Zełenski domaga się broni i innych sankcji, Halík i Žantovský nominowali go do Nagrody Nobla

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadal wzywał do dodatkowego wsparcia wojskowego lub finansowego oraz zaostrzenia sankcji wobec Rosji, przemawiając dziś w parlamentach Australii i Holandii. Na przykład australijscy prawodawcy zażądali pojazdów opancerzonych Bushmaster, a Holendrzy zażądali wstrzymania wszelkiego handlu z Rosją.

Przemówienia Zelenskiego do prawodawców w Canberze i Hadze były drugim z serii podobnych przemówień wygłoszonych przez prezydenta Ukrainy po tym, jak armia rosyjska zaatakowała jego kraj ponad miesiąc temu. Zełenski rozmawiał na odległość m.in. z przywódcami Unii Europejskiej, brytyjską Izbą Gmin i członkami Kongresu USA.

Powiedział australijskim prawodawcom, że Ukraina jest „niezwyciężona”, o ile ma poparcie społeczności międzynarodowej. Następnie bardzo precyzyjnie sformułował swoje przemyślenia na temat australijskiego wsparcia. „Macie bardzo dobre transportery opancerzone Bushmaster, które mogłyby znacząco pomóc Ukrainie, oraz inne rodzaje sprzętu, które mogłyby wzmocnić naszą pozycję” – powiedział.

Australia jest jednym z krajów, które przystąpiły do ​​antyrosyjskich sankcji krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych. Samorząd zapowiedział też na początku marca, że ​​wesprze Ukrainę łącznie 105 mln USD (ponad 1,7 mld SEK) w sprzęcie wojskowym i pomocy humanitarnej. Obiecał dostarczyć rakiety i inną amunicję.

Kijów ma również wsparcie wojskowe z Holandii, która poinformowała, że ​​przed wybuchem rosyjskiej inwazji dostarczyła karabiny, radary i kamizelki kuloodporne. W dzisiejszym parlamencie holenderskim Zełenski wezwał do większej ilości broni oraz wzmocnienia sankcji i pieniędzy na odbudowę Ukrainy.

„Potrzebne są ostrzejsze sankcje, aby uniemożliwić Rosji prowadzenie tej wojny dalej w Europie” – cytuje słowa prezydenta Reuters. „Zatrzymaj wszelki handel z Rosją” – kontynuował Zełenski.

Prezydent Ukrainy apeluje do europejskich przywódców o wzmocnienie reżimu sankcji poprzez zaprzestanie zakupów paliw kopalnych w Rosji, z których część do tej pory odmawiała ze względów ekonomicznych. Premier Holandii Mark Rutte również niedawno sprzeciwił się zawieszeniu dostaw ropy i gazu. W przypadku Holandii także media oni wskazują Import rosyjskich diamentów napływających do Unii Europejskiej przez port w Antwerpii, które również nie są jeszcze objęte sankcjami.

Halík i Žantovský nominują Zelenskiego do Nagrody Nobla

Czeski ksiądz, teolog i filozof Tomáš Halík oraz były dyplomata i dyrektor wykonawczy Biblioteki Václava Havla Michael Žantovský proponują przyznanie w tym roku Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zelenskiemu. Powiedzieli to w liście do Berit Reiss-Andersen, przewodniczącego Komitetu Pokojowej Nagrody Nobla. Według nich Zełenski broni pokoju całej Europy, przeciwstawiając się rosyjskiej inwazji na czele narodu ukraińskiego.

List podpisał również Luděk Sekyra, prezes Fundacji Sekyra, który współpracuje z Halíkiem. Składający petycję piszą, że rosyjska inwazja na Ukrainę to nie tylko lokalny konflikt. „Ta wojna stała się symbolem walki o uniwersalne wartości” – napisali. Według nich prezydent Rosji Władimir Putin najpierw zajmie tereny przygraniczne, potem całą Ukrainę i jeśli demokratyczny świat go nie powstrzyma, będzie kontynuował.

