Wystawa Człowiek zaprasza wilka do wilka do dialogu z człowiekiem – Galeria – Kultura

Wystawa siedmiu artystek i artystek wchodzi do dworu muzeum wsi liptowskiej w Pribylinie. Ten historyczny budynek przez chwilę prowadzi dialog ze sztuką współczesną. Kiedy starzy i nowi spotykają się, często skupiają się na różnicach, ale w tym przypadku nacisk kładziony jest głównie na to, co mają ze sobą wspólnego. Wystawa o charakterystycznym tytule L’Homme du loup par le loup potrwa do 30 września.


,


04.07.2023 09:00



Zdjęcie:

Wystawę „Człowiek od wilka do wilka” można oglądać w Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie do 30 września.




Wilk jest częstym tematem sztuki historycznej. Stał się częścią alegorii obrazkowych i rodzajowych scen leśnych czy myśliwskich, ale jego miejsce w naszej kulturze sięga znacznie dalej – w baśniach, mitologii, a nawet w przysłowiach i kalamburach, takich jak człowiek człowiekowi człowiekowi wilkowi, zdziczeć, itp. Renoma tego zwierzęcia wywodzi się z prastarego podziału świata na kręgi wewnętrzne, „nasze” i „obce”, kulturę i dzicz, osadnictwo i las, w których obowiązują i zagrażają sobie różne prawa. Wilk, stanowiący potencjalne zagrożenie dla osoby, która znajdzie się na jego terytorium i nabiera wizerunku okrutnego i podstępnego zabójcy.

Wystawa Olgi Pastekowej wzięła kosę i poszła do lasu Ucz się więcej Dziki pies Pasztekowej

Oprócz kontekstu historycznego, wystawa poszukuje również związku z samą przestrzenią. Zgodnie z teorią historyczną, opartą na herbie w Sali Rycerskiej i wyposażeniu z epoki, przyjmuje się, że dwór paryski mógł pierwotnie służyć jako pałacyk myśliwski dla rodziny Korvín w XV wieku. Miał do tego korzystne położenie w rejonie lasów i gór, gdzie zderzają się dzicz i cywilizacja. Granica ta zachowała się do pewnego stopnia w północnej Słowacji.

Poza tym wilk stopniowo wraca do naszej natury i nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Być może zaburza przestrzeń, którą całkowicie zajmowaliśmy przez ostatnie 200 lat. Czy jesteśmy uczciwi wobec wilka, czy też traktujemy go tak, jakby człowiek był wilkiem dla wilka? Wystawa nie daje odpowiedzi na to pytanie, ale pozostawia pole do refleksji.

Wystawieni autorzy: Robert Bielik, Lenka Černota, Ivana Mojšová, Oľga Paštéková, Jarmila Sabová Džuppová, Ľubomíra Chylová Sekerášová i Pavol Truben.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *