WARSZAWA – Z najnowszego sondażu wynika, że zdecydowana większość polskiego społeczeństwa – 72,8 proc. – popiera wprowadzenie kontroli granicznych ze względu na imigrację. Informuje agencja prasowa PAP.
Spośród ankietowanych 16,9 proc. było przeciwnych kontroli granicznej, a 10,3 proc. nie miało zdania w tej sprawie. Niektóre kraje Unii Europejskiej przywróciły kontrole graniczne w odpowiedzi na kryzys migracyjny, który dotknął kilka państw członkowskich UE.
WIDEO
Kontrole policyjne na granicy słowacko-austriackiej w Berg (Źródło: TASR/Jakub Kotian)
Jeśli chodzi o sympatię dla partii politycznych, aż 97 proc. zwolenników rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wyraziło poparcie dla przywrócenia przez Polskę kontroli granicznych, a za tym rozwiązaniem opowiedziało się także 43 proc. wyborców opozycji. Badanie na zlecenie prywatnej stacji radiowej RMF FM zostało przeprowadzone przez instytut IBRiS w dniach 29 i 30 września wśród 1100 osób.
Wzrost nielegalnej migracji na Słowacji
We wtorek 3 października rano Warszawa ogłosiła wprowadzenie tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją, od północy z wtorku na środę. Powodem jest wzrost nielegalnej imigracji na Słowację. Polską straż graniczną będzie wspomagał także personel wojskowy.
Według polskiego rządu nowe rozwiązania mają na celu zmniejszenie liczby migrantów przechodzących tranzytem przez Polskę. Większość z nich kieruje się do Niemiec. Kontrole na granicy polsko-słowackiej zostały przedłużone na dziesięć dni, choć według polskiego rządu jest duża szansa, że zostaną przedłużone.
W środę o godzinie 00:00 Polska tymczasowo przywróciła kontrole graniczne ze Słowacją.
Będą one realizowane wyłącznie przy wjeździe do Polski, natomiast granice można przekraczać wyłącznie w wyznaczonych miejscach i za okazaniem dokumentów – dowodu osobistego lub paszportu. Na tę kwestię zwróciła uwagę Polska Straż Graniczna (SG). Zgodnie z przepisami Schengen Polska wprowadziła dotychczas kontrole trwające 10 dni. Według polskiego rządu jest bardzo prawdopodobne, że zostaną one przedłużone.
Granice można przekraczać na ośmiu drogowych przejściach granicznych:
Radoszyce – Palota
Barwinek – Wyżny Komarnik
Muszynka-Kourov
Piwniczna-Zdrój – Mníšek nad Popradom
Jurgów – Podspády
Chyžné – Trstená
Korbielów – Półwysep Orawski
Zwardoń – Skalite
oraz na trzech przejazdach kolejowych:
Łupków – Palota/Medzilaborce
Muszyna – Plavec
Zwardoń – Skalisty
Według słowackiego Ministerstwa Dyplomacji 11 innych przejść granicznych jest zarezerwowanych dla pieszych. Jednocześnie SG podkreśliła, że tranzytem mogą tam przejeżdżać wyłącznie obywatele UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), ich małżonkowie i dzieci:
Żonaty – Nižná Polianka
Konieczna – Becherov
Leluchów – Čirč
Niedzica – Łysa nad Dunajcem
Łysa Polana – Tatrzańska Jaworina
Chochołów – Sucha Hora
Winiarczykówka – Bobrów
Ujsoły – Nowot
Bór – Oščadnica/Vreščovka
Zwardoń – myto
Jaworzynka–Čierne–Skalité
Przekraczanie granicy na tzw. przejściach turystycznych, m.in. Tatry nie będą dozwolone i zostaną uznane za nielegalne przejście graniczne – poinformowała także polska straż graniczna – poinformowała PAP.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.