Pamiętają, że po wybuchu wojny Zełenski miał okazję opuścić kraj i udać się w bezpieczne miejsce. Mimo to pozostał w swojej ojczyźnie jako naczelny dowódca sił zbrojnych i dający milionom Ukraińców poczucie, że nie zostali sami w tych trudnych czasach. „Wykazał się wzorową odwagą, która jest jedną z najważniejszych ludzkich cnót. Jest człowiekiem, który swoim człowieczeństwem i przekonaniem inspiruje świat” – pisali w wyjaśnieniu, dlaczego powinien otrzymać Nagrodę Zeleńskiego.

Według niego Halík stwierdził, że Zełenski zdobył już Nagrodę Nobla 12 marca podczas ceremonii wręczenia Nagrody Comeniusa w Naarden w Holandii. Wspomniał, że nagrodę należy przyznać Prezydentowi Ukrainy i narodowi Ukrainy.

„Dzisiaj otrzymujemy Nagrodę Comeniusa, pamiętamy o człowieku, który doświadczył cierpień wojny i wygnania, ale nie stracił wiary w Boga, zwycięstwo pokoju i ludzkości. Za przywrócenie wolności i sprawiedliwości w pełni zasługujemy na Nobla Nagroda Pokojowa” – powiedział czeski ksiądz katolicki i myśliciel.

W zeszłym roku rosyjscy dziennikarze Dmitrij Muratow i filipińska Maria Ressa zdobyli Pokojową Nagrodę Nobla za walkę o wolność słowa. Norweski Komitet Noblowski ogłosi tegorocznego zwycięzcę na początku października.

Walia mówi, że Zachód powinien powiedzieć Putinowi, że nie ma szans w walce

W obecnym ataku Rosji na Ukrainę zachodni alianci dawaliby jasno do zrozumienia Putinowi, że nie ma on szans w walce z ich bronią. Powiedział to pierwszy niekomunistyczny prezydent Polski Lech Wałęsa w dzisiejszym wywiadzie dla serwisu informacyjnego onet.pl. Zajmuje twarde stanowisko wobec Rosji i mówi, że Zachód kładzie się twarzą w dół, żeby Moskwa mogła mu zadać kolejny cios.

Wałęsa przekonuje, że w sytuacji, gdy Ukraina i Zachód sprzeciwiają się tylko rosyjskim atakom, nie mają szans na wygraną. „Jestem zwolennikiem koncepcji „oko za oko, ząb za ząb” – powiedział były przewodniczący NSZZ Solidarność, który ma wielkie zasługi w upadku komunizmu w krajach UE. dawny blok wschodni. „Jeśli zniszczą Kijów, zniszczę Moskwę” – dodał. Ale nie chodzi o „strzelanie z Kijowa do Moskwy, chodzi o wykorzystanie najnowszych technologii”.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Wales powiedział, że opowiada się za rozwiązywaniem kryzysów bez wojny, ale rosyjski prezydent Putin nie chciał podchodzić do problemów bez przemocy. Powiedział, że nie poparłby pomysłu ataku na Rosję, gdyby Zachód nie pozwolił Putinowi zachowywać się po swojemu. – A ponieważ to zrobiliśmy, robi to, co ma teraz do zrobienia – powiedział były prezydent Polski.

Według Walii NATO musi działać jako siła przeciwko prezydentowi Rosji. Ktoś powinien „powiedzieć mu stanowczo: Człowieku, straszysz nas swoimi czołgami i swoim atomem, a nie wiesz, że mamy lepsze zabawki niż ty?” Nie masz szans przeciwko nam – powiedział Wałęsa.

78-letni Wałęsa uważa, że ​​Rosja nie użyje broni jądrowej w obecnym konflikcie na Ukrainie, ponieważ „Putin nie jest samobójstwem”, chyba że „jest chory i chce dostać się do nieba w czterech etapach”. Były prezydent RP przyznał, że nie wie, jak potoczy się obecna wojna i ma nadzieję na znalezienie pokoju „mimo długowieczności”.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *