Zamykanie sklepów w niedziele to nie jest dobry pomysł. Potwierdza to Slovak Retailers Initiative, która łączy głównie handel detaliczny artykułami niespożywczymi, usługi i gastronomię.
Tutaj są bardziej fundamentalne kwestie
Segment ten ma wiele innych problemów i różnią się one od handlu artykułami spożywczymi. Jednocześnie detaliści uważają, że zwycięży zdrowy rozsądek i temat ten pojawi się w przyszłości, gdy zostaną rozwiązane większe problemy.
„Podczas gdy ta propozycja jest z powrotem w parlamencie i grozi jej pierwsze czytanie w tym tygodniu, pozwalamy sobie raz jeszcze podkreślić problemy, jakie spowoduje jej przyjęcie”, informuje prezes Slovak Retailers Initiative, Daniel Krakovský, w komunikacie prasowym .
Krótkie i długie tygodnie
Inicjatywa sprzedawców detalicznych mówi, że pracownicy detaliczni będą mieli mniej wolnego czasu, ponieważ teraz pracują 15 dni w miesiącu w krótkich i długich tygodniach. Zakazując sprzedaży w niedziele, będą dłużej pracować, aby zasilić fundusz czasu pracy, a ich koszty podróży wzrosną.
Dochodzenie
Czy jesteś za zamykaniem sklepów w niedziele?
Kolejnym argumentem przeciwko zakazowi jest to, że bez dopłat pracownicy stracą około 10% swoich dochodów, co odpowiada równowartości od 100 do 150 euro.
„Ten środek nie przyniesie przedsiębiorcom oszczędności, bo centra handlowe pozostaną otwarte, właściciele nie będą rezygnować z czynszów, w sklepach spożywczych muszą pracować lodówki, działać będą też centra dystrybucyjne i magazyny” – wyjaśnił Krakovský.
Jednocześnie detaliści ostrzegają, że stracą sprzedaż. Niedzielne obroty członków inicjatywy stanowią blisko 20% całego tygodnia. Stracą też niedzielnych turystów z Austrii i Polski.
Bezużyteczne godziny
Część pracowników straci pracę, tylko dwóch największych członków inicjatywy straci 200 etatów, przy czym środek ten dotknie głównie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Jednak większość osób pracujących w niedziele nie zostanie dotknięta ewentualnym zakazem, ponieważ tylko 13% wszystkich pracowników pracujących w niedziele pracuje w handlu detalicznym.
Aż 70% osób pracuje w usługach i gastronomii, aw niedziele nadal będą pracować. Jednocześnie słowacka inicjatywa detalistów zwraca uwagę, że projekt ustawy opiera się na błędnych danych, gdyż według danych Eurostatu liczba osób pracujących w niedziele jest już na poziomie średniej unijnej.
„Powtarzyliśmy w dyskusji wiele argumentów, ale nadal mamy wrażenie, że promotorzy w ogóle o tym nie pomyśleli, co pokazuje również raport wyjaśniający, który wykorzystuje identyczne i nieaktualne dane. został sprowadzony tylko do supermarketów i żywności, i nawet po spotkaniach z posłami widać, że nie rozumieją oni problemu handlu nieżywnościowego i konsekwencji niedziel niedzielnych” – podsumował Krakovský.
nie zaniedbuj
Problemów Słowacji nie rozwiążą ekstremiści. Problem polega jednak na tym, że są one wszędzie
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.