają informacji, w jakim stopniu rozważono te opcje. W szczególności są to Państwowe Rezerwy Materiałowe oraz Ustawa o Mobilizacji Gospodarczej, na mocy których państwo ma środki dotarcia do wybranych producentów żywności w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
„Unia Europejska działa na otwartym wspólnym rynku europejskim i takie środki protekcjonistyczne nie mają uzasadnienia ani miejsca na tym rynku” – dodał Kičina do słowackich firm, co naraziłoby na szwank ich reputację i wiarygodność w oczach partnerów.
Czytaj więcej Ceny przekroczyły kolejną granicę, odnotowując najszybszy wzrost od ponad 20 lat. Większość żywności, benzyny i energii (+wykresy)
Jak poinformowała w komunikacie prasowym rzeczniczka Słowackiej Izby Rolno-Żywnościowej Jana Holéciová, nawet samorządy nie zgadzają się na dodatkowe obowiązki sprawozdawcze eksportu towarów ze Słowacji. Z jednej strony państwo przyjmuje tzw. pakiety antybiurokratyczne, które mają na celu odciążenie przedsiębiorców od zbędnej administracji, z drugiej zaś wprowadza dodatkowe obowiązki. Jako przykład przytacza nowelizację ustawy o ochronie, promocji i rozwoju zdrowia publicznego, poprzez którą państwo chce wprowadzić podwójną deklarację importu żywności z krajów trzecich do regionalnych organów zdrowia publicznego, czy obowiązek instruowania wszystkich pracowników o warunkach produkcji i obchodzenia się z żywnością oraz zasadach działania, nawet tych, którzy nie wykonują czynności o znaczeniu epidemiologicznym.
Zdaniem prezesa Słowackiej Izby Żywnościowej Daniela Poturnaya niedopuszczalne jest wprowadzanie nowych obowiązków administracyjnych dla producentów żywności. „Rząd Republiki Słowackiej i posłowie powinni wziąć pod uwagę priorytety określone w deklaracji programowej Rządu Republiki Słowackiej, a mianowicie poszanowanie procesu legislacyjnego opartego na przejrzystości, dokładnej ocenie i ocenie skutków, skuteczności i szacunku za zasadę proporcjonalności, która w tym przypadku z pewnością nie ma zastosowania. Jeśli chcemy zatrzymać producentów żywności na Słowacji i jednocześnie zmotywować ich do inwestowania w rozwój produkcji, zwiększenie administracji i wprowadzenie niepewności co do przetwarzalności ich produktów jest ścieżką w przeciwnym kierunku” – podsumował Poturnay.
Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej twierdzi jednak, że od dawna pracuje nad zapewnieniem wystarczających dostaw gazu dla gospodarstw domowych i przemysłu na Słowacji. „Trasy są zróżnicowane, a połączenie gazowe między Słowacją a Polską ma zostać ukończone latem tego roku. Jest to interkonektor Północ-Południe Europy, który umożliwi dostawę gazu do Norwegii oraz, przez terminale w Polsce, w gaz LNG z na całym świecie. Ta trasa przyczyni się zatem do większej dywersyfikacji źródeł gazu – poinformował w agencji SITA serwis prasowy Ministerstwa Gospodarki. sytuacja jest stabilna, gazu jest wystarczająca ilość i napełnienie zbiorników magazynowych dla następny sezon grzewczy trwa.” Plan naprawy i odporności zapewnił ponad 120 milionów euro na wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.