W głosowaniu partii piraci sprzeciwili się kontraktowi górniczemu Turowa. Przeszkadza im tajne przesłuchanie iROZHLAS

W głosowaniu partyjnym rząd Piratów sprzeciwił się przede wszystkim czesko-polskiemu porozumieniu w sprawie rozwiązania skutków działalności górniczej w przygranicznej kopalni Turów. Zdaniem większości wyborców umowa podpisana przez premiera Petra Fialę (ODS) z jego polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim była negocjowana w tajemnicy, a więc sprzeczna z podstawowymi zasadami przejrzystości.




Praga

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Drukować



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





blisko




Kopalnia Węgla Brunatnego Turów Źródło: René Volfik

Partia ogłosiła wyniki głosowania we wtorek na stronie internetowej. Przewodniczący i wicepremier Piratów Ivan Bartoš powiedział następnie, że szanuje wynik głosowania. Według niego głosowanie jest deklaratywne, a więc nie ma i nie może mieć żadnego skutku prawnego dla zawartej umowy. Wolałby też bardziej otwartą procedurę akceptacji kontraktu.

Minister środowiska Anna Hubáčková (KDU-ČSL) napisała, że ​​negocjacje umowy były legalne i przejrzyste.


Negocjacje w sprawie umowy kopalni Turów muszą być kontynuowane, jej warunki są niewystarczające, uważają eksperci Frank Bold

Przeczytaj artykuł


„Czeska Partia Piratów jest przeciwna porozumieniu premiera Fiali i premiera Morawieckiego w sprawie rozstrzygnięcia wpływu działalności górniczej w kopalni Turów oraz przeciwko tajnej metodzie negocjacji negującej podstawowe zasady transparentności” – czytamy w uchwale. 252 z 367 głosujących. 108 Piraci chcieli zakończyć negocjacje bez podejmowania uchwały. Głosowanie odbywało się od 10:00 w piątek do 22:00 w poniedziałek.

Na lutowym National Hackers Forum niektórzy z nich wezwali do głosowania, powołując się m.in.

Głosowanie nie ma skutków prawnych

Bartoš napisał we wtorek, że głosowanie jest deklaratywne, więc nie ma i nie może mieć żadnego skutku prawnego dla zawartej umowy. „Partia uważa za problem, że umowa została wynegocjowana w pośpiechu i w sposób zamknięty. Szanuję i rozumiem decyzję bazy członkowskiej. Ja również powiedziałem, że jako Piraci wolelibyśmy bardziej otwartą procedurę i wezwał do co najmniej szybkiego opublikowania porozumienia” – powiedział.


Kontrakt na kopalnię Turów można było podpisać wcześniej i na lepszych warunkach – powiedział Puta. „Kłamie”, odpowiedział Babi

Przeczytaj artykuł


Według Bartoša bardziej przejrzysta procedura i zaangażowanie szerszej publiczności zawodowej zapobiegłyby spekulacjom i niejasnościom, które obecnie przeważają. „Ze względu na zamknięty reżim nie było również możliwe szerzej konsultowanie szczegółów umowy z naszymi specjalistami z wyjątkiem regionu libereckiego, ale poleganie głównie na informacjach z Ministerstwa Środowiska i prawników liniowych, na które głosowaliśmy w dobrej wierze” – powiedział.

Zdaniem minister środowiska Anny Hubáčkovej umowy międzyrządowej nie dałoby się negocjować inaczej. „Działaliśmy w pełnej zgodności z obowiązującym prawem. Długo negocjujemy umowę, nie tylko ze stroną polską, ale także z regionem, i opublikowaliśmy ją w pełni przejrzyście i zaraz po jej przyjęciu. Wybrana forma zapewnia, że oba kraje utrzymują wzajemne zaufanie w przyszłości” – powiedziała.


Polska zapłaciła 45 mln euro za szkody górnicze w Turowie, Czechy wycofały pozew w Trybunale Sprawiedliwości UE

Przeczytaj artykuł


Na podstawie umowy Polska przekazała Czechom 45 mln euro (około 1,094 mld koron) jako rekompensatę za wpływ działalności górniczej. Czechy następnie wycofały skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem Fiali i minister środowiska Anny Hubáčkovej (KDU-ČSL), Czechy nie miałyby zagwarantowanych lepszych warunków kontraktu, nawet gdyby wygrały sąd.

Porozumienie zostało skrytykowane przez ruchy opozycyjne ANO i SPD, według których porozumienie jest niekorzystne dla Czech i rząd zawarł je w pośpiechu.

Polska kopalnia Turów dostarcza węgiel do pobliskiej elektrowni, co zdaniem polskiej strony jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Oprócz utraty wód gruntowych mieszkańcy przygranicznych obszarów regionu libereckiego skarżą się również na hałas i zanieczyszczenie pyłem.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Drukować



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





blisko




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *