W UE więcej energii elektrycznej wyprodukowano z zielonych źródeł

Mimo kryzysu po raz pierwszy w Unii Europejskiej wyprodukowano więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych. Wynika to ze spadku zapotrzebowania na energię elektryczną, wysokich cen paliw kopalnych oraz łagodnej zimy. Gwałtowny spadek popytu o 7% spowodował spadek produkcji paliw kopalnych o 12% w porównaniu z poprzednią zimą. W okresie zimowym (od października 2022 do marca 2023) 40% energii elektrycznej w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych, podczas gdy tylko 37% pochodziło z paliw kopalnych. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w UE pozwoliło zaoszczędzić zimą 12 miliardów euro.

„Europa stanęła w obliczu krytycznej zimy z rekordowo wysokimi kosztami energii i problemami z dostawami wywołanymi inwazją Rosji na Ukrainę. UE przeżyła trudne miesiące, ale nie może liczyć na nadzwyczajne zmniejszenie popytu i łagodną pogodę w przyszłości” – powiedział analityk Chris Rosslowe. „Aby utrzymać stabilne dostawy energii elektrycznej, UE musi jak najszybciej odejść od paliw kopalnych. możliwe – dodał.

Spadek cen energii elektrycznej, gazu i paliw kopalnych

Produkcja energii elektrycznej z węgla i gazu spadła o 11 proc. w porównaniu z poprzednią zimą, czyli o 13 proc. Zmniejszyło to obawy, że kraje UE powrócą do energetyki węglowej z powodu braku rosyjskiego gazu. Spadek zużycia paliw kopalnych był jednak w dużej mierze spowodowany spadkiem zapotrzebowania na energię elektryczną w UE o 7%, a także utrzymującymi się wysokimi cenami paliw kopalnych.

Produkcja energii elektrycznej z węgla i gazu byłaby dalej ograniczana, gdyby nie długoterminowe wyłączenia francuskich elektrowni jądrowych. Zdecydowana większość z pozostałych osiemnastu „węglowych państw członkowskich” ograniczyła produkcję energii elektrycznej z węgla w okresie zimowym. Największe elektrownie węglowe w UE, elektrownie w Polsce i Niemczech, uczestniczyły w zimowym obniżeniu produkcji energii elektrycznej o 70%, przy czym spadek sięgnął czterech terawatogodzin, czyli dziewięciu terawatogodzin .

Węgiel w polskim miksie energetycznym osiągnął w lutym nowe minimum i po raz pierwszy stanowił mniej niż dwie trzecie. Portugalia, która zimą 2021 roku wycofała swoją jedyną pozostałą elektrownię węglową, odnotowała największy procentowy spadek produkcji energii z węgla.

Zmniejszenie zużycia o dziesięć procent

Niemal wszystkie państwa członkowskie UE ograniczyły zużycie energii elektrycznej zimą. Jednak tylko Rumunia, Słowacja i Grecja osiągnęły dobrowolny cel ograniczenia konsumpcji o 10%. Przy ogólnym spadku zapotrzebowania o 6,2% w okresie od listopada do marca państwa członkowskie zaoszczędziły 12 miliardów euro na energii elektrycznej w porównaniu ze średnią z pięciu lat. Spadek popytu można częściowo przypisać ponadprzeciętnym temperaturom zimowym, rządowym działaniom na rzecz oszczędzania energii i aktywności obywateli, często w odpowiedzi na ceny energii i rosyjską agresję.

nie zaniedbuj

Zakaz rosyjskich produktów ropopochodnych puka do drzwi, Europejczycy rozpoczęli wyścig o olej napędowy

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *