W związku ze wzrostem liczby migrantów Polska wprowadzi kontrole pojazdów na granicy ze Słowacją

W przyszłości podobne rozwiązania mogłyby zostać wprowadzone na granicy z Niemcami.

WARSZAWA. Polska będzie kontrolować wjeżdżające pojazdy na przejściach granicznych ze Słowacją. Poinformował o tym w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Kontynuacja artykułu poniżej reklamy wideo

Kontynuacja artykułu poniżej reklamy wideo

Morawiecki powiedział na wiecu przedwyborczym, że polecił ministrowi spraw wewnętrznych wprowadzenie kontroli minibusów, samochodów dostawczych, samochodów osobowych i autobusów na granicy ze Słowacją w związku z podejrzeniami o przewożenie nielegalnych migrantów.

Podobne środki mogłaby w przyszłości wprowadzić Warszawa także na granicy z Niemcami – podał kanał Polsat News, powołując się na rzecznika polskiego rządu.

Warszawa i Berlin już zapowiedziały, że planują wkrótce omówić sytuację na granicy.



Powiązany artykuł Wyszli z pola mokrzy, bez wody i jedzenia. Na południu migrują nie tylko uchodźcy, ale także plotki Kontynuuj czytanie

Analizują potencjalny kierunek imigracji

„Nakazałem Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Mariuszowi Kamińskiemu) wprowadzenie (na granicy słowacko-polskiej) kontroli autobusów, samochodów dostawczych, samochodów osobowych i autobusów podejrzanych o przewożenie migrantów” – powiedział Morawiecki.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozwiązanie wejdzie w życie.

Polski premier potwierdził tym samym wcześniejsze informacje z polskich mediów, które odnosiły się do rzecznika polskiego rządu Piotra Müllera, który wspomniał o rychłym wzmocnieniu kontroli na granicy ze Słowacją. Müller powiedział, że władze opierają się na informacjach o migrantach przybywających do Polski tzw. szlakiem bałkańskim.

„Próbujemy przeanalizować, jak mógłby wyglądać potencjał kierunek imigracji z (włoskiej wyspy) Lampedusy” – powiedział także Müller, odnosząc się do śródziemnomorski wyspa, która w tym miesiącu stanęła w obliczu krytycznego napływu migrantów z krajów afrykańskich: w ciągu czterech dni przybyło na nią około 11 000 uchodźców, czyli prawie dwukrotnie więcej niż populacja.



Powiązany artykuł Jeśli imigranci, to Lampedusa, a nie Veľký Krtis (komentarz) Kontynuuj czytanie

Negocjacje Polski z Niemcami

W czwartek Kamiński będzie rozmawiał ze swoją niemiecką koleżanką Nancy Faeser na marginesie spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej w sprawie kryzysu migracyjnego. W ten weekend rozmawiała z czeskim ministrem spraw wewnętrznych Vítem Rákúšanem, według którego nowe negocjacje odbędą się w tym tygodniu. Na razie zgodzili się, że niemieccy i czescy policjanci będą mogli monitorować sytuację migracyjną już po czeskiej stronie granicy.

Jak zauważył Reuters, rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uczyniła migrację głównym tematem swojej kampanii przed nadchodzącymi wyborami, w których będzie ubiegać się o trzecią kadencję. Kwestie związane z migracją pojawią się także w referendum, które odbędzie się równolegle z głosowaniem 15 października.

Tymczasem Słowacja stoi w obliczu wzrostu nielegalnej imigracji. Według danych MSW liczba nielegalnych migrantów przetrzymywanych na terytorium Słowacji wzrosła dziewięciokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym i osiągnęła 27 tys.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *