Miroslav Buraľ nowym dyrektorem administracyjnym Parku Narodowego Połoniny. Natychmiast po rozpoczęciu reformy i przejęciu lasów państwowych administracja parku wstrzymała krytykowane wydobycie w popularnej dolinie Zbojskiego potoku, która jest uważana za najpiękniejszą dolinę w parku narodowym. Jednak strażnicy stanowi logowali się tutaj, choć legalnie, do ostatniej chwili.
„Chociaż już było wiadomo, że ziemia przejdzie pod naszą kontrolę, lasy państwowe próbowały, choć legalnie, wydobywać, co się dało. Nie mamy zamiaru tam działać. Większość tej doliny przejdzie do strefy A” – mówi Buraľ .
Wyrąb został przeniesiony w inne części parku narodowego, z dala od szlaków pieszych i rowerowych, a wycinane będą tylko młode drzewa. Park narodowy już zaczął sprzedawać drewno opałowe okolicznym mieszkańcom, przede wszystkim wioskom, w których nie ma instalacji gazowej.
W rozmowie przeczytasz:
- jak region wykorzysta 8 mln euro z planu odbudowy, które mają być przeznaczone na wsparcie turystyki,
- co zostanie przeznaczone na nieruchomości, które zostały przejęte przez park narodowy po posiadłości leśnej Ulič,
- jakie są najlepsze miejsca na piesze wędrówki i gdzie obserwować nocne niebo.
Jaka jest najważniejsza rzecz, którą obecnie rozwiązujesz w parku narodowym?
Zagospodarowanie przestrzenne parku narodowego jest obecnie dla nas priorytetem. Od 1 kwietnia grunty lasów państwowych nie są już pod naszą kontrolą właśnie dlatego, że ich nie posiadamy.
Jaka jest proporcja gruntów państwowych i niepaństwowych w parku narodowym?
Park narodowy ma około 30 000 hektarów własnego terytorium, bez strefy ochronnej. 50 procent z nich jest własnością państwa. W ramach reformy przeszły w nasze ręce ziemie 4 i 5 stopnia ochrony oraz wkraczające do nich 3 stopnia. W przypadku naszego parku jest to ok. 8 tys. hektarów. Kiedy będziemy mieli podział na strefy i będziemy zarządzać wszystkimi ziemiami federalnymi, będzie to 16 tysięcy hektarów.
Na jakim etapie jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego?
Zakończyliśmy część tekstową, większość pracy dotyczy aneksów, w szczególności map. Staramy się to zrobić jak najszybciej.
Prawo Ochrony Przyrody i Strategia Środowiskowa stanowią, że co najmniej 50% terytorium parków narodowych musi być wolne od ingerencji człowieka. Możesz to zrobić?
Będzie to realistyczne, biorąc pod uwagę stan ekosystemów i społeczności
Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów Denník N.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.