Według polskiej policji i prokuratury w bójkach ukazanych na tym filmie nie brał udziału żaden Ukraińca.

Prawa autorskie AFP 2017-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Pod koniec sierpnia 2023 r. w Warszawie doszło do brutalnej bójki, a nagranie wideo zostało wykorzystane do rozpowszechniania fałszywych informacji na temat Ukraińców. Z wpisów w mediach społecznościowych wynika, że ​​wideo rzekomo zawiera materiał przedstawiający Ukraińców bijących grupę Polaków. Jednak zarówno warszawska policja, jak i prokuratura potwierdziły, że w spór nie był zaangażowany żaden obywatel Ukrainy; według prokuratury napastnikami byli Gruzini.

Na nagraniu widać grupę młodych mężczyzn bawiących się wieczorem nad rzeką, po czym dochodzi do bójki. Jeden z mężczyzn niesie ukraińską flagę.

Wpisy w mediach społecznościowych informowały, że to Ukraińcy świętowali w Warszawie Dzień Niepodległości Ukrainy i zmuszały Polaków do skandowania „Chwała Ukrainie”. Gdy grupa Polaków odmówiła, rzekomo zostali pobici.

„Ukraińcy pobili Polaków za odmowę «chwalenia Ukrainy»” – czytamy w gazecie. ten post, który udostępniło na Facebooku blisko 100 użytkowników. „Młodzi Polacy nie chcieli krzyknąć salutowania Bandery, po czym Ukraińcy zaatakowali grupę okolicznych mieszkańców i zaczęli ich bić i kopać”.

Zdjęcie fałszywego posta na Facebooku zrobionego przez AFP 7 września 2023 r

Film zawierający fałszywe oświadczenie krążył także w wielu innych językach, m.in. po czesku, po angielsku, Polski, Rosyjski, Francuski, hiszpański, bułgarski Lub fiński.

Ukraina świętuje 24 sierpnia każdego roku Dzień Niepodległości. W tym roku tego samego dnia upamiętniono także 18. rocznicę wkroczenia wojsk rosyjskich na Ukrainę. Na nagraniu nie widać jednak potyczki pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Policja odrzuca zarzuty

Większość postów wskazuje, że do zdarzenia doszło wieczorem 24 sierpnia 2023 roku w Warszawie. Informacja ta jest zgodna z komunikatem wydanym przez stołeczną policję w dniu 26 sierpnia 2023 r. Na twojej stronie i również w sieci społecznościowej dawniej znany jako Twitter (linki archiwalne Tutaj A Tutaj). W komunikacie prasowym policja potwierdziła, że ​​w nocy z 24 na 25 sierpnia 2023 r. interweniowała nad brzegami Wisły.

Zdjęcie ze strony internetowej policji z oświadczeniem z 26 sierpnia 2023 r., wykonane przez AFP 5 września 2023 r.

Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że według policji w walkach nie brali udziału Ukraińcy. „W sumie przesłuchano trzynaście osób, w tym obywateli Gruzji, zidentyfikowanych jako sprawcy ataku. Wśród zidentyfikowanych nie było obywateli Ukrainy” – powiedział. Stanisław ŻarynSekretarz Stanu ds. Bezpieczeństwa Polskiej Przestrzeni Informacyjnej.

Wideo w sieci X skomentował: „Nie ma żadnego wydarzenia, które dotyczyłoby obywateli Ukrainy, tylko Gruzinów. Policja ustaliła tożsamość wszystkich uczestników zdarzenia i podejmuje dalsze działania. Sprawa ta jest wykorzystywana do destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Polsce i wywoływania napięć w kraju. Jest to sposób działania zgodny z rosyjskimi operacjami przeciwko Polsce.” Do swojej wiadomości dodał klip wideo i nagranie policyjnego oświadczenia.

Zdjęcie oświadczenia Stanisława Żaryna z 26 sierpnia 2023 r. w sprawie X, wykonane przez AFP 5 września 2023 r.

Warszawska prokurator potwierdziła także AFP, że w starciu wzięli udział obywatele Gruzji i spoza Ukrainy.

„Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie wydarzeń, które miały miejsce w nocy z 24 na 25 sierpnia 2023 r. Przedmiotem śledztwa jest przestępstwo w rozumieniu art. 158 § 1 Kodeksu karnego , które polega na pobiciu sześciu obywateli Polski” – przekazała AFP prokuraturze w mailu z dnia 7 września 2023 r. „Według wstępnych ustaleń oraz przeprowadzonych w tej sprawie czynności procesowych, w tym przesłuchań „ze świadkami po zdarzeniu oraz funkcjonariusze policji zaangażowani w reakcję na miejscu zbrodni wygląda na to, że agresywni mężczyźni, którzy pojawiają się na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych, byli obywatelami Republiki Gruzji. „

Polskie media (Tutaj, Tutaj) i międzynarodowe organizacje weryfikujące fakty (Tutaj, Tutaj) również obalili dezinformację związaną z wirusowym filmem. Nawet nie odwrotne wyszukiwanie obrazów nie pozwolił AFP uzyskać informacji wskazujących na inny kontekst zarejestrowanych wydarzeń.

Podobne fałszywe zarzuty dotyczące domniemanej przemocy ze strony Ukraińców w Polsce krążyły w przeszłości, np. gdy ukraiński uchodźca został fałszywie powiązany z morderstwem. Podobny wiadomość wykonana krążyła informacja o rosyjskojęzycznym chłopcu, który rzekomo został „pobity na śmierć przez tłum ukraińskich uchodźców” w Euskirchen w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Fałszywe informacje na temat rzekomych przestępczych czynów ukraińskich uchodźców rozpowszechniano także w kontekście słowackim. W czerwcu 2022 roku tysiące słowackich użytkowników udostępniło zdjęcia rzekomych ukraińskich handlarzy bronią, gdy okazało się, że w rzeczywistości byli to obywatele Litwy. Brutalne wideo było niezwykle wirusowe i według użytkowników mediów społecznościowych miało sieć, w której można było uchwycić, jak „Ukrainiec dźgnął mężczyznę w Bratysławie” w lutym 2023 r. W rzeczywistości wideo pochodziło z Moskwy i zostało nakręcone w 2019 r.

Od początku wojny na Ukrainie AFP zweryfikowała szereg fałszywych zarzutów związanych z tym konfliktem. Pełną listę naszych artykułów na ten temat można znaleźć tutaj, w języku angielskim Tutaj.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *