Wezwali świat do dalszego wspierania Ukrainy. Pełniący obowiązki premiera Heger oraz szefowie rządów Czech i Polski Fiala i Morawiecki uczynili to we wspólnym artykule amerykańskiego magazynu poświęconego polityce zagranicznej „Foreign Affairs”.
Podkreślali, że zamrożony konflikt lub tylko częściowe zwycięstwo Ukrainy niczego nie rozwiąże.
„Jeśli Rosja wygra, a Ukraina upadnie, przyjdzie kolej na Europę Środkową” – wyrazili swoje obawy. Wręcz przeciwnie, w przypadku porażki Rosji ich zdaniem prawdopodobieństwo, że zwolennicy Ukrainy będą musieli się później wykrwawić, będzie mniejsze.
Premierzy trzech krajów Europy Środkowej nalegają, by Rosja wycofała się z ukraińskiego Półwyspu Krymskiego, który zaanektowała w 2014 roku. W przeciwnym razie byłby to według nich sygnał dla „wszystkich autorytarnych głupców”. że nie ma znaczenia, czy zaatakują swojego sąsiada na podstawie nienawistnych fabrykacji i zabiją przy tym tysiące niewinnych cywilów”.
Pokój na Ukrainie może być ustanowiony tylko na podstawie warunków, które sama Ukraina stworzy – powiedzieli premierzy. Wskazują, że zamrożenie konfliktu dałoby Rosji tylko czas, a na dłuższą metę nie przyniosłoby stabilizacji ani poprawy bezpieczeństwa i sytuacji gospodarczej.
Prawdziwi mężczyźni walczą. Rosja rozpoczęła kampanię rekrutacji większej liczby żołnierzy Kontynuuj czytanie
Przypomnieli, że kraje Europy Środkowej doświadczyły w przeszłości „rosyjskiego odwetu, totalitaryzmu, okupacji, deportacji i masakr”, a teraz znajdują się na pierwszej linii szerszego konfliktu z Rosją. Podkreślili nie tylko pomoc ukraińskim uchodźcom, ale także militarne, gospodarcze i humanitarne wsparcie dla Ukrainy.
„Cieszymy się, że wojna dodała nowej energii sojuszowi transatlantyckiemu” – napisali, dodając, że w odpowiedzi na konflikt zbrojny na Ukrainie wiele państw członkowskich NATO zwiększyło swoje budżety obronne i zdecydowało się na modernizację swoich armii.
„Jednak jasne jest, że nasze wspólne bezpieczeństwo będzie wymagało jeszcze większych zasobów – finansowych i ludzkich – aby w przyszłości utrzymać naszą przewagę militarną i technologiczną” – podkreślili.
Według nich sojusznicy nie powinni wykluczać żadnego rodzaju broni konwencjonalnej dla wsparcia Ukrainy i nie powinni opóźniać jej dostaw.
Heger, Fiala i Morawiecki poparli także pomysł stworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału, który miałby sądzić czołowych rosyjskich przywódców za agresję militarną na Ukrainę. Proponują konfiskatę rosyjskich aktywów na Zachodzie, szacowanych na 350-400 mld dolarów. Środki te powinny następnie zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy.
Jeśli chodzi o Rosję, trzeba jej pokazać transatlantycką siłę militarną i jedność, nałożyć na nią surowe sankcje i odizolować ją.
„Aby Europa pozostała jednością i wolnością, kluczowe zaangażowanie i wiodąca rola Stanów Zjednoczonych będą kontynuowane” – piszą w konkluzji premierzy, dodając, że wsparcie dla Ukrainy pomoże również odstraszyć potencjalnych napastników w innych częściach świata, na przykład w Azji. (TASR)
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.