Alena Zsuzsová twierdzi, że prokuratura nie przedstawiła żadnych dowodów wskazujących, kiedy i jak powinna była zlecić zabójstwo Jána Kuciaka i planowanych zabójstw prokuratorów. Zaprzeczyła również, że Kočner powinien był zlecić jej morderstwa.
Wynika to z jego zeznań przed Senatem Wyspecjalizowanego Sądu Karnego w Pezinoku w poniedziałek.
„Nie ma w tej sprawie żadnego komunikatu ani zeznań świadków, poza sprzecznymi zeznaniami Zoltána Andruskó” – podkreśliła, dodając, że uważa swoje zeznania za kłamstwa. Według niej nie ma dowodów na to, że Marian Kočner zlecił jej jedno z morderstw. „Niemniej tak mówi akt oskarżenia” – zaznaczyła.
Stwierdziła ponadto, że nigdy nie dała Andruskowi pieniędzy za morderstwo. Potwierdziła, że poznali się około 2010 roku. Jej zdaniem komunikat wydobyty z aplikacji Threema jest niekompletny i powinien był zostać zmodyfikowany. Twierdzi, że wyjaśniła znaczenie emotikonów.
Podobnie jak Kočner odmówiła odpowiedzi na pytania prokuratorów z Prokuratury Specjalnej. Uzasadniała to tym, że podlegają one prokuratorowi specjalnemu Danielowi Lipšicowi, którego powinna była poznać w przeszłości.
Prognozy Kočnera się nie sprawdziły. Tylko on wylądował w bazie, najwięksi gracze szykują się do powrotu Kontynuuj czytanie
Twierdzi, że zeznawała w postępowaniu przygotowawczym pod presją zastraszania i zniewag ze strony policji oraz „nierzeczywistego medialnego linczu”. Wskazała, że cierpi na nerwicę lękową.
Senat ŠTS obradował w poniedziałek od 9:00 do prawie 20:00. Rozprawa główna została odroczona do trzech terminów w maju. Następna we wtorek 9 maja.
Prokurator Prokuratury Specjalnej Matúš Harkabus ubolewa, że Zsuzsová odmówiła odpowiedzi na pytania prokuratorów. „Mieliśmy dość pytań na jego temat. To samo dotyczy Mariana Kočnera” – powiedział. Jeśli chodzi o komunikację między Zsuzsovą a Kočnerem za pośrednictwem aplikacji internetowej, powiedział, że „są pewne rzeczy i nie są to rzeczy rzadkie, co można wytłumaczyć jedynie tym, że rozmawiają o czymś złym”.
W poniedziałek przesłuchano Zoltána Andruskó, który został już prawomocnie skazany w sprawie zabójstwa dziennikarza. W ramach przygotowań prokuratorów do zabójstwa zostaje wykluczony z odrębnego postępowania. „Jeśli były jakieś sprzeczności, to naszym zdaniem można je wyjaśnić bardzo racjonalnie i normalnie, zgodnie z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu i ludzkiej pamięci” – odpowiedział Harkabus na przesłuchanie świadka. Uważa, że senat ŠTS ogłosi wyrok w omawianej sprawie już w maju.
W sprawie zabójstwa Kuciaka z lutego 2018 r. sąd orzeka o winie Mariana Kočnera i Aleny Zsuzsovej. Wyspecjalizowany sąd karny początkowo ich uniewinnił, ale w maju 2021 roku Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do sądu grodzkiego.
Trzy decyzje są ważne. Miroslav Marček i Tomáš Szabó zostali skazani na 25 lat bez możliwości wcześniejszego zwolnienia, Zoltán Andruskó na 15 lat bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.
Oprócz Kočnera o przygotowanie zabójstwa prokuratorów oskarżone jest trio Alena Zsuzsová, Dušan Kracina i Darko Dragič. Tomáš Szabó został wykluczony z odrębnego postępowania, sąd uznał go za winnego.
Z aktu oskarżenia wynika, że zlecenie zabójstwa Żyliny i Lipšicia powinno pochodzić od Kočnera jesienią 2017 r. W przypadku Šufliarske około rok później. (TASR)
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.