Według agencji AP filmy opublikowane przez białoruskie media pokazują, jak migranci wykorzystują wyrwane drzewa do przekraczania ogrodzenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polski poinformowało, że zapobiegło próbie nielegalnego wjazdu do kraju i sytuacja jest już pod kontrolą. Zamieściła film pokazujący, jak migranci próbują przebić się przez barierę brzytwą i jak rzucają przedmiotami w polskie jednostki stojące pod płotem.
Według AP nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji tego, co dzieje się na granicy, ponieważ dziennikarze podlegają ograniczeniom w pracy na Białorusi, a stan wyjątkowy uniemożliwia im to w Polsce. Według TASS, Narodowy Komitet Graniczny Republiki Białorusi poinformował, że migranci zaczęli niszczyć ogrodzenie po tym, jak siły polskie użyły przeciwko nim broni nieśmiercionośnej.
– W odpowiedzi na niepotrzebne użycie środków nieśmiercionośnych część uchodźców podjęła silniejsze działania i zaczęła przełamywać polskie bariery – dodał. napisał komitet na swoim koncie Telegram.
„Pomimo braku agresywnych działań ze strony uchodźców, polskie służby bezpieczeństwa wykorzystywały samoloty do wywierania presji psychologicznej zamiast prób rozwiązania sytuacji”. raport mówi, że rozpylali gaz łzawiący na ludzi szukających ochrony. Jak poinformowała agencja PAP, premier Mateusz Morawiecki tymczasem napisał na portalu społecznościowym Facebook, że „Rząd jest zaangażowany i będzie bronił bezpieczeństwa naszego kraju i całej UE, szanując nasze zobowiązania międzynarodowe, a w szczególności mając na uwadze interesy państwa oraz bezpieczeństwo żołnierzy, straży granicznej i obywateli polskich”.
W rezultacie premier zwołał spotkanie kryzysowe z udziałem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który jest także liderem PiS w polskim rządzie, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
„Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje nadzwyczajne posiedzenie kierownictwa kryzysowego rządu z udziałem wszystkich polskich służb w związku z kryzysem wywołanym przez białoruski reżim Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej”, dodaje Morawiecki.
Polska, Litwa i Łotwa oskarżają rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o sprowadzanie imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie przerzucanie ich przez granicę do UE w celu zdestabilizowania Unii w odwecie za sankcje nałożone przez Brukselę na Mińsk .
Prezydent Duda skrócił wizytę na Słowacji ze względu na sytuację graniczną
Prezydent RP Andrzej Duda przerwał wizytę na Słowacji ze względu na powagę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Duda złoży oficjalną wizytę na Słowacji we wtorek 9 listopada. Pierwotnie miał przybyć na Słowację w poniedziałek. Raport nadała polska publiczna radiostacja Polskie Radio 24. Raport potwierdził im szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Szalona sytuacja na Białorusi- #Polska granica: gubernator Łukaszenki. eskortował około 1000 uchodźców z Bliskiego Wschodu przez polską granicę, aby wedrzeć się do UE.
Są teraz uwięzione w ujemnych temperaturach. Z dziećmi i konfrontacją wojskową trwa: pic.twitter.com/jRB2ASwepC
-Joyce Karam (@Joyce_Karam) 8 listopada 2021
„Prezydent Andrzej Duda postanowił dostosować swoje plany na najbliższe dni. Dzisiaj (poniedziałek) miał odwiedzić Słowację, ale postanowił skrócić tę wizytę” – dodał. — powiedział Soloch.
Relację na portalu społecznościowym Twitter potwierdził także sekretarz kancelarii prezydenta Jakub Kumoch. „Prezydent Andrzej Duda postanowił skrócić planowaną wizytę na Słowacji i odwołać swój pierwszy dzień. Wizyta zaplanowana jest na jutro (wtorek), a jej głównym celem będzie poinformowanie sojusznika o sytuacji na polsko-białoruskiej. stały kontakt ze Słowacją.” Kumoch napisał na Twitterze.
Andrzej Duda zostanie przywitany we wtorek w Bratysławie przez Prezydenta Słowacji Zuzanę Čaputovą. Podczas wizyty na Słowacji Duda spotka się również z premierem Republiki Słowackiej Eduardem Hegerem oraz przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollárem. TASR został o tym poinformowany przez rzecznika głowy państwa Martina Strižinca.
WIDEO Pogarsza się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej: prezydent musiał skrócić wizytę na Słowacji
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.