Umiera asystentka Oskara Schindlera († 107): spisała jego listę żydowskich robotników

Sekretarz Oskar Schindler, który podczas II wojny światowej uratował setki Żydów, pomagając w produkcji swojej fabryki, zmarł w Izraelu w wieku 107 lat. Mimi Reinhardt pracowała w biurze firmy Schindlera i sporządziła listę żydowskich pracowników do produkcji tej amunicji. Historia została przedstawiona w 1993 roku przez reżysera Stevena Spielberga w filmie Lista Schindlera.

Reinhardt urodził się jako Carmen Koppel w Wiedniu w 1915 roku i przed wojną przeprowadził się do Krakowa. Po zajęciu Polski Niemcy zamieszkali w krakowskim getcie, aw 1942 r. została przeniesiona do obozu koncentracyjnego Kraków-Płaszów. Ponieważ znała stenografię, pracowała w miejscowym urzędzie. Po dwóch latach kazano jej sporządzić listę Żydów do przewiezienia do fabryki amunicji Schindlera.

„Nie wiedziałem, że ta lista jest tak ważna. Dostałem listę tych, którzy już pracowali dla Schindlera w Krakowie. Zapisałem te nazwiska”. Reinhardt powiedział 14 lat temu w wywiadzie dla Yad Vashem Holocaust Memorial. Później dodała do listy swoje imię i imiona dwóch przyjaciół.

W fabryce Schindlera, która znajdowała się w Brnie w regionie Svitavy, ponownie pracowała w biurze. Pozostała tam do końca wojny, ale rzadko widywała Schindlera. „Był uroczym, otwartym człowiekiem. Nie traktował nas jak dranie”. powiedział Reinhardt. Po wojnie przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, aw 2007 roku wyemigrowała do Izraela. Zmarła w zeszły czwartek i została pochowana w niedzielę w Herzliya niedaleko Tel Awiwu.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *