Zelenskyj nie wystąpi na Eurowizji. Rosja wykluczona – Świat – Aktualności

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie będzie mógł przemawiać za pośrednictwem wideo podczas sobotniego finału Konkursu Piosenki Eurowizji, poinformowała AFP, powołując się na organizatorów konkursu.



Zdjęcie: ,

Elektroniczny popowy duet Tvorchi z Ukrainy występuje podczas drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu w Anglii, w czwartek, 11 maja 2023 r.




„Prośba prezydenta Zełenskiego o zwrócenie się do publiczności konkursu, choć wystosowana w szczytnych intencjach, niestety nie może zostać uwzględniona, ponieważ naruszałaby regulamin imprezy” – stwierdziła organizacja European Broadcasting Corporation (EBU), która jest organizatorem konkursu. „Jednym z filarów konkursu jest jego apolityczny charakter. Polityka ta zabrania politycznych wypowiedzi podczas konkursu” – wyjaśnia EBU.

W tym roku zawody odbywają się w Liverpoolu na północy Anglii. Wielka Brytania zaproponowała, że ​​zastąpi ubiegłorocznego zwycięzcę, Ukrainę, która musiała zrezygnować z roli gospodarza z powodu rosyjskiej inwazji. Finał, w którym wzięli udział przedstawiciele 26 krajów, i tak będzie hołdem złożonym Ukrainie, poinformowała EBU. Liverpool odsłonił także pomnik „symbolu nadziei” dla Ukrainy w postaci aluminiowej rzeźby przedstawiającej gołębicę powiewającą z ukraińską flagą. Praca ma pozostać w Strawberry Field, ogrodzie sierocińca Armii Zbawienia, od którego pochodzi nazwa piosenki Beatlesów, do czasu, gdy po zakończeniu wojny będzie można ją wysłać na Ukrainę.

Rosja została wykluczona z konkursu, podobnie jak w zeszłym roku, z powodu inwazji na Ukrainę.

Czeski girlsband Vesna, w skład którego wchodzi muzyk z praskiego konserwatorium, Jaroslava Ježek, był jednym z dziesięciu wykonawców ubiegających się o pierwszy półfinał. Oprócz trzech Czechów w jej skład wchodzą również Słowak, Rosjanin i Bułgar. Piosenkarka Patricie Fuxová powiedziała przed zawodami, że Vesna chce reprezentować Słowian w konkursie. Dziesięciu innych artystów – w tym śpiewacy z Austrii i Polski – zakwalifikowało się do czwartkowego drugiego półfinału. W finale oprócz dwudziestu awansów wezmą także udział przedstawiciele pięciu głównych krajów europejskich: Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, których udział w finale jest automatycznie gwarantowany. Wykonawców z tych 25 krajów uzupełnią zawodnicy z kraju ubiegłorocznego zwycięzcy, czyli Ukrainy.

Zeszłoroczny konkurs piosenki wygrała ukraińska grupa Kalush Orchestra z piosenką Stefania. Organizatorem kolejnej edycji miała być Ukraina. Od prawie roku broni się jednak przed rosyjską agresją, a organizację 67. edycji zawodów w trosce o bezpieczeństwo uczestników przejęli Anglicy na północ od Liverpoolu. Finał konkursu odbędzie się 13 maja.

Pierwsza edycja Eurowizji odbyła się w maju 1956 roku, a najbardziej znanym zwycięzcą w historii konkursu jest szwedzka grupa ABBA, która przebiła się w 1974 roku przebojem Waterloo. Inne znane twarze, które przeszły konkurs to Kanadyjka Celine Dion, która reprezentowała Szwajcarię w 1988 roku. Czechy po raz pierwszy wystartowały w 2007 roku. Już w 1968 roku Karel Gott wziął udział w konkursie, który wtedy nazywano Grand Prix Eurowizji , ale jako reprezentant Austrii.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *