Uwaga na oszustwo: polskiego premiera Mateusza Morawieckiego nie było na pomniku Stepana Bandery

Na niewłaściwie wykorzystanym do fotomontażu zdjęciu Morawiecki składa kwiaty na pomniku ofiar stalinowskiego głodu w Kijowie. TASR zwraca uwagę na dezinformację we współpracy z agencją prasową AFP.

Premier Polski odwiedził Kijów 26 listopada 2022 r. wraz z premier Litwy Ingridą Šimonyté w ramach tzw. Trójkąt Lubelski. Podczas oficjalnej wizyty spotkał się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego dnia złożył również kwiaty pod pomnikiem w centrum Kijowa, upamiętniającym 90. rocznicę Hołodomoru, Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933, spowodowanego polityką sowieckiego przywódcy Józefa Stalina, w wyniku którego zginęło 3,9 miliona Ukraińców.

Galeria zdjęć (3)

Źródło: TASR/AFP

Oryginalne zdjęcie zostało zrobione pod pomnikiem ofiar głodu

Kancelaria Premiera powiedziała AFP, że Morawieckiemu towarzyszył wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Anton Democh na pomniku. Poszukując więcej informacji na temat wizyty Morawieckiego, agencja zidentyfikowała oryginalne zdjęcie, które zostało później wykorzystane do fotomontażu.

Oryginalne zdjęcie zostało wykonane pod pomnikiem ofiar klęski głodu, oryginał opublikował też Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na Twitterze. Twórca zmanipulowanego ujęcia wyciął z tego obrazu dwie postacie, które dodał do wizerunku pomnika Stepana Bandery. Znajduje się jednak we wsi Kozówka koło Tarnopola na zachodniej Ukrainie.

Mateusza Morawieckiego

Galeria zdjęć (3)

Mateusza Morawieckiego
Źródło: SITA/AP Photo/Thibault Camus

Bandera był kontrowersyjnym ukraińskim nacjonalistą i jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W celu obrony niepodległości Ukrainy przed siłami sowieckimi Bandera i jego zwolennicy stanęli po stronie nazistowskich Niemiec iw 1941 roku utworzyli niepodległe państwo ukraińskie ze Lwowem jako stolicą. Jednak nazistowskie Niemcy odmówiły uznania niepodległości Ukrainy, a Bandera był więźniem obozu koncentracyjnego Sachsenhausen do jesieni 1944 roku.

Według AFP prokremlowska propaganda często wykorzystuje Banderę i jego ruch do przedstawiania Ukrainy jako kraju sympatyzującego z ideologią nazistowską. 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin bezpośrednio określił „denazyfikację” jako przyczynę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *