Gdy tylko Czesi nie walczyli o mistrzostwo świata w Katarze, pojawiło się wiele pytań. Niewątpliwie najbardziej palący jest coaching. Wśród kibiców i dziennikarzy toczy się dość gorąca debata na temat tego, czy Jaroslav Šilhavý, którego kontrakt wygasa latem tego roku, powinien pozostać na stanowisku głównego trenera.
Już w czerwcu reprezentacja Czech rozegra cztery konkurencyjne mecze. To konfrontacja z twardogłowym europejskim przywódcą. W podstawowej grupie Ligi Narodów Czesi zmierzą się ze Szwajcarią, Hiszpanią (2×) i Portugalią, drużynami, które w przeciwieństwie do Czech zdołały wywalczyć sobie mistrzostwo Kataru.
Znamy program. Ale kto ostatecznie będzie odpowiedzialny za przygotowanie nominacji?
Wyraźny faworyt
W ramach potencjalnego zakładu trenerskiego Rosada Biuro Fortuny Znacząco faworyzuje Ivana Haška z kursem 1.20. Ma bogatą karierę grającą i trenerską. Od kilku lat pracuje jako główny trener na Półwyspie Arabskim, ale w jego CV trenerskim można znaleźć także Spartę w Pradze, Strasburg we Francji czy krótki pobyt w kadrze narodowej.
O jego potencjalnym zaangażowaniu oraz o specyfice roli trenera kadry narodowej można usłyszeć w najnowszej części Water Carriers, podcastu piłkarskiego Lista aktualności.
Drugim najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być Jaroslav Šilhavý u władzy. Fortuna może obecnie postawić na taki wariant po kursie 5,50. Innym kandydatem, choć mniej realnym, jest Vítězslav Lavička (kurs 13.00). Ma udane zaręczyny w Slovan Liberec i Sparcie, ale także w czeskiej „dwudziestce jeden”. Na treningowym ringu Lavičky’ego znajdziemy także zagraniczne stacje w Sydney FC w Australii czy we Wrocławiu.
Jednak w marcu Lavička został nowym trenerem reprezentacji Kuwejtu w piłce nożnej. Podpisał czteromiesięczny kontrakt z lokalnym związkiem piłkarskim z opcją przedłużenia współpracy na kolejny rok. Patrząc na peleton potencjalnych kandydatów z daleka, odnajdujemy też Petra Radę z Jablonca na torze 15:00 czy Jindřicha Trpišovskiego ze Slavii na torze 17:00. Ale już zbliżamy się do gatunku fantasy.
– Od 20 lat obecny prezes związku wybiera dla nas trenera kadry narodowej. Na przykład wciąż brakuje stanowiska w ramach dyrektora sportowo-technicznego związku. Taka osoba mogłaby mieć za zadanie stworzenie jasnej koncepcji, że będzie grał w reprezentacji narodowej, w tym w drużynach młodzieżowych.Wciąż brak ciągłości.Obecny prezes Związku Piłki Nożnej Czech Petr Fousek obiecał latem ubiegłego roku, że obsadzanie takiego stanowiska było priorytet”, zauważa Luděk Mádl, ekspert ds. piłki nożnej w News List, w podkaście Water Carriers.
A co z trenerami w Europie Wschodniej? Czy można się od czegoś nauczyć lub zainspirować sąsiadów? Czy naprawdę istnieje sprawdzona ścieżka, którą powinien podążać „prawdziwy” trener reprezentacji narodowej, aby odnieść sukces?
Sonda wschodnia
Reprezentacja Słowacji jest trenerem Štefana Tarkoviča od października 2020 roku. Wcześniej zarządzał Koszycami, Preszowem i Żyliną. Następnie zdobył cenne doświadczenie ze słowacką drużyną narodową, gdzie pracował jako asystent Jána Kozáka. Później Tarkovič spędził dwa sezony jako dyrektor techniczny kadry narodowej. Gdy tylko Kozák został odwołany przez związek, Słowacy przypomnieli sobie Tarkoviča.
– To model, w którym emeryta zastępuje młodsza krew, który od lat zagląda mu przez ramię. Tak Niemcy dawno temu zrobili. Mam na myśli duet trenerów Jürgen Klinsmann – Joachim Löw. Dużo nowych rzeczy pochodził wówczas z Klinsmanna, był jak buldożer, za którym wiernie podążał jego asystent Löw”, mówi Mádl.
Czesław Michniewicz trenuje Polaków od stycznia 2022 roku. Jest jednym z trenerów o bogatej karierze trenerskiej, którego początek sięga sezonu 2002/2003. Trenował głównie na poziomie polskiej Ekstraklasy, czyli najwyższych tam rozgrywek. Potem odciął cztery lata jako główny trener kadry narodowej „dwadzieścia jeden”. Jego ostatnią walką przed reprezentacją był Legion Warszawski, z którym przegrał jesienią, kiedy został zwolniony w październiku.
We wtorek Polacy pod jego kierunkiem przejechali Szwecję o mistrzostwo Kataru. Należy dodać, że właśnie.
Gdybyśmy mogli kogoś nazwać specjalistą od kadry narodowej, mówimy o Oleksanderze Petraku. Od sezonu 2011/2012 ukraiński trener pracuje niemal nieprzerwanie dla wszystkich reprezentacji narodowych. Startował w kategoriach młodzieżowych, z których stopniowo awansował do seniorskiej kadry narodowej. Miejmy nadzieję, że niedługo będzie miał okazję walczyć ze swoimi podopiecznymi o udział w mundialu.
Obcy, szablony, wzory…
Węgry są trenowane przez włoskiego taktyka Marco Rossiego, który ma za sobą długą karierę. To samo można powiedzieć o jego CV trenerskim. Pracował w niższych zawodach włoskich, następnie w stacjach w Honvéd na Węgrzech i Dunajská Streda na Słowacji. Od sezonu 2018/2019 jest głównym trenerem reprezentacji Węgier, z którą podczas przełożonego Euro 2020 walczył bardziej niż bohatersko o odpadnięcie z grupy śmierci przeciwko trio z Portugalii, Francji i Niemiec.
„Teraz w Czechach obcokrajowiec przejmuje drużynę piłkarską. W końcu fiński trener hokeja Kari Jalonen przejął hokej. Ale wyobraźmy sobie scenariusz, w którym powinien przybyć pewien Marco Rossi. Nie możemy znaleźć żadnego trener słynnego Fabio Capello. Jeśli na jego pensję mamy około pół miliona koron miesięcznie, a prawdopodobnie nawet nie mamy, to nie dostaniemy trenera z zagranicy, którego nazwisko gdzieś słyszymy.” mówi Madl.
Serbowie i Chorwaci walczyli o zakwalifikowanie się do katarskich mistrzostw świata. Co więcej, obie jednostki działają bezpośrednio, czyli z pierwszego miejsca. Serbów szkoli Dragan Stojkovič, który pełnił funkcję prezesa klubu reprezentacji Jugosławii, później w Serbii i Czarnogórze oraz Czech w Belgradzie. Następnie odbyło się 6 lat szkolenia w Nagoi w Japonii i 5 lat w Guangzhou w Chinach. Były kapitan reprezentacji Jugosławii typologicznie bardzo przypomina profil Ivana Haška.
A wspomnianą Chorwację trenuje Zlatko Dalič. Pod jego kierownictwem zespół skupiony wokół Luki Modricia zakwalifikował się do finału Mistrzostw Świata 2018. Podobnie jak Hašek, Dalič trenował przez kilka sezonów na Półwyspie Arabskim.
W przeszłości wyraźną tendencją do zajmowania się narodową drużyną piłkarską była duża osobistość. Dziś sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, zwłaszcza z ekonomicznego punktu widzenia. Wciąż jednak istnieje powtarzający się wzorzec – dziś często pracujemy z bardzo dużymi zespołami wdrożeniowymi.
– To właśnie wtedy do nas dotarło. Oczywiście nie da się określić, czy jest absolutnie poprawny sposób wyboru trenera kadry narodowej, wyraźny trend. Coaching to złożony biznes i oczywiście chodzi o jak powstają poszczególne stowarzyszenia”, dodaje Jaromír Bosák, prowadzący podcast Water Carriers.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.