13.5.2022 (Webnoviny.sk) – W regionie Zaporoża rosyjscy okupanci uprowadzili 271 osób. O tym poinformował w Telegramie wojewoda Ołeksandr Staruch, stwierdzając, że ponad 100 osób nadal przebywa w niewoli.
Czytaj więcej na ten temat: Konflikt rosyjsko-ukraiński
„Wielu mieszkańców czasowo okupowanych terytoriów jest zatrzymywanych, w tym nieletnich lub dzieci, za kopanie okopów w południowych dzielnicach obwodu zaporoskiego. Zmuszają do współpracy lokalnych rolników.
Ponadto okupanci eksportują do Rosji maszyny rolnicze czy zboże” – powiedział Staruch.
Gazprom to dla Bułgarii przeszłość, mówi Wasilew. Moskwa osiągnęła całkowite przeciwieństwo tego, czego chciała
&>
Bułgaria nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze, zaproponowała Ukrainie naprawę uszkodzonego sprzętu wojskowego i wydaliła rosyjskich dyplomatów.
Według New York Times, według premiera Kirila Petkowa, Rosja tradycyjnie miała duże wpływy w Bułgarii, a Moskwa wciąż nie rozumie zmiany postawy Bułgarii.
Zatrzymali gaz ziemny
Stosunki uległy gwałtownemu pogorszeniu, zwłaszcza odkąd Rosja niedawno odcięła dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
Co więcej, w tym samym czasie, według Petkowa, rosyjscy hakerzy zaatakowali serwer bułgarskiej państwowej spółki energetycznej i utrudnili wypłatę emerytur przez bułgarskie usługi pocztowe.
Jak zauważył Petkow, w jednym z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej, którego od dawna uważał za sojusznika, Moskwa zmaga się z rosnącymi cenami energii, niezadowoleniem społecznym i późniejszym upadkiem bułgarskiego rządu.
Gazprom to już przeszłość
Bułgarski wicepremier Asen Wasilew zauważył jednak, że Bułgaria jest już na dobrej drodze do zabezpieczenia alternatywnych dostaw gazu rurociągami z Azerbejdżanu oraz poprzez dostawy skroplonego gazu ziemnego drogą morską do terminali w sąsiednim Grecji.
„Dla nas oczywiście Gazprom to już przeszłość” – powiedział Wasilew. Powiedział, że Moskwa przesadziła i właśnie zdał sobie sprawę, że wcześniej wrogie narody bałkańskie zaczęły współpracować, aby przygotować się na nagłe odcięcie przez Rosję dostaw energii.
Stany powinny podążać
Pomimo trudnej sytuacji w zakresie rekompensat za dostawy energii z Rosji, Bułgaria może poprzeć nową rundę unijnych sankcji, które mogą mieć wpływ na ropę i gaz. Jednak zwolnienie nie było jeszcze tak silne jak na Węgrzech.
„Jeśli kraj najbardziej zależny od Rosji i z najniższym PKB na mieszkańca w UE może sobie pozwolić na przeciwstawienie się Putinowi, każdy powinien być w stanie przeciwstawić się Putinowi” – powiedział premier Bułgarii.
Prezydent Duda zasugerował Kollarowi, że Polska mogłaby pomóc Słowacji w dostawach gazu i ropy
Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej (NR SR) Boris Kollár (Jesteśmy rodziną) i prezydent RP Andrzej Duda zgodzili się, że Federacja Rosyjska prowadzi politykę imperialistyczną, potępiając jednocześnie agresję Rosji na Ukrainę.
Przewodniczący Parlamentu przyjął w środę 11 maja w reprezentacyjnym pomieszczeniu Zamku Bratysławskiego głowę państwa RP w ramach swojej oficjalnej wizyty w Republice Słowackiej.
Jednocześnie poinformował prezydenta Borisa Kollára o pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie przez Słowację, za co Duda podziękował Słowacji. Komunikat prasowy został dostarczony przez Departament Komunikacji z Mediami i Społeczeństwo Urzędu Rady Narodowej Republiki Słowackiej.
Duda zaoferował pomoc Słowacji
Tematem wspólnej rozmowy był także koniec uzależnienia energetycznego od Federacji Rosyjskiej.
„Słowacja jest prawie uzależniona od dostaw gazu i ropy z Rosji. My jednak szukamy przestrzeni i możliwości jej zmiany” – powiedział szef słowackiego parlamentu.
Prezydent Duda powiedział, że budują gazociąg z Norwegii do Polski, a także negocjują z Arabią Saudyjską kupno ropy. Zaoferował również Republice Słowackiej pomoc w dostawach gazu i ropy.
„Chcę podziękować za Wasz wysiłek i pomoc, bardzo to doceniamy. Miło słyszeć, że nasz sąsiad może nam w ten sposób pomóc” – podziękował Kollár. Podkreślił, że Słowacja musi wyjść z podporządkowania Rosji w sferze energetycznej.
Wspólne negocjacje z Prezydentem
Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego Przyjaźni z Rzeczpospolitą Polską Michal Šipoš oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska Rady Narodowej Republiki Słowackiej Jaroslav Karahuta uczestniczyli również w spotkaniu z Prezydentem Polakiem Andrzejem Dudem z Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Rada Narodowa Republiki Słowackiej Boris Kollár i Szef Biura Rady Narodowej Republiki Słowackiej.
Polska jest gotowa zwiększyć dostawy energii na Ukrainę, pilnie potrzebuje przede wszystkim ropy i benzyny
Polska jest gotowa zwiększyć pomoc energetyczną dla Ukrainy i zapewnić stabilne dostawy. Poinformowali o tym przedstawiciele polskiego rządu na Polsko-Ukraińskim Forum Energetycznym w poniedziałek, w którym wzięli również udział przedstawiciele innych krajów oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
Polska minister środowiska Anna Moskwa powiedziała, że trwają ciągłe starania o „zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy”.
Polska zaopatruje Ukrainę w energię i paliwo od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Jednak poziom wsparcia powinien wzrosnąć. Wiceminister gospodarki Ukrainy Julia Sviridenkova powiedziała, że jej kraj pilnie potrzebuje ropy i benzyny, ponieważ rosyjska armia zniszczyła infrastrukturę paliwową, w tym rafinerie.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.