Więcej specjalnych operacji wojskowych. Putin wprost mówi o wojnie – Świat – Aktualności

Od ponad 15 miesięcy Rosja toczy wojnę na Ukrainie, której Kreml nie chce nazwać wojną. Ale to się powoli zmienia. Prezydent Rosji Władimir Putin coraz częściej używa słowa „wojna”, pisze Reuters.



Zdjęcie:

Rosyjska akcja w Jałcie na Krymie, piątek, 17 marca 2023 r., w dziewiątą rocznicę aneksji Krymu. Młodzi niosą transparent z napisem: „Rosja nie rozpoczyna wojen, ona je kończy” obok zdjęcia prezydenta Rosji Władimira Putina.




Kiedy Putin wysłał wojska na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, nazwał to „specjalną operacją wojskową”. Termin ten zaczął być używany przez wszystkich, od Kremla po rosyjskich ministrów i ich państwowe media, stworzyli nawet jego skrót – SVO. Nazywanie konfliktu wojną zostało zakazane w rosyjskich mediach natychmiast po inwazji przez szereg ustaw. Albo media zastosowały się do tego rozkazu, albo oznaczało to dla nich koniec.

Jednak, jak wynika z transkrypcji niedawnej wypowiedzi Putina, powiedział on „wojna”. Kiedy rosyjski prezydent skomentował w zeszłym tygodniu to, co Rosja nazwała masowym ukraińskim atakiem dronów na Moskwę, czterokrotnie użył słowa „wojna” w odniesieniu do Ukrainy.

Stoltenberg: Żyjemy w niebezpiecznym świecie, ale Słowacja może liczyć na NATO

Wideo

źródło: Telewizja Prawda

„Bez względu na to, co powiemy, zawsze będą szukać winowajcy w Rosji, ale to nieprawda. Nie my rozpoczęliśmy tę wojnę, powtarzam, to reżim kijowski rozpoczął wojnę w Donbasie w 2014 roku” – powiedział Władimir Putin. powiedział w tym czasie. Tę wypowiedź prezydenta wyemitowała nawet kojarzona z prokremlowską propagandą rosyjska telewizja państwowa Rossija.

Konflikt na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w 2014 roku, kiedy obalony został prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz. Później Rosja zaanektowała Krym, a we wschodniej Ukrainie wybuchło wspierane przez Moskwę separatystyczne powstanie.

prigożyn Przeczytaj także Prigożyn: Rosja może użyć broni nuklearnej na własnym terytorium

9 maja tego roku, kiedy Rosja tradycyjnie upamiętniała zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej, Putin powiedział weteranom na Placu Czerwonym: „Znowu rozpętała się prawdziwa wojna przeciwko naszemu krajowi”.

W ostatnich miesiącach słowa wojna zaczęli publicznie używać także minister obrony Siergiej Szojgu, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i przywódca najemników Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. „W zasadzie żyjemy w warunkach wojennych”, powiedział na przykład Vjačeslav Gladkov. Gubernator obwodu biełgorodzkiego, który był celem ataków w ostatnich tygodniach.

Porównaj Bachmuta przed i po inwazji

Wideo

źródło: Telewizja Prawda

Nawet prywatnie rosyjskie elity rozmawiają o wojnie, pisze Reuters. Stopniowa akceptacja istnienia wojny w opinii publicznej pokazuje również, jak bardzo zmieniło się postrzeganie Kremla. I być może jest to również wskazówka, jak będzie wyglądał przyszły rozwój. „To niesamowite, jak Putin i elity łamią własne zasady” – powiedział anonimowy zachodni dyplomata w Moskwie. „Ale najważniejsze jest to, co mówi o przyszłości: czy wojna oznacza poważniejsze podejście? I jak będzie wyglądać Rosja w wojnie?” – powiedział dyplomata.

Odwoływanie się do wojny w innych, bardziej eufemistycznych terminach nie jest niczym nowym. Prezydent USA Lyndon B. Johnson również nazwał rosnące zaangażowanie w wojnę w Wietnamie „ograniczoną akcją wojskową”. A inwazja na Afganistan w 2001 r. została nazwana przez prezydenta George’a W. Busha „Operacją Trwała Wolność”.

Kiedy były radziecki przywódca Leonid Breżniew rozpoczął trwającą dekadę wojnę afgańsko-radziecką w 1979 r., Moskwa nazwała inwazję operacją mającą na celu „przyniesienie międzynarodowej pomocy przyjaznemu narodowi afgańskiemu”.

„Nie należy zapominać i należy pamiętać, że termin SVO powstał w czasach, gdy myślano, że wygrają szybko i bez rozlewu krwi, jak na Krymie” – powiedział Abbas Galyamov, były doradca Putina i autor jego przemówienie. „Ale teraz dla wszystkich jest jasne, że to jest wojna. I to stało się jasne dawno temu, kiedy wszyscy zrozumieli, że taktyka blitzkriegu zawiodła” – dodaje.

Z transkrypcji wypowiedzi Putina wynika, że ​​prezydent wielokrotnie używa słowa wojna także w wariancie „wojna informacyjno-sankcyjna”, którą Zachód rozpętał przeciwko Rosji. Jednak w zeszłym roku mówił tak tylko wyjątkowo. Kiedy we wrześniu ub.r. włączył cztery ukraińskie regiony w skład Rosji, nazwał konflikt „wojną”, potem w październiku powiedział, że Zachód „podżega do wojny”, aw grudniu nawet otwarcie mówił „o tej wojnie”.

140416a-004 Przeczytaj także Były szef NATO Rasmussen: Jeśli Kijów nie otrzyma jasnych gwarancji, Polacy i inni mogą wysłać wojska na Ukrainę

To skłoniło radnego Petersburga Nikitę Juferiewa do złożenia skargi. To jednak prowadziło donikąd. „Prędzej czy później dojdziemy do punktu, w którym wszyscy nazwą to wojną i uznają ją za wojnę” – powiedział Reuterowi Juferev. „A wojna może oznaczać stan wojenny, mobilizację gospodarki, mobilizację wojska i rezerwistów” – dodał.

Kreml już dał do zrozumienia, że ​​nie zamierza wprowadzać stanu wojennego ani kontynuować mobilizacji. Ale Putin zgodził się w maju na poprawki, które pozwalają na przeprowadzanie wyborów w czasie stanu wojennego i wprowadzają inne zmiany w firmach zbrojeniowych, aby umożliwić im produkcję niemal przez całą dobę.

Dowódca rosyjskiego korpusu ochotniczego tzw.

Rosyjscy partyzanci...

Ataki również na terytorium Rosji, które Moskwa przypisuje Ukrainie, ośmieliły rosyjskich jastrzębi, którzy domagają się znacznie ostrzejszego podejścia do wojny.

Przywódca rodziny Wagnerów Prigożyn, który jest znanym krytykiem rosyjskiego Ministerstwa Obrony i prowadzenia przez nie wojny, zasugerował ostatnio, że sytuacja może się rozwinąć podobnie do panowania chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta. „Ludzie piszą do mnie, że trzeba zrobić Chile, żeby się bronić. Chile to Pinochet, Chile to rosyjska elita, zwłaszcza elita biurokratyczna, na stadionie otoczona ludźmi z bronią automatyczną” – powiedział Prigożyn. „To nie jest gra. Przegrywamy tę wojnę” – dodał.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *