Wakacyjna apteczka. Jakie leki warto mieć w domu, a które zabrać za granicę? Czego nie powinno zabraknąć w wakacyjnej apteczce? – Zdrowie i profilaktyka – Zdrowie

Wakacyjna apteczka. Jakie leki warto mieć w domu, a które zabrać za granicę? Czego nie powinno zabraknąć w wakacyjnej apteczce? Polecany przez PharmDr. Dagmar Herbuláková z apteki Harmonia w Trenczynie w dalszej części naszego gabinetu.




22.06.2023 00:00



FarmacjaDr. Dagmar Herbuláková z apteki Harmonia w Trenczynie




Wakacyjna apteczka powinna być zorganizowana zgodnie z charakterem wakacji. Wakacyjna apteczka będzie inna podczas pobytu w górach, a inna w egzotycznym miejscu. Zależy to również od składu załogi – czy są to dzieci, osoby starsze, czy osoby z alergiami lub mdłościami podczas podróży samochodem. W krytycznej sytuacji nie trzeba szukać lokalnej apteki, gdzie może pojawić się problem bariery językowej. Co zatem należy spakować do bagażu, wyjeżdżając na wypoczynek?

Kraje egzotyczne są ryzykowne biegunka. Zawsze zaleca się picie kupionej (butelkowanej) wody, a nie wody z kranu. Odmienne standardy higieniczne i lokalna kuchnia mogą nas niemile zaskoczyć. Dlatego warto zaopatrzyć się w preparat z węglem aktywnym wiążącym szkodliwe substancje, proszek zawierający diosmektyt, z którego można zrobić zawiesinę odpowiednią dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących oraz taninian żelatyny lub loperamid. Roztwór nawadniający uzupełni utracone minerały. Przed wyjazdem na urlop, a także w jego trakcie, zalecamy stosowanie odpowiednich probiotyków, które przygotują układ pokarmowy do zmiany środowiska, a organizm będzie lepiej opierał się różnym wpływom.

NA zaparcie ulgę przyniosą tabletki zawierające bisakodyl lub krople zawierające pikosiarczan sodu lub syrop zawierający laktulozę. Jeśli preferowana jest bardziej naturalna forma leku, stosuje się syropy zawierające śliwki i figi.

Choroba lokomocyjna – pół godziny przed wyjazdem zaleca się popić wodą lek zawierający moksastynę. Nadaje się również dla dzieci od 2 lat. Dla dzieci biorą lizaki zawierające imbir lub kapsułki zawierające imbir dla dorosłych. Pomaga również pomalować czoło roztworem mentolu.

NA wymioty dobrze jest mieć pod ręką roztwór nawadniający. Uzupełnia utracone minerały.

Wzrost temperatury bardzo dobrze tolerują leki zawierające ibuprofen. Dla najmłodszych dostępne są syropy, czopki, rozpuszczalne tabletki do ssania lub kapsułki do ssania, dla starszych dzieci i dorosłych wskazane jest opakowanie klasycznych tabletek do połykania. Przydatne są również leki zawierające paracetamol.

krem do opalania – kremy do opalania z mocniejszym indeksem dla dzieci i odpowiednim indeksem dla dorosłych.

Na oparzenia słoneczne gorąco polecamy pantenol w sprayu, który działa kojąco na skórę. Bardzo dobre są też doświadczenia z żelem z aloesu czy olejkiem z rokitnika do regeneracji skóry. Dobrym trikiem na bezbolesną opaleniznę jest stosowanie beta-karotenu.

alergie – agresywne słońce może powodować swędzenie skóry. W przypadku uczulenia na słońce zaleca się przed wyjazdem na urlop zażyć lek zawierający loratadynę lub cetyryzynę. Noś też żel zawierający dimetynden, to zmniejszy swędzenie.

Bóle głowy, zębów, stawów – jeśli to konieczne, preferuj leki zawierające ibuprofen, diklofenak, paracetamol, naproksen. Jest ich bardzo dużo i każda apteka ma wybór.

Rany, otarcia – polecamy spray dezynfekujący i wysokiej jakości opatrunki, w szczególności wodoodporne lub hydrokoloidowe. Udowodniono, że stosowanie plastra hydrokoloidowego podczas wędrówek zapobiega powstawaniu siniaków.

ból ucha – podczas nurkowania w morzu zaleca się profilaktyczne stosowanie zatyczek do uszu przeznaczonych do stosowania w wodzie, w przypadku już występującego bólu wskazane jest stosowanie kropli zawierających octan i winian glinu.

Ból gardła – wybierz pastylki do ssania lub aerozol do gardła lub płyn do płukania gardła zawierający składnik dezynfekujący i przeciwzapalny benzydaminę lub przeciwzapalny flurbiprofen. Niektóre są wieloskładnikowe, łącząc miejscowy antybiotyk tyrotrycynę z antyseptycznym chlorkiem benzalkoniowym i miejscowym składnikiem znieczulającym benzokainą.

Skręcenie kostki – obrzęk zmniejszy maść octanowa lub krem ​​zawierający heparynoid, diklofenak lub piroksykam. Nie zapomnij o bandażu elastycznym.

Ochrona przed owadami – spraye odstraszające, bransoletki ochronne z olejkami eterycznymi, pęsety do wyciągania kleszczy. Po ugryzieniu nałóż żel przeciw swędzeniu zawierający dimetinden lub żel liliowy.

Grzybice ginekologiczne u kobiet – profilaktycznie stosuj specjalne tampony nasączone wazeliną jako zabezpieczenie przed chlorem w wodzie basenowej lub jeziornej. W profilaktyce stosuje się również wkładki probiotyczne zwiększające odporność błony śluzowej. Zapobiegają stanom grzybiczym. W przypadku grzybicy stosować tabletki do wstrzyknięć zawierające klotrimalozę.

Bóle brzucha – po obfitym posiłku w celu złagodzenia zgagi wskazane jest przyjmowanie tabletek zawierających pantoprazol, hydrotalcyd lub węglan wapnia.

Zapalenie oka – skuteczne są krople antyseptyczne zawierające bromek kabetopendecium lub krople zawierające dziką różę.

Każda apteczka powinna zawierać termometr, krople do nosa, krople na kaszel, pęsetę, bandaż elastyczny, plastry, nożyczki. Nie zapomnij spakować leków, które regularnie przyjmujesz. Żel antybakteryjny to świetna pomoc w podróży. Docenisz to, jeśli nie będziesz w zasięgu wody, a także przed jedzeniem. Zatyczki do uszu pomogą Ci w przypadku nieoczekiwanego hałasu lub zamieszania w obiektach noclegowych.

Życzymy miłego, zasłużonego wypoczynku na wakacjach!

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *