W Polsce w ubiegłym roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby kradzieży ze sklepów, tych przypadków traktowanych jako przestępstwa kryminalne wzrosła o 31,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Powołując się na policyjne statystyki, poinformował o tym serwer dziennika Rzeczpospolita. Według gazety fakt, że ludzie stali się bardziej odważni do kradzieży w sklepach, jest prawdopodobnie związany z gwałtownym wzrostem kosztów utrzymania.
Konsekwencje wysokich cen żywności
Polska policja odnotowała w zeszłym roku ponad 32 700 kradzieży i 234 300 przestępstw. W przypadku kradzieży sklepowych jest to wzrost rok do roku o 21,5%.
„Wzrost liczby kradzieży to wyraźny sygnał problemów na rynku. Wzrost cen powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na podobny krok” – cytuje Rzeczpospolitą prezes Polskiej Organizacji Handlu i detalistę Renátę Juszkiewicz , co jej zdaniem oznacza wzrost kosztów funkcjonowania sklepów.
Eksperci zwracają też uwagę na nowe zjawisko, jakim jest kradzież podstawowych artykułów spożywczych. – Robią to głównie ludzie, bo zmuszają ich do tego okoliczności – mówi Maciej Tygielski, szef grupy dystrybucyjnej Skipwish.
Według niego zorganizowane grupy złodziei skupiają się na dobrach luksusowych, takich jak perfumy, drogie alkohole czy drobna elektronika.
Małe sklepy są bardziej zagrożone
W ubiegłym roku, jak wynika z policyjnych statystyk, nastąpił znaczny wzrost kradzieży w małych sklepach, co może mieć związek z tym, że małe sklepy są gorzej zabezpieczone przed kradzieżą – pisze Rzeczpospolita.
Rzadziej mogą sobie pozwolić na opłacenie nadzoru lub zabezpieczeń umieszczonych bezpośrednio na produktach.
Gazeta powołuje się też na przedstawicieli anonimowej sieci handlowej, według której handlowcy nie o wszystkich przypadkach zgłaszają policję. Mówi, że złodzieje zjadają coraz więcej towarów bezpośrednio ze sklepu.
„Takie straty dotykają wtedy wszystkich klientów, bo konsekwencją są wyższe ceny” – przyznał.
W Polsce inflacja przez większą część ubiegłego roku przekraczała 15%, jak na razie w tym roku sytuacja rozwija się w ten sam sposób. Towary stają się droższe w tempie, jakiego ludzie w tym kraju nie widzieli w ostatnich latach. Rosną ceny żywności i paliw.
nie zaniedbuj
Czy mięso będzie produktem luksusowym? Ceny wieprzowiny są najwyższe od dziesięciu lat
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.