Właściciele dysków SSD mają niespodziankę w oprogramowaniu. Producent ukrył w nim tekst znanej piosenki

Sprawa rodzi pytanie, co jeszcze kryje się w oprogramowaniu różnych urządzeń.

Firma Kingston ukryła nieoczekiwaną niespodziankę w oprogramowaniu sprzętowym swoich dysków SSD. Oprócz funkcji i instrukcji niezbędnych do podstawowej obsługi pamięci, oprogramowanie niektórych urządzeń tej firmy zawiera również zaszyfrowany tekst znanej popowej piosenki. rozmawialiśmy dedykowane Witryna Bleeping Computer.

Dziwność odkrył badacz bezpieczeństwa Nicholas Starke, który specjalizuje się w oprogramowaniu niskiego poziomu. W ramach swoich badań przeanalizował oprogramowanie pamięci masowej SSD firmy Kingston w innym celu. Ale to, co odkrył, natychmiast przykuło jego uwagę.

Firmware to nazwa programu przechowywanego w pamięci urządzenia, który steruje jego sprzętem i zapewnia prawidłową współpracę z innymi urządzeniami oraz oprogramowaniem wyższego poziomu. Ten kod jest specyficzny dla urządzenia i zwykle nie może być modyfikowany ani dostosowywany przez użytkowników, jak ma to miejsce w przypadku oprogramowania zainstalowanego na komputerze.

Nie znamy powodu

Ekspert ze wspomnianego serwisu konkretnie ujawnił, że analizując wersję firmware SKC2000_S2681103, znalazł kilka wersów piosenki w kodzie binarnym Naukowiec przez popową grupę Coldplay. Tekst dobrze znanego utworu muzycznego jest bezpośrednio częścią pliku .bin, który jest pobierany do pamięci urządzenia podczas aktualizacji oprogramowania.

Ta wersja oprogramowania układowego została zaprojektowana specjalnie dla rodziny dysków SSD M.2 Kingston KC2000. Producent wypuścił ją na początku 2020 roku, określając ogólne usprawnienia w zakresie wydajności i bezpieczeństwa jako zmiany w stosunku do poprzedniej wersji. Redaktorzy serwisu Bleeping Computer niezależnie potwierdzili, że teksty piosenki Coldplay rzeczywiście znajdują się w pliku firmware dostępnym do pobrania na oficjalnej stronie producenta.

Nie jest jasne, jaką rolę odgrywa losowy tekst widoku utworu w oprogramowaniu pamięci masowej SSD. Sam ekspert ds. bezpieczeństwa przyznał, że nigdy w swojej karierze nie spotkał się z czymś takim. Spekuluje się jednak, że mogą to być przykładowe dane potrzebne do testów sprzętu, a może to po prostu żart lub tzw. „easter egg” twórców.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *