Od początku konfliktu przesiedlono ponad 2,1 mln osób.
BRUKSELA. W poniedziałek Komisja Europejska (KE) zobowiązała się do udzielenia Sudanowi pomocy humanitarnej i rozwojowej w wysokości 190 mln euro.
Wskazana kwota została potwierdzona przez europejskiego komisarza ds. zarządzania kryzysowego, Janeza Lenarčiča, w ramach ceremonii wysokiego szczebla mającej na celu wsparcie działań humanitarnych w odpowiedzi na sytuację w Sudanie i sąsiednim regionie.
Wydarzenie zorganizowane przez UE, Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), EgiptNiemcy, Katar, Arabia Saudyjska (ZEA) i Unia Afrykańska (UA) mają na celu zbadanie sposobów pomocy nie tylko ludności Sudanu, ale także wspieranie krajów sąsiednich, w których mieszkają tysiące uchodźców z Sudanu.
W Sudanie obowiązuje trzydniowe zawieszenie broni, walki na razie się uspokoiły Kontynuuj czytanie
Będą też wspierać kraje sąsiednie
Komisja przypomniała, że konflikt wojenny w Sudanie zmusza miliony ludzi do opuszczenia swoich domów i szukania bezpiecznego schronienia. Z nowego pakietu pomocowego UE przeznaczono 52 mln euro na pomoc humanitarną w Sudanie, aby wesprzeć najbardziej narażone osoby dotknięte kryzysem.
Dodatkowe osiem milionów ma pomóc sąsiednim krajom w radzeniu sobie z napływem sudańskich uchodźców uciekających przed wojną.
Ponadto 130 mln euro na współpracę na rzecz rozwoju wesprze bezpieczeństwo żywnościowe, odporność i zdrowie najbardziej narażonych grup społecznych.
Nowe fundusze na pomoc humanitarną uzupełniają 73 mln euro już przyznane Sudanowi w 2023 r. na pomoc humanitarną oraz 1,15 mln euro przeznaczone na natychmiastową pomoc ludności na obszarach dotkniętych wojną i uchodźcom w krajach sąsiednich.
Ponadto na początku tego roku UE uruchomiła humanitarny most powietrzny w celu dostarczenia niezbędnych dostaw, a eksperci ds. pomocy humanitarnej zostali rozmieszczeni wzdłuż regionów przygranicznych krajów sąsiadujących z Sudanem (Etiopii, Sudanu Południowego, Czadu i Egiptu), aby ocenić pojawiające się potrzeby humanitarne w terenie .
Wzrosło zapotrzebowanie na pomoc humanitarną
W połowie kwietnia w Sudanie wybuchły starcia zbrojne między Sudańskimi Siłami Zbrojnymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Walki nastąpiły po przedłużającym się impasie politycznym po wojskowym zamachu stanu w 2021 r.
Od początku konfliktu (15 kwietnia) ponad 2,1 miliona ludzi zostało przesiedlonych, uciekając do bezpieczniejszych miejsc w kraju i poza nim.
Według danych KE liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej wzrosła z 15,8 mln – szacowanych w listopadzie 2022 r. – do 24,7 mln w maju 2023 r. Stanowi to obecnie połowę populacji kraju.
UE wielokrotnie wzywała wszystkie strony do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym ochrony ludności cywilnej i zapewniania przestrzeni humanitarnej umożliwiającej bezpieczny, szybki i nieograniczony dostęp do pracowników organizacji humanitarnych.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.