Rosyjska dziennikarka Sobczakowa opublikowała zdjęcie przedstawiające byłego dowódcę grupy wojsk rosyjskich na Ukrainie, generała Surowikina. Nie pojawiał się publicznie od ponad dwóch miesięcy – od czerwcowego buntu najemników grupy Wagnera.
„Zaginął generał Siergiej Surowikin. Żywy, zdrowy, w domu z rodziną w Moskwie. Dzisiejsze zdjęcie” – Sobczakowa napisała w podpisie pod zdjęciem, nie precyzując, w jaki sposób je zdobyła.
Na zdjęciu generałowi ubranemu po cywilnemu towarzyszy kobieta – według rosyjskich mediów jest to żona Surowikina – prawdopodobnie na podwórzu wiejskiego domu. Pogoda na zdjęciu odpowiada lotowi.
Sobčaková, a także były redaktor naczelny wpływowego radia Echo Moskwy Aleksiej Wenediktow, a także różne inne rosyjskie media i kanały na platformie Telegram poinformowały niedawno – powołując się na źródła – że generał został „pozbawiony jego wolność”. „po 24 czerwca, ale nie podlegała obowiązkom.
Zostałby przesłuchany w związku z jego możliwym udziałem w organizacji zbrojnego buntu przeciwko Moskwie zorganizowanego przez Eugeniusza Prigożyna, który niedawno zginął w katastrofie lotniczej. Okoliczności katastrofy samolotu, w którym Prigożyn podróżował ze swoją świtą, są obecnie niejasne.
Nieobecność Surowikina w miejscach publicznych i mediach rosyjskich zauważyły także media zagraniczne.
Jak donoszą rosyjskie media, w sierpniu Surowikin został usunięty ze stanowiska naczelnego dowódcy rosyjskich sił powietrznych i kosmicznych. Wtedy okazało się, że nie został zwolniony z wojska i pozostaje w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej. Kreml ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tej wiadomości.
Siergiej Surowikin dowodził wojskami rosyjskimi na Ukrainie od października 2022 r. do stycznia 2023 r. Jego nazwisko kojarzono głównie z falą ataków na ukraiński system energetyczny, a także z wycofaniem wojsk rosyjskich z miasta Chersoń na południu Ukrainy oraz cały prawy brzeg. część obwodu chersońskiego.
W czerwcu tego roku, podczas tzw. buntu Wagnera, Surowikin nagrał wiadomość wideo skierowaną do najemników grupy Wagnera, w której wzywał ich do powrotu na miejsca rozmieszczenia swoich oddziałów.
Po opublikowaniu tego filmu Surowikin nie pojawił się publicznie, a spekulacje na temat jego losów krążyły w mediach i sieciach społecznościowych. W pewnym momencie Surowikin był także dowódcą wojsk rosyjskich rozmieszczonych w Syrii, gdzie ze względu na swoje bezwzględne metody zyskał przydomek Generała Armageddonu. (TASR)
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.