W południowo-zachodniej Polsce tama przepełniła się po ulewnych deszczach

Napięta sytuacja jest także w Austrii.

W południowo-zachodniej Polsce tama przepełniła się po ulewnych deszczach. Zdjęcie: FB/imeteo.sk

Po ulewnych deszczach przelał się zbiornik tamy we wsi Medzihorze (Vlcia Baňa) w południowo-zachodniej Polsce. Trwa ewakuacja wiosek na górzystym pograniczu z Czechami. O tym donoszą polskie media. Napięta sytuacja panuje także w Austrii, w Niemczech przygotowują się na duże wody.

„Zapora Medzihorí jest przepełniona. Woda została spuszczona, ale osiągnęła swój maksymalny poziom! Napływ wody jest ogromny” – napisała w sieci X dolnośląska gmina Bystrzyca Kłodzka.

Z informacji przekazanych przez polskich zarządców wód wynika, że ​​woda w dalszym ciągu przepływa przelewem powierzchniowym i odprowadzana jest innymi rurami. Ewakuowano pracowników dyspozytorni budynku oraz mieszkańców budynku zlokalizowanego u podnóża wału, tuż przy korycie potoku Wilczka. Niektóre okoliczne miejsca są już całkowicie nieprzejezdne – pisze serwer onet.pl.

Według Regionalny Urząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu sytuacja jest krytyczna i mieszkańcy niższych wsi zostali ewakuowani.

Zapora na potoku Wilczka we wsi Medzigórze została zbudowana na początku XX wieku. Znajduje się w paśmie górskim Kráľovský Snežník na granicy Polski i Czech. Zapora ma 29 metrów wysokości, a jej zbiornik przeciwpowodziowy może pomieścić prawie milion metrów sześciennych wody. To nie wystarczyło podczas powodzi w 1997 r., kiedy woda przelała się także przez tamę.

Więcej opadów niż podczas tysiącletniej powodzi

W kilku miejscach w Polsce spadło już więcej deszczu niż podczas tysiącletniej powodzi w 1997 r. – powiedział premier Donald Tusk. W związku z podnoszącym się poziomem wielu rzek w południowo-zachodniej Polsce zaapelował do obywateli, aby na czas dotarli w bezpieczne miejsce.

W Austrii sytuacja jest szczególnie napięta w regionie Waldviertel w Dolnej Austrii, na północ od Wiednia. Kamp, dopływ Dunaju, został tu już masowo zalany. Oczekuje się, że Dunaj w Austrii wyleje się na poziomie, który w dłuższej perspektywie występuje średnio raz na 30 lat. Maksymalny poziom wody ma nastąpić w poniedziałek (16 września).

W Niemczech w południowo-wschodniej Bawarii po burzach z obfitymi opadami deszczu występują niewielkie powodzie. Według Niemieckiej Służby Meteorologicznej w okolicach Alp opady powinny ustać do niedzielnego poranka.

PogodaPolska klęska żywiołowa

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *