1.10.2023 (SITA.sk) – Wiadomość z Monachium 38 powraca jak echo, przypominając nam, że nie możemy poddawać się agresorowi, ponieważ kompromisy ze złem nie prowadzą do pokoju i sprawiedliwości, a jedynie do zrównoważonej przyszłości. termin i jeszcze głębsze problemy. Minister spraw zagranicznych Miroslav Wlachovský podkreślił te uwagi z okazji 85. rocznicy podpisania Porozumienia monachijskiego.
Dokładnie 30 września 1938 przywódcy Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec podpisali traktat o wycofaniu Sudetów z terytorium byłej Republiki Czechosłowackiej na rzecz Niemiec hitlerowskich.
Akt znany dziś jako układ monachijski zakończył się międzywojenną polityką ustępstw mocarstw zachodnich na rzecz Niemiec. Jednocześnie szef słowackiej dyplomacji zwrócił uwagę na podobieństwa z trwającą rosyjską agresją militarną na Ukrainę.
„Nawet wtedy stanęlibyśmy przed wyzwaniami, gdyby Czechosłowacja nie obroniła się i nie poddała silniejszemu problemowi. Nawet przywódcy tamtych czasów słuchali, niech nic nie robią, niech pokój zostanie zachowany w każdych okolicznościach. Znajdziemy także fałszywe twierdzenia propagandowe na temat masakr lub ucisku. Kraje demokratyczne wycofały się w nadziei, że zapobiegną wojnie. Patrząc wstecz, widzimy, jak wielkim był to błąd i jak straszne były jego konsekwencje.– powiedział Wlachovský. Również dlatego, zdaniem szefa słowackiej dyplomacji, konieczne jest kontynuowanie szerokiego wsparcia Ukrainy.
Porozumienia monachijskie zostały podpisane 30 września 1938 roku przez brytyjskiego premiera Arthura Chamberlaina, francuskiego premiera Édouarda Daladiera, włoskiego przywódcę faszystowskiego Benito Mussoliniego i niemieckiego dyktatora Adolfa Hitlera. Czechosłowacka elita polityczna podporządkowała się warunkom i oddała Niemcom regiony zamieszkane w przeważającej mierze przez Niemców.
Na początku listopada 1938 r. pierwszy arbitraż w Wiedniu przyznał terytorium Słowacji Węgrom, Polsce i Niemcom. II wojna światowa wybuchła niecały rok po podpisaniu porozumień monachijskich wraz z atakiem Niemiec na Polskę.
Więcej na tematy: II wojna światowa, Minister Spraw Zagranicznych, Porozumienia monachijskie
Źródło: SITA.sk – Według Wlachovskégo Porozumienia monachijskie przypominają nam, że kompromisy ze złem nie prowadzą do pokoju © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.