Nagrody Big Brother są dystrybuowane przez firmę non-profit Zaradzić. Organizacja non-profit, która od dawna monitoruje między innymi, w jaki sposób udaje jej się bronić podstawowych wolności człowieka w życiu cyfrowym i rzeczywistym. Promuje wolności cyfrowe (prawo do prywatności, opcje praw autorskich i zakaz wykluczenia cyfrowego) oraz pomaga w zapewnieniu bezpłatnej pomocy prawnej tym, którzy jej potrzebują. Nagrody przyznawane są od 2005 roku.
Rogalik wącha
Supermarket internetowy Rohlík opiera się na wszystkim dla klientów. Pomaga mu w tym między innymi robotyka. Co z pewnością byłoby świetne – gdyby nie oznaczało, że robi roboty również ze swoich ludzi. Jury Big Brother zauważyło, że kontrola zarządzania pracownikami jest bezprecedensowa dzięki technologiom cyfrowym i przyznało Rohlíkowi anty-nagrodę. Zajrzyj do firmy. „Chociaż ta metoda zarządzania jest bardzo skuteczna, jeśli nie jest stosowana etycznie, wywiera dużą presję na pracowników: mają kontrolę w każdej sekundzie, stają się całkowicie zależni od swoich skanerów lub telefonów, tracą wszelkie samozatrudnienie, często nie rozumieją system i nie mogę na to narzekać.”
Jury zauważa również, że zbieranie danych do oceny algorytmicznej i zarządzania pracownikami prawdopodobnie narusza unijne ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO).
Znam cię, kup szampon!
„Korzystając z big data od operatora telefonii komórkowej O2 Czechy, znamy wszystkie rodzaje przepływów pasażerskich w naszych obszarach CLV. [prosvětlený nosič venkovní reklamy] na każdej stacji metra, o każdej porze dnia, każdego dnia tygodnia. Dzięki temu nasi klienci mogą planować i oceniać kampanie w CLV w metrze dla wspólnych grup docelowych według płci, wieku, zainteresowań i grup społeczno-ekonomicznych.
Tak było w magazynie w październiku zeszłego roku Marketing medialny powiedziała Dana Svobodová, prezes MetroZoom.
O czym on mówił? Jeśli masz operatora O2, prawdopodobnie wyraziłeś zgodę na wykorzystanie Twoich danych w zamian. Do celów biznesowych. Między innymi się zgodziłeś tworzenie i utrzymywanie zanonimizowanej analizy behawioralnej. Wiadomo więc, że właściciel telefonu i abonent łącza telewizyjnego lub internetowego spędzają tyle i tyle czasu w sieci, a nawet gdzie dokładnie. Co kupuje w sklepach internetowych i tak dalej. I możesz dalej strzelać. Goldmine dla reklamodawców.
Zakładając, że skład osób w innych graczach nie różni się znacząco, całkiem możliwe jest obliczenie, które reklamy są rotacyjne i celujące oraz bardzo dokładnie wpływają na ich zachowania zakupowe.
Oczywiście taki był zawsze cel reklamy – i docenia to również jury, które jednak zdecydowało się przyznać nagrodę po „gorącej debacie”. Oświadczenie Wielkiego Brata do tych słów: „To stwierdzenie jest wyjątkowe z dwóch powodów: pokazuje otwartą i uznaną niewinność, z jaką dane są przetwarzane w marketingu, a jednocześnie niedaleką przyszłość, w której treści są dopasowane do każdego fizycznego odbiorcy – tak jak w Raport mniejszości” – pisze jury.
Piekło na Pegazie
Izraelskie oprogramowanie Pegasus jest światowym liderem w swojej dziedzinie. A jego pole to szpiegostwo i szpiegostwo. Atakuje swój telefon komórkowy, przejmuje nad nim kontrolę, pozyskuje i wysyła zdjęcia, telefony, wiadomości… Ostatnio było to napisane kilka dni temu, kiedy stało się jasne, w jaki sposób ukraiński rząd zadbał o to, by mógł monitorować działania Rosji. . Izrael, który zastrzegł sobie prawo do decydowania, komu sprawcy mogą sprzedać system, ale odrzucił ich prośbę z obawy przed reakcją Rosji. Jeśli się zepsuł.
Ponieważ czasami się psuje. Pegasus, który według producenta powinien być używany wyłącznie do walki z terroryzmem, został kupiony w dowolnym miejscu. Na przykład Arabia Saudyjska. Albo Polska.
Od czterech lat Trybunał Konstytucyjny ma wniosek o cofnięcie upoważnienia policji do pobierania próbek genetycznych od wielu osób do wykorzystania w przyszłości. Paraliżuje pracę sądów powszechnych i ustawodawców.
Jury konkursu Big Brother Awards właśnie przyznało polskiemu rządowi nagrodę anty-Pegazowi Oficjalny zerknął. Monitorowano polityków opozycji i innych niewygodnych ludzi. W 2019 r. polskie tajne służby zhakowały słowa polskiej prokurator ds. reformy prawa Ewy Wrzosek, lidera ostatniej kampanii wyborczej senatora Krzysztofa Brejza (oraz jego asystentów i ojca), dziennikarza Tomasza Szwejgierta, który napisał książkę o ministrze spraw wewnętrznych kraju i wielu innych. Dokładna liczba obserwatorów nie jest znana, ale coś można wyczytać z wypowiedzi posła rządu Marka Suskiego, że nie było masowej kontroli nawet kilkuset osób w ciągu roku.
Ministrowie kierują bezpośrednio i bezpośrednio tajnymi służbami. W związku z tym należy rozważyć wprowadzenie systemu utrzymywania pokoju przeciwko opozycji w roku wyborczym Notabene.
Piękno konstytucyjne
Policja może pobierać próbki genetyczne od dość dużej liczby osób i przechowywać je do późniejszego wykorzystania. Buduje bazę danych DNA. Ale są dość poważne wątpliwości. Nie chodzi o to, czy policja powinna wykorzystywać informacje genetyczne i próbki genetyczne w pracach kryminalistycznych, ale o to, czy zasady ich zbierania i przechowywania są dobrze ugruntowane. Jak wykazały wcześniejsze kontrole Agencji Ochrony Danych, w bazie danych znajdowały się również próbki, które nie powinny się tam znajdować prawidłowo.
W 2018 r. Trybunał Konstytucyjny otrzymał wniosek Sądu Miejskiego w Pradze, aby cofnąć policji pozwolenie na pobranie próbek genetycznych od wielu osób do wykorzystania w przyszłości. I od tego czasu, cztery lata, leży tam. To paraliżuje pracę sądów powszechnych, gdy ktoś żąda zniszczenia jego próbek, ale także stworzenia nowych przepisów dotyczących przetwarzania ludzkiego DNA.
Według jury Big Brother Awards ta bezczynność jest warta specjalnej nagrody. Nie ma jednak odpowiedniej kategorii, więc wyjątkowo w tym roku zmieni nazwę na kategorię Długoterminowe Stoki. Długoterminowy wspólnik.
Uważajcie, dzieciaki!
Nagrody Big Brother są przeciwne nagrodom. Otrzymują je tym, którzy robią brzydkie rzeczy. Ale jest wyjątek: pozytywna nagroda Edwarda Snowdena. W tym roku ma tu stronę internetową Alík.cz. Działa od 2000 roku i jest portalem społecznościowym oraz serwisem społecznościowym dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego, że pozwala swoim użytkownikom komunikować się, grać w gry, publikować różne teksty, walczyć o nagrody, a nawet zasięgać opinii ekspertów w dręczących ich problemach, edukuje dzieci bez użycia przemocy w kwestiach związanych z prywatnością i jej ochroną. Sam Alík nie gromadzi danych osobowych i dba o bezpieczeństwo środowiska internetowego.
„Naprawdę nie lubię automatycznych systemów reklamowych aukcyjnych, które szpiegują użytkowników. Nienawidzę tych wszystkich pasków ciasteczek, które zmuszają odwiedzających witrynę do śledzenia masowej zgody setek firm. Obecny stan reklamy internetowej wydaje mi się absurdalny dla mnie i prawa ”Mówi operator sieci Marek Mojzík.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.