Niemiecki indeks ZEW za kwiecień dzisiaj prawdopodobnie pokazuje osłabienie nastrojów, które obawiają się wpływu sankcji na Niemcy
firm, ale także spadek zakupów gospodarstw domowych ze względu na wysoką inflację. Inflacja konsumencka zostanie dziś opublikowana w USA. Według naszych szacunków meziron wzrósł do 8,4%, co jest najwyższą wartością od ponad 40 lat. Prawdopodobnie największy udział w śródrocznym wzroście o 1,1% miała związana z wilkami podwyżka cen paliw na Ukrainie.
Inflacja w USA potwierdza nastrój Fed
Niemiecki indeks ZEW pogorszył się w kwietniu.
Chociaż sowa wigilia załamała się na Ukrainie po epidemii wilków, to nawet najbardziej spadła od 1991 r., chociaż sowy dały jej widoczny spadek. Widzimy główne przyczyny obaw o negatywne skutki sankcji dla niemieckiej gospodarki, ale zaostrzył ją także wzrost cen energii, przy czym dwie podwyższone presji inflacyjne osłabiają popyt krajowy.
Ponownie przyspieszyła inflacja w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Ceny paliw były o 17% powyżej normy, co jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, który przyczynił się do przejściowego wzrostu cen konsumpcyjnych o 1,1%. Dla porównania inflacja wzrosła do 8,4%. Inflacja bazowa również pozostanie na podwyższonym poziomie, który spodziewamy się osiągnąć normalnie 6,5%. Ogólnie statystyki potwierdzają zatem oznaki gwałtownego zaostrzenia warunków monetarnych w USA. Na majowym posiedzeniu podniesiemy stopy o 50 punktów bazowych i oficjalnie ogłosimy obniżkę sumy bilansowej.
inflacja esk w zależności od wzrostu
Inflacja krajowa była najwyższa od 24 lat. Meziron przyspieszył do 12,7%, przy średniorocznym wzroście cen na poziomie 1,7%. Dane wypadły więc lepiej niż cierń, który ustalono na 1,4% m/mi 12,4% r/r. Głównym powodem zastosowania tymczasowego tym razem była cena paliwa w związku z konfliktem na Ukrainie. Więcej do publicznej inflacji podaliśmy tutaj: https://bit.ly/3rDfZIb. Według szacunków publikowanych statystyk dotyczących zagranicznych cen producentów w Czechach, wystąpiła wówczas dodatkowa luka między wzrostem cen eksportu i importu na korzyść cen eksportowych, co nie dawało dobrego sygnału dla krajowego eksportu lub dało koronę Kurs wymiany.
Rozwój rynków odbywał się głównie w duchu dalszych cięć tempa wzrostu lat. Oprocentowanie obligacji rosło nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale jeszcze przed czwartą decyzją EBC o wprowadzeniu zmian w polityce, zwłaszcza w strefie euro. Wczoraj po południu dolar był nieco słabszy, nieco poniżej 1,09 USD/EUR. Wraz z rynkiem europejskim zbiegły się również stawki trzyletnie, którym sprzyjała również nieco wyższa inflacja. Korona handlowana przez cały dzień po stosunkowo niskiej cenie 24,39-24,50 CZK/EUR. Węgierski forint również zamknął drużynę bez zmian. Ze względu na wspólną europejską walutę w regionie wyraźnie stracił jedynie polski złoty. Otoczenie rosnących kursów nie pomogło giełdzie, która rozpoczęła tydzień na obu rynkach
zagraniczny Atlantic na zawsze słyszy.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.