Wojna Rosji na Ukrainie sprawiła, że poważne naruszenia praw człowieka stały się szokująco powszechnepodkreślił Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Türk.
Według niego rosyjska inwazja na Ukrainę odwróciła uwagę ludzkości od rozwiązywania globalnych zagrożeń egzystencjalnych.
„Ta wojna nie ma sensu. To szaleństwo musi się skończyć i musi nastać pokój” – powiedział Türk podczas przemówienia na temat sytuacji na Ukrainie przed Radą Praw Człowieka ONZ.
„W czasie, gdy ludzkość stoi przed ogromnymi wyzwaniami egzystencjalnymi, ta niszczycielska wojna odwraca naszą uwagę od pracy nad znalezieniem rozwiązań, od pracy nad zapewnieniem naszego przetrwania” – powiedział Türk w swoim przemówieniu.
Jednocześnie zwrócił uwagę na okrucieństwa popełnione od początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę i podkreślił, że konflikt nadal „wywołuje falę uderzeniową na całym świecie”.
Komisarz zwróciła również uwagę na gwałtowny wzrost cen żywności, energii i innych surowców oraz pogłębianie się napięć i nierówności społecznych.
Türk ostrzegł również, że zaostrza obecny głęboki „globalny (rosnący) kryzys kosztów utrzymania”, który doprowadził już około 71 milionów ludzi do ubóstwa i „zagraża stabilności wielu krajów” na całym świecie.
Dodał, że 37 lat po katastrofie w Czarnobylu „kolejna ukraińska elektrownia jądrowa – w Zaporożu – stwarza ogromne zagrożenie, z potencjalnym wpływem na miliony ludzi”.
Wysoka Komisja potwierdziła ponad 8400 ofiar cywilnych od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy wojskowej na Ukrainie, a ponad 14 000 innych cywilów zostało rannych. „A te liczby to tylko wierzchołek góry lodowej” – podkreślił komisarz.
Według niego większość ofiar jest wynikiem broni wybuchowej dalekiego zasięgu, za pomocą której wojska rosyjskie atakują obszary zamieszkałe.
Türk przypomniał ponadto ustalenia zespołu dochodzeniowego ONZ w sprawie „licznych masowych egzekucji i ukierunkowanych ataków na ludność cywilną” dokonanych przez rosyjskie wojsko i powiązane z nim ugrupowania zbrojne, m.in. Wagnerowie.
W tym kontekście wspomniał także o „621 przypadkach wymuszonych zaginięć i samowolnych zatrzymań”. Na podstawie ustaleń zespołu ONZ masowe egzekucje dokonywały również ukraińskie siły zbrojne.
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka zwrócił również uwagę na ustalenia dotyczące wysiedleń ukraińskiej ludności cywilnej, aw szczególności dzieci, na terytoria okupowane przez Rosję lub do Rosji.
Według Ukrainy ponad 16 000 ukraińskich dzieci zostało przymusowo deportowanych do Rosji. W tym kontekście Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Ľvovovej-Belovovej. (TASR)
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.