Unia Europejska chce bardziej sprawiedliwie opodatkować internetowych gigantów, Polska się temu sprzeciwia

Ze względu na polskie weto, państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zasad globalnego opodatkowania dużych firm, o które zabiegają od pięciu lat. Warszawa zablokowała porozumienie narzucone przez prezydencję francuską.

Paryż wezwał do jak najszybszego zatwierdzenia unijnej dyrektywy w interesie przyszłego międzynarodowego porozumienia, aby zasady obowiązywały na całym świecie. Polska chce jednak, aby zasady unijne były przyjmowane równolegle do zasad globalnych.

Unia od dawna prowadzi kampanię na rzecz bardziej efektywnego i sprawiedliwego opodatkowania dużych korporacji, kierowanych przez internetowych gigantów, takich jak Google, Meta i Amazon. Jednak dopiero w październiku ubiegłego roku porozumienie zostało przed nim otwarte przez ponad sto krajów na całym świecie w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Jego pierwszym filarem jest zapewnienie, aby firmy płaciły podatki we wszystkich krajach, w których prowadzą działalność, natomiast drugim jest zapewnienie minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15%.

Jednak na wtorkowym spotkaniu ministrów finansów projekt dyrektywy w sprawie wysokości podatku został zablokowany przez sekretarz stanu Magdalenę Rzeczkowską, mówiąc, że trzeba dopracować pewne szczegóły techniczne i oczekiwać na zatwierdzenie pierwszego filaru.

Francuski minister Bruno Le Maire, który pierwotnie chciał zawarcia ogólnounijnej umowy już w marcu, po rozmowach wykazał znaczne podziały. „To niemożliwe. Zatwierdzenie europejskiej dyrektywy nie może zależeć od umowy międzynarodowej. Musi być ku temu inny powód, którego nie znam” – powiedział dziennikarzom Le Maire.

Dyplomaci twierdzą, że wysiłki Paryża zmierzające do szybkich negocjacji były motywowane nie tylko opodatkowaniem, ale także zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, przed którymi prezydent Emmanuel Macron chciał odnieść widoczny sukces na czele 27. Ministrowie będą mieli kolejną próbę osiągnięcia porozumienia na Majowe spotkanie. Francja pracuje nad tym, aby dyrektywa mogła wejść w życie na początku przyszłego roku, kiedy ma zostać zatwierdzona umowa międzynarodowa.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że dzięki porozumieniu stany jako całość uzyskają dodatkowe wpływy podatkowe o wartości ok. 150 mld dolarów (ok. 3,3 bln koron) rocznie. Oczekuje się również, że umowa przeniesie ponad 125 miliardów dolarów podatków do krajów, w których korporacje międzynarodowe generują zyski.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *