Gdyby wygrała jedna z dwóch piękności, z pewnością usłyszelibyśmy z Moskwy czy Kijowa, że to symboliczne zwycięstwo na arenie międzynarodowej. W czasie wojny nie tylko sukcesy na froncie są ważne, ale także inne zwycięstwa mają znaczenie psychologiczne. W tym przypadku jest to walka pomiędzy najpiękniejszą Rosjanką a najpiękniejszą Ukrainką.
Zdjęcie: Instagram
Ukrainka Wiktoria Apanasenkowa (z lewej), Rosjanka Anna Linnikowa.
Gdzie Rosja i Ukraina mogą ze sobą walczyć, jeśli nie śmiercionośną bronią? W sporcie niewiele, bo po inwazji na Ukrainę wiele organizacji międzynarodowych zawiesiło rosyjskich sportowców z udziału w swoich imprezach. Już w najbliższą sobotę zmierzą się jednak dwie kobiety o idealnej atletycznej sylwetce. Ale nie zawodowi sportowcy, ale kobiety, które zdobywają punkty swoim wdziękiem.
Tegoroczny konkurs piękności Miss Universe odbędzie się w najbliższą niedzielę w amerykańskim mieście Nowy Orlean. Na scenie pojawią się także Anna Linnikovová z Rosji i Viktoria Apanasenková z Ukrainy.
Ukraińska misja stanowczo odrzuciła Rosję
Kijów nie wyobrażał sobie, by Moskwa miała możliwość wysłania swojej misji do Stanów Zjednoczonych. Anna Nepljachova, zwyciężczyni ukraińskich wyborów Miss Universe 2021, kategorycznie odrzuciła udział Rosji w Nowym Orleanie. „Uważam, że Rosję należy wygnać z całego cywilizowanego świata, żeby wyciągnąć z niej lekcję” – napisała na Instagramie latem 2022 roku. Dodała, że nie zgadza się z opinią w internetowych debatach, że trzeba powiedział, że inwazja nie była winą Apanasenki, ale konfliktem między dwoma państwami: „Co to jest? Konflikt między dwoma państwami? To wojna, ludobójstwo, Rosjanie to rozpoczęli”.
Jednak Ukraina nie kontynuowała wysiłków, aby uniemożliwić Linnikovej konkurowanie w Stanach Zjednoczonych. Ani u organizatora, ani w Ambasadzie Amerykańskiej w Moskwie. Organizator dał Rosji zielone światło, a ona dostała wizę w ambasadzie, więc poleciała do Nowego Orleanu. Nawet fakt, że narodowe wybory Miss Universe w Rosji są sponsorowane przez rosyjskie Ministerstwo Kultury, nie przeszkadzał Linnikovej w ambasadzie.
Gospodarzem 71. Miss Universe po raz pierwszy będzie międzynarodowy konglomerat JKN Global Group, którego roczne przychody wynoszą około 1,8 miliarda USD (USD), mniej więcej tyle samo w euro. Większość udziałów w firmie posiada zamożna Tajka Jakapong Jakrajutatipová. „Chciałabym, aby konkurs piękności odbywał się w Tajlandii co trzy do czterech lat, co zwiększyłoby turystykę. Na pewno będzie go oglądać na żywo miliard widzów na całym świecie” – powiedziała Reuterowi transpłciowa Jakrajutatipova, która chce przyciągnąć osoby nieheteroseksualne kobiet do Miss Universe. JKN Global Group nabyła prawa do organizacji światowego konkursu piękności za 20 milionów dolarów. .
Rosjanin zarabia na życie modelingiem, ukraiński teraz pomaga
Po Nowym Roku Linnikova przybyła także do Stanów Zjednoczonych. Jury będzie szukać zwycięzcy spośród 86 piękności, czyli wśród uroczych kobiet z około połowy krajów świata. Słowacja jest również reprezentowana: Karolína Michalčíková, 23 lata, z Trenczyna.
Linnikova jest profesjonalną modelką, modelingiem zajmuje się od 16 roku życia. „Mówi biegle po angielsku, obecnie uczy się francuskiego. Bardzo lubi sport, regularnie ćwiczy jogę i stretching. Angażuje się w projekty charytatywne związane z poprawą i utrzymaniem środowiska w Rosji, a także pomaga opuszczonym schroniskom dla zwierząt” Napisał o niej serwis Miss Universe.
Apanasenko uzyskał tytuł magistra pracy socjalnej na Uniwersytecie Kijowskim. „Od sześciu lat zajmuje się tematyką przemocy w rodzinie. Była prześladowana w szkole, co skłoniło ją do zajęcia się problemami zdrowia psychicznego. Wspiera projekt udzielania bezpłatnej pomocy profesjonalnej pomocy psychologicznej ofiarom wojny na Ukrainie. początku wojny totalnej na Ukrainie Apanasenko pracowała jako wolontariuszka, pomagając w przygotowywaniu żywności dla batalionów Sił Zbrojnych Ukrainy i rannych. Wraz ze swoim chłopakiem dostarczyła żywność, lekarstwa i środki higieniczne ponad 300 ukraińskich rodzin”, mówi o niej Miss Universe i ma na Facebooku zdjęcia, na których rozdaje ciastka ukraińskim emerytom czekającym w kolejce.
Pociągiem pojechała do Warszawy. dwadzieścia godzin
Na Ukrainie w zeszłym roku nie mogli wybrać swojej miss, bo rosyjska inwazja rozpoczęła się 24 lutego. W Kijowie postanowili więc zarejestrować pierwszą wicemiss 2021 roku, którą została Apanasenko, w światowym konkursie Miss Universe. Ogromne znaczenie dla jej wyboru miał fakt, że była bardzo zaangażowana we wspomniany wolontariat.
Ukraińska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla samolotów cywilnych, więc długo podróżowała do Nowego Orleanu. „Wyjechała sama do USA z sześcioma walizkami przez Polskę. Podróż pociągiem do Warszawy zajęła jej dwadzieścia godzin. Potem poleciała samolotem do Nowego Jorku” – napisał serwer Showbiz. Stamtąd do Nowego Orleanu jest prawie 1900 kilometrów w linii prostej, co odpowiada 3,5-godzinnej locie samolotem.
Apanasenko, lat 28, z Czernihowa, zwraca uwagę, że w czasie wojny była szczególnie świadoma wagi swojego udziału w wyborach Miss Universe w USA. „Zdaję sobie sprawę, że w tak trudnym i strasznym czasie mogę być jednym z ambasadorów Ukrainy na arenie międzynarodowej, przemawiać głosem wszystkich kobiet naszej ojczyzny. Nie będę walczyć o swoje zwycięstwo, ale o zwycięstwo mojego kraju” – powiedziała cytując ją służąca RBK-Ukraina.
Na scenie pojawi się w ciekawej sukience, którą projektanci mody nazwali wojownikiem światła. Zdobiona jest elementami podkreślającymi ukraińską państwowość.
Korona Imperium Rosyjskiego
Podróż Linnikowej do Stanów Zjednoczonych została z pewnością przedłużona, ponieważ Zachód ukarał Rosję za inwazję, odcinając bezpośrednie połączenia lotnicze. Musiała więc lecieć okrężną drogą (Rosjanie często korzystają z lotów z przesiadką w Stambule).
Linnikova ma 22 lata i pochodzi z Orenburga. Uwagę przyciągnie również jej sukienka, w której występuje na scenie. „Strój jest wykonany z 50 000 kamieni półszlachetnych i pereł słodkowodnych. Mini sukienkę uzupełnia aksamitna peleryna z długim trenem” – napisał serwer Orenday. Suknia nazywana jest Koroną Imperium Rosyjskiego. Projektant mody bardzo się postarał: współpracował z ekspertami z Ermitażu w Petersburgu. .
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.