Ukraina zaapelowała do ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyżazbadanie ataku na więzienie w Oleniwce w 2022 r. Czytaj więcej
Co najmniej 50 osób zginęło, a 130 zostało rannych w ataku, który miał miejsce w okupowanej przez Rosję części obwodu donieckiego.
„Dwa lata temu Rosjanie przeprowadzili w Oleniwce atak terrorystyczny na jeńców wojennych. Wzywam ONZ i Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MKCK) do wykorzystania swojego mandatu i zbadania tej zbrodni wojennej” – oświadczył ukraiński mediator Dmytro Lubinets.
Obie strony konfliktu obwiniały się wzajemnie o atak na więzienie – pisze AFP. Ambasada Rosji w Londynie została skrytykowana po opublikowaniu w mediach społecznościowych wpisu, w którym stwierdzono, że ukraińscy żołnierze przetrzymywani w więzieniu w Oleniwce „zasłużyli na upokarzającą śmierć”.
Według AFP większość zatrzymanych żołnierzy należała do ukraińskiego pułku Azow, który poddał się wojskom rosyjskim po oblężeniu portowego miasta Mariupol.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ogłosiło w poniedziałek, że rosyjscy urzędnicy uniemożliwiają niezależnym śledczym dostęp do tego miejsca.
„Rosja musi wziąć za to odpowiedzialność. I tak zrobi. Nie ma scenariusza, w którym mordercy pozostaliby bezkarni” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Moskwa i Kijów oskarżają się wzajemnie o popełnianie zbrodni wojennych, w tym torturowanie i zabijanie więźniów, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
W zeszłym roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z porwaniami dzieci na Ukrainie.
W czerwcu MTK wydał także nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerija Gierasimowa, oskarżonych o przeprowadzanie ataków na własność ludności cywilnej i ludności cywilnej na Ukrainie. (TASR)
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.