Ziobro, minister sprawiedliwości: Polska nie może za wszelką cenę pozostać w UE – Świat – Aktualności

Polska nie może za wszelką cenę pozostać członkiem Unii Europejskiej – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika Rzeczpospolita. Krytykował także unijny „szantaż” w sporze o kontrowersyjną reformę sądownictwa, jak twierdzi Reuters.

„Jestem zagorzałym przeciwnikiem nielegalnego szantażu Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Unii Europejskiej” – powiedział Ziobro. – Przekonanie, że UE jest dobrym wujkiem i daje nam pieniądze, a więc że powinniśmy za wszelką cenę przyjąć wszystkie jej żądania, jest propagandą i nie jest sprawiedliwe – powiedział, dodając, że Polska powinna pozostać w UE. , ale nie za wszelką cenę.

Od 2015 r. rząd kierowany jest w Polsce przez konserwatywną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Warszawa znajduje się w narastającym konflikcie z UE, ponieważ warszawski rząd sprawuje większą kontrolę polityczną nad sądownictwem i powoływaniem sędziów, donosi Reuters. .

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w lipcu, że postępowanie dyscyplinarne przeciwko polskim sędziom narusza prawo unijne i podważa niezawisłość sądownictwa w tym kraju. W związku z tym wezwał do natychmiastowego zawieszenia izby dyscyplinarnej, która zdaniem krytyków jest upolityczniona, oraz do zmiany odpowiedniego ustawodawstwa.

Komisja Europejska ostrzegła Polskę, że jeśli nie wykona wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, ryzykuje sankcjami finansowymi. Warszawa ma czas do 16 sierpnia, ale poglądy rządzącej koalicji na temat odpowiedzi na ultimatum w Brukseli są rozbieżne.

Bardziej umiarkowane skrzydło wezwało do kompromisu, podczas gdy eurosceptyczna partia Solidarność Polska (SP) Ziobra przekonuje, że potrzebne są reformy sądownictwa, aby niektórzy sędziowie przestali myśleć, że stoją ponad prawem.

Zapytany, czy PS pozostanie w koalicji, jeśli Polska zaakceptuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, Ziobro powiedział, że kompromis ma swoje granice.

Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zawiesi w czwartek działalność krytykowanej izby dyscyplinarnej. W dwóch ugód powiedziała, że ​​izba nie będzie się zajmować nowymi sprawami, dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany legislacyjne lub dopóki Trybunał Sprawiedliwości UE nie wyda ostatecznego orzeczenia w tej sprawie. Termin zawieszenia działalności izby upływa 15 listopada.

Reuters przypomniał, że według sondaży zdecydowana większość Polaków pozytywnie ocenia członkostwo w UE. Z najnowszego sondażu dziennika „Rzeczpospolita” wynika jednak, że 17% populacji woli opuścić UE, co jest wzrostem w porównaniu z przeszłością.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *