Voice-SD ma pomysł, jak zwiększyć więcej korzyści, a ludzie otrzymaliby więcej pieniędzy (wideo)

Hlas-SD proponuje podwyżkę płacy wystarczającej na utrzymanie z obecnych 218,06 euro do 255 euro. Byłby to wzrost o 17%.

Więcej pieniędzy do zapłaty

Zdaniem partii opozycyjnej, spowodowałoby to dalsze zwiększenie świadczeń socjalnych, które są powiązane ze wzrostem minimum egzystencji.

Należą do nich np. zasiłki rodzinne, zasiłki wychowawcze, zasiłki na potrzeby materialne czy zasiłki wyrównawcze dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Więcej pieniędzy do zapłaty

Jednocześnie nieopodatkowana część podstawy opodatkowania wzrosłaby od początku przyszłego roku, pozostawiając pracowników z większymi pieniędzmi na liście płac.

Hlas-SD upiera się przy swoich żądaniach, aby rząd pomógł także grupom ludzi, które całkowicie ominęły, czyli 1,4 mln emerytów i 1,6 mln pracowników.

„Jednak nadzwyczajna wycena minimum egzystencji położyłaby kres wielomiesięcznym sporom o to, jak pomóc rodzinom z dziećmi i innym słabszym grupom. Jest to proste i jasne rozwiązanie, w przeciwieństwie do dziesiątek tabel, współczynników i wyjątków Matovica, czego on sam nie rozumie” – powiedział przewodniczący Voice-SD Peter Pellegrini.

Prorodzinna polityka Matoviča będzie wspierać wzrost inflacji, ekspert zwrócił uwagę na kilka absurdów w przedstawionej propozycji

Podejmowanie działań na rzecz rodziny bez oparcia się na pełnej analizie jej skutków i prawdziwej dyskusji zawodowej stanowi niepożądany precedens na przyszłość.

Efektywne wykorzystanie zasobów publicznych musi mieć pierwszeństwo przed priorytetami politycznymi. Anetta Čaplanová, członkini Rady Odpowiedzialności Podatkowej (CBR), stwierdziła to w swoim artykule.

Pakiet pomocy Matovicia zwiększy inflację

Według niej skupienie się na wspieraniu rodzin z dziećmi grozi wymaganiem dodatkowych środków w celu zrekompensowania słabszym grupom, do których nie docierają środki lub które są dla nich niewystarczające.

„Samo włączenie proponowanych środków do pakietu antyinflacyjnego jest mylące. Oczekuje się, że wprowadzenie tych środków spowoduje wzrost inflacji i nie będzie miało efektu antyinflacyjnego” – ostrzega.

Według Čaplanovej środki te, ze względu na ich trwały charakter, powodują w przyszłości obciążenie podatkowe. „Pytanie brzmi, czy w obecnych niestabilnych warunkach gospodarczych w połączeniu z wysokim stopniem niepewności priorytetem powinno być podjęcie działań obciążających budżet znacznymi bieżącymi wydatkami” – powiedział.

Zasiłki na dzieci powinny rosnąć wraz z wiekiem

Członek CBR przypomina, że ​​wzrost premii podatkowej powinien być stopniowany w zależności od wieku dziecka. Według niej paradoks polega na tym, że premia podatkowa dla dziecka powyżej 15 roku życia powinna wynosić tylko połowę kwoty na początku przyszłego roku w porównaniu z kwotą premii podatkowej dla dziecka poniżej 15 roku życia d kwotą 100 euro.

Zasiłek rodzinny wzrasta do 50 euro miesięcznie, niezależnie od wieku dziecka. „Jednak w kilku krajach (np. Czechy, Polska, Niemcy, Austria, Francja) wysokość zasiłku na dziecko wzrasta wraz z wiekiem dziecka, ponieważ starsze dzieci wymagają wyższych kosztów” – powiedziała.

Według Čaplanovej proponowane środki wpłyną nie tylko na rodziny z dziećmi, ale na całe społeczeństwo i gospodarkę. „Jeżeli wzrost stawek podatkowych dla niektórych firm zostanie wykorzystany na pokrycie dodatkowych wydatków, można się spodziewać, że znajdą sposób na przeniesienie przynajmniej części dodatkowego obciążenia podatkowego na ceny, odpowiednio. Ponadto, wyższe selektywne obciążenie podatkowe zwiększy niepewność w otoczeniu biznesowym na Słowacji i może zniechęcić firmy do wejścia na słowacką gospodarkę – dodała.

Modyfikacja premii podatkowej

Zgodnie z propozycją ministra finansów Igora Matoviča (OĽaNO) zasiłek na dziecko powinien zostać zwiększony z obecnych 25,88 euro do 30 euro, a od początku przyszłego roku do 50 euro od początku przyszłego roku. Rośnie również dodatek podatkowy na dzieci pozostające na utrzymaniu.

Obecna premia podatkowa dla dzieci poniżej szóstego roku życia wynosi 47,14 euro, dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat 43,60 euro, a dla dzieci powyżej 15 roku życia 23,57 euro. Od lipca wysokość dodatku podatkowego na dziecko do 15 roku życia musi wzrosnąć do 70 euro, a od początku przyszłego roku do 100 euro.

Na pozostające na utrzymaniu dziecko w wieku powyżej 15 lat premia podatkowa powinna wzrosnąć do 40 euro od lipca tego roku i 50 euro od początku przyszłego roku. Od początku przyszłego roku rząd chce też wprowadzić zasiłek wychowawczy w wysokości 50 euro na dziecko.

Ministerstwo Finansów planuje również złagodzenie warunków uprawniających do ulgi podatkowej na dzieci. Obecnie rodzice, którzy zarabiają co najmniej połowę rocznej płacy minimalnej, są uprawnieni do tych ulg podatkowych.

Według Matoviča rodzice powinni mieć prawo do ulgi podatkowej na dziecko od pierwszego zarobionego euro. Jednak zdaniem Ministra Finansów wysokość premii podatkowej powinna być powiązana z wysokością wynagrodzenia brutto pracownika, aby uniknąć ewentualnych nadużyć.

Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